Odpowiedni klej przemysłowy – czyli jaki?

Odpowiedni klej przemysłowy – czyli jaki?

Trwałe spoiwo to jeden z najważniejszych czynników w czasie montażu mebli, schodów, czy etykiet. Dlatego warto zadbać o odpowiedni klej przemysłowy. Co oferują nam producenci? Czytaj dalej

 

Kleje cyjanoakrylowe

Kleje błyskawiczne to jedne z najbardziej popularnych rozwiązań. Stosuje się je zarówno w przemyśle, jak i motoryzacji. Miłośników tego typu kleju nie brakuje także w gospodarstwach domowych. Co decyduje o ich popularności? Przede wszystkim to, że poradzą sobie praktycznie z każdym materiałem. Poza tym działają bardzo szybko i są wytrzymałe. W warunkach domowych jest rozwiązanie optymalne.

 

Kleje anaerobowe

Jednoskładnikowe kleje beztlenowe są niezbędne w pracy mechaników i konstruktorów. Zostały wynalezione w Stanach Zjednoczonych w połowie XX wieku. To nic innego jak płynne żywice metakrylowe, które po odcięciu powietrza utwardzają się i tworzą twardą masę plastyczną. Najlepszym katalizatorem reakcji wiązania tego typu klejów będą metale aktywne, takie jak żelazo, stal, czy mosiądz. Klej anaerobowy jest odporny na wysokie temperatury, obciążenia mechaniczne, czy kontakt z paliwami, smarami i gazami. Stosuje się je do zabezpieczania gwintów, uszczelniania połączeń gwintowych i kołnierzowych. Klej ten może też posłużyć do połączeń typu „wał-piasta”.

 

Czytaj również: Jak wiele zastosowań podczas remontu domu ma lepik na zimno

 

Odpowiedni klej przemysłowy – czyli jaki?

 

Kleje poliuretanowe

Są to kleje jedno- lub dwuskładnikowe. Te pierwsze powiększają swoją objętość i tworzą elastyczną spoinę. Część z nich jest także termotopliwa. Ten rodzaj kleju przemysłowego nakłada się na gorąco w temperaturze 110 stopni Celsjusza. Trzeba to robić jednak bardzo szybko, gdyż momentalnie ulegają one ochłodzeniu. Najczęściej nakłada się je za pomocą specjalnego pistoletu lub węża. Kleje te świetnie sprawdzą się chociażby do montażu drewnianych schodów. Skutecznie przykleimy nimi także forniry o dużych powierzchniach, czy wypełnimy otwory po sękach. Kleje te nie tworzą przebarwień, co jest bardzo ważne w przemyśle meblarskim.

 

Kleje dyspersyjne

Kleje na bazie wody także cechują się bardzo mocną siłą wiązania. Klej dyspersyjny to zawiesina nierozpuszczalnych żywic, które są w formie drobnych cząstek dokładnie wymieszane z wodą. Wiązanie kleju następuje po odparowaniu wody. Są one przyjazne dla środowiska i bezpieczne w pracy. Jego aplikacja jest bardzo prosta. Możemy zrobić to za pomocą pędzla lub natryskiem. Jeśli ogrzejemy spoinę, to przyspieszymy proces schnięcia. Tego typu kleje, a także wiele innych typów, możesz sprawdzić na stronie fobaro.pl. Znajdziesz tam kleje dedykowane określonym branżowym – od samochodowych przez budowlane, na oklejaniu etykiet kończąc.

 

Czytaj również: Czym są włókna węglowe dodawane współcześnie do chemii budowlanej

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16002 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 129

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >