Panele przeciwpożarowe osiągające doskonały poziom tłumienia dźwięków

Panele przeciwpożarowe osiągające doskonały poziom tłumienia dźwięków

Panele przeciwpożarowe Palusol® SW opracowane przez BASF osiągają doskonałe poziomy tłumienia dźwięków – jak wykazały testy akustyczne zgodności z normą brytyjską BS EN ISO 10140-2 przeprowadzone w Chiltern International.

 

W tym cieszącym się międzynarodową renomą laboratorium i ośrodku testów w High Wycombe (Wielka Brytania) wykonano próby na osadzonych drzwiach, które wykazały odporność na ogień przez 30 i 60 minut, zgodną z normami British Standards. Poziom tłumienia dźwięków wynosił od 30 do 33 decybeli. W niektórych testach użyto paneli Palusol SW o grubości zaledwie 10 mm. Według brytyjskich przepisów budowlanych odnoszących się do drzwi w pomieszczeniach mieszkalnych, wskaźnik tłumienia dźwięków powinien wynosić co najmniej 29 decybeli. Rezultaty testów pokazują, że drzwi wykonane przy użyciu Palusol SW z łatwością spełniają te wymogi. Osiągnięcie tak wysokiego poziomu jest możliwe dzięki unikatowej warstwowej, in. sandwiczowej, konstrukcji z paneli Palusol w połączeniu z płytami o dużej gęstości.

 

Czytaj również: Z czego budujemy domy. Wpływ materiałów na bezpieczeństwo

 

Już w 2009 r. z powodzeniem przetestowano w Chiltern International Fire zgodność właściwości ochrony przeciwpożarowej płyt Palusol SW z normą brytyjską BS 476 Part 22. Jednak w nowoczesnym budownictwie środowiskowym drzwi muszą być wielofunkcyjne, stąd też w testach przeprowadzonych na płytach Palusol SW badano zarówno ich właściwości akustyczne, jak ognioodporne, aby wykazać wszechstronność tego materiału.

 

 

„Ta kolejna certyfikacja daje nam dodatkowe korzyści techniczne i handlowe, ponieważ wielu naszych klientów dostarcza drzwi do budynków użyteczności publicznej, hoteli, placówek oświatowych, gdzie wielofunkcyjność produktu jest warunkiem wstępnym”, mówi Kevin Hulin, dyrektor Grupy Mann McGowan. Firma, z siedzibą w Aldershot w południowej Anglii, od 1977 roku specjalizuje się w sektorze biernej ochrony przeciwpożarowej, dostarczając panele Palusol SW klientom, wśród których są producenci drzwi pożarowych. Mann McGowan była partnerem firmy BASF w opracowaniu zastosowania Palusol SW do konstrukcji drzwi pożarowych, które poddano testom według wymagań norm British Standards.

 

Czytaj również: Pustaki fundamentowe

 

Palusol

Panele przeciwpożarowe Palusol zostały zatwierdzone i są stosowane w budownictwie już od ponad 30 lat. Odpowiadają klasyfikacji wg DIN 4102-A2 i służą do biernej ochrony przeciwpożarowej, na przykład w drzwiach pożarowych, przeciwpożarowej stolarce okiennej, szafkach bezpieczeństwa i zaporach ogniowych. Palusol składa się zasadniczo z krzemianu sodu i włókna szklanego, które powleka się utwardzaną żywicą epoksydową. W temperaturach powyżej 100°C, pod wpływem ciśnienia panele rozszerzają się, tworząc drobnokomórkową piankę, odporną na ciśnienie, niepalną i termoizolacyjną. Wypełnia ona złącza i szczeliny, uniemożliwiając przez pewien czas rozprzestrzenianie się ciepła, ognia i dymu. Palusol SW, jako gotowy produkt składający się z sandwiczowo ułożonych paneli przeciwpożarowych Palusol i wysokiej gęstości płyty z włókien (HDF), można zintegrować w drzwi pożarowe. Produkt dostępny jest w różnych kombinacjach, od panelu Palusol z jedną płytą HDF po wielowarstwowe struktury sandwiczowe.

 

Źródło: Cordialement Heide / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16300 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 165

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >