Planując rozmieszczenie gniazdek we wnętrzu, róbmy to tak , aby nie zaburzyć akustyki ścian

Planując rozmieszczenie gniazdek we wnętrzu, róbmy to tak , aby nie zaburzyć akustyki ścian

Izolacyjność akustyczna ma znaczący wpływ na komfort mieszkania. Aby zadbać o „ciche” ściany, należy przede wszystkim wykonać je z ciężkich i masywnych materiałów, które trudno wprawić w wibracje i drgania. Na utrzymanie tej właściwości mają jednak również wpływ inne czynniki m.in. prawidłowe sytuowanie osprzętu elektrycznego. Jak rozmieścić gniazdka i łączniki, aby nie obniżały izolacyjności akustycznej przegrody? Czytaj dalej

 

Jak to zrobić?

Bloczki silikatowe stanowią szczelną zaporę dla różnego rodzaju dźwięków. Ich właściwości w zakresie izolacyjności akustycznej można jednak pogorszyć nieumiejętnym montażem instalacji elektrycznej. Każda ingerencja w strukturę elementów murowych może powodować pogorszenie akustyki całej konstrukcji. Dlatego też zaleca się, aby instalację elektryczną rozprowadzać w warstwie tynku lub, jeśli  jest to technicznie niemożliwe, w płytkich bruzdach, czyli otwartych kanałach biegnących poziomo, pionowo lub ukośnie w odniesieniu do płaszczyzny spoin wspornych. Gniazdka elektryczne i łączniki mocujemy natomiast we wnękach, czyli wgłębieniach w ścianie. Zarówno wnęki, jak i bruzdy powinno się wycinać, unikając nakłuwania czy wybijania, szczególnie jeśli ściana ma mniejszą grubość niż 180 mm. 

 

Planując rozmieszczenie gniazdek we wnętrzu, róbmy to tak , aby nie zaburzyć akustyki ścian

Czytaj również: Gniazdka, kontakty elektryczne i włączniki światła - jakie wybrać do wnętrz w nowoczesnym stylu?


Gniazdka elektryczne mocno przewodzą dźwięki, jednak pamiętajmy, że pojedynczy element nie pogorszy od razu izolacyjności akustycznej. Należy jednak unikać lokalizowania kilku gniazdek blisko siebie i zwrócić uwagę, by były one ułożone asymetrycznie względem siebie po obu stronach ściany. Wnęka na gniazdko powinna być stosunkowo płytka i jak najlepiej dopasowana do wielkości montowanego elementu. Bardzo istotne jest, aby po założeniu osprzętu elektrycznego i po ułożeniu instalacji, pozostałą przestrzeń uszczelnić i starannie wypełnić zaprawą. Pozostawienie wolnej przestrzeni może pogorszyć izolacyjność akustyczną nawet o kilka decybeli. 

 

Czytaj również: Kolorowe gniazda i włączniki


Warto pamiętać, że występowanie bruzd i wnęk wiąże się również z redukcją nośności przegrody. Można tego nie uwzględniać jedynie w przypadku  tzw. bruzd i wnęk pomijalnych w obliczeniach, które dopuszczone są zgodnie z normą PN-EN 1996-1-1. W przeciwnym razie należy obliczeniowo sprawdzić nośność przekroju osłabionego ich obecnością. W trakcie wycinania bruzd czy wnęk należy bezwzględnie unikać sytuacji, w której odsłonięte zostaną drążenia. Nie należy również układać instalacji elektrycznych w sieci kanałów, a kable nie powinny być prowadzone w kanałach powstałych z połączenia drążeń bloczków układanych w kolejnych warstwach.

Źródło: Fly PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19157 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 276

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >