Po czym poznajemy, że okna są ciepłe?

Po czym poznajemy, że okna są ciepłe?

Współczesne domy budowane są z zachowaniem zasad budownictwa energooszczędnego. Jedną z nich jest dbałość o szczelne i prawidłowo zamontowane okna, które chronią budynek przed stratami ciepła nawet na poziomie 20-30%. Na co konkretnie zwrócić uwagę przy wyborze okien, by odpowiednio zadbać o komfort termiczny domu? Czytaj dalej

 

Idea budownictwa energooszczędnego opiera się na minimalizowaniu kosztów energii służącej do ogrzewania wnętrza.  Sama energooszczędność budynków zależna jest między innymi od ich specyfiki budowy wykorzystującej naturalne źródła energii.

 

W przypadku domów pasywnych, są to południowe przeszklenia nazywane pasywnymi zyskami solarnymi. Ważne jest także stosowanie materiałów gwarantujących wysokie parametry cieplne oraz izolacyjne. W przypadku okien najważniejszym kryterium jest niski współczynnik przenikalności cieplnej. Obecnie dla całego okna nie może być on większy niż Uw=1,1 W/m2K, a dla domów pasywnych nie wyższy niż 0,8 W/m2K - mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX, produkującej stolarkę otworową w klasie premium.


Po czym można rozpoznać, że okna są ciepłe?AWS 90 SI+ Fot. Awilux/Schüco

 

Czytaj również: Nowoczesne technologie od Apple - doskonały sprzęt komputerowy

 

Uzyskanie dobrego parametru izolacyjności termicznej okna jest możliwe tylko przy odpowiednim doborze profilu oraz szyby, przy jednoczesnym ograniczeniu mostka cieplnego na styku szyby z ramą. Zarówno w domach pasywnych, jak i energooszczędnych, stosuje się okna z pakietem trzyszybowym.

 

Ciepłe okna PVC

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na okna PVC czy ALU, najważniejszy jest współczynnik Uw, który dostarcza informacji, jak duża jest utrata ciepła z wewnątrz na zewnątrz.

 

- Dostępny w ofercie AWILUX system Schüco LivIng spełnia normy budownictwa pasywnego i niskoemisyjnego. Dzięki 7-komorowej konstrukcji profilu oraz wykorzystaniu dwóch (AS) lub trzech (MD) innowacyjnych uszczelek z tworzywa EPDM, rozwiązanie Schüco LivIng wyróżniają wysokie parametry techniczne. Współczynnik U dla tego systemu wynosi 0,72 W/m2K.  – wyjaśnia Rafał Buczek z firmy AWILUX.

Po czym można rozpoznać, że okna są ciepłe?SCHÜCO LivIng Fot. Awilux/ SCHÜCO

 

Oznacza to, że w przypadku systemu MD, okna mogą być montowane nawet w rygorystycznym budownictwie pasywnym. Rewolucyjne uszczelki stworzone z elastycznego tworzywa odpornego na działanie promieni słonecznych oraz niskich temperatur spełnią swoje funkcje w każdym z typów budynków zlokalizowanych we wszystkich strefach klimatycznych, a ochrona przed włamaniem do klasy RC 2 zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom.

 

Ciepłe okna ALU

Od dłuższego czasu rosnącą popularnością cieszą się okna aluminiowe, które wyróżnia duża wytrzymałość, stabilność oraz termoizolacyjność. Te nowoczesne profile są gwarancją energooszczędności oraz dają szerokie pole działań konstrukcyjnych.

 

- W przypadku okien opartych na technologii ALU, ciekawym rozwiązaniem jest system Schüco AWS 90.SI+ (Super Insulation +). Jest to pierwszy aluminiowy system okienny, który spełnia wymagania budownictwa pasywnego, osiągając współczynnik przenikalności cieplnej Uw=0,82 W/m2K – mówi ekspert AWILUX.

 

Po czym poznajemy, że okna są ciepłe?

Doskonała izolacyjność cieplna - osiągana dzięki wykorzystaniu modułów systemowych AWS - spełnia najwyższe wymogi architektoniczne  w zakresie wzornictwa i możliwości kształtowania wyglądu budynku. Różne sposoby otwierania okna zapewniają najwyższy komfort użytkowania. Z kolei bogaty asortyment profili zapewnia szerokie możliwości kształtowania wyglądu okien. System okienny  Schüco AWS 90.SI+ dostępny w ofercie AWILUX posiada zoptymalizowaną strefę izolacyjną z piankową przekładką termiczną oraz uszczelkę środkową z płetwą, co wypływa na izolacyjność okna. Okna AWS 90 SI+ są kompatybilne z serią drzwi ADS 90 SI.

 

Ciepła ramka to cieplejsze okna

 Wysokiej jakości okna energooszczędne wyposażone są w ciepła ramkę dystansową, która wpływa na parametry okna. Ramka oddziela układ dwóch tafli szkła, a powstałą w ten sposób przestrzeń międzyszybową wypełnia się gazem szlachetnym - argonem lub kryptonem - dla zwiększenia efektu ciepłochronności.

 

- Okna z ciepłą ramką zapewniają niskie przewodnictwo ciepła. Zaawansowana technologia, którą stosuje się przy produkcji okien sprawia, że zmniejszają się koszty ogrzewania zimą. Dodatkowo, dobre okna sprawiają, że latem w domu panuje przyjemny mikroklimat – mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX.

 

Nie zapomnij o ciepłym montażu

Nowoczesne okna są coraz cieplejsze. Jednak, by cały dom spełniał surowe wymagania dotyczące energooszczędności, należy pamiętać o właściwym montażu. Okno straci swoje właściwości termoizolacyjne, jeśli nie zostanie odpowiednio zamontowane, a miejsce styku nie będzie dodatkowo wzmocnione wielowarstwową izolacją.

 

Po czym poznajemy, że okna są ciepłe?Montaż okien Fot. Awilux

Czytaj również: Poprawa efektywności energetycznej i więcej naturalnego światła dzięki zastosowaniu najnowszego szkła

Inwestorom doradzamy ciepły montaż stolarki. Wstawienie okien energooszczędnych tradycyjnym sposobem może sprawić, że stracą one swoje parametry szczelności, co przełoży się na straty energii dla całego domu. Warto poznać różnicę między poszczególnymi rodzajami montażu. Tradycyjny oparty jest na piankach montażowych, które przy dłuższym wystawieniu na działanie czynników zewnętrznych, mogą stracić swoje właściwości, tj. zmienić kolor, a nawet rozsypać się poprzez wchłanianą dużą ilość wilgoci. W przypadku ciepłego montażu okno jest dodatkowo zabezpieczone foliami – paroprzepuszczalną od zewnętrznej strony oraz paroszczelną od wewnątrz. Dzięki temu uszczelnienie pozostaje suche, a okna spełniają swoje zadanie, czyli zatrzymują ciepło w domu – podpowiada ekspert z firmy AWILUX.

 

Stolarka otworowa znacząco wpływa na energooszczędność domu, dlatego warto poświęcić jej dużą uwagę. Rodzaj okien wybieramy już na etapie projektowania inwestycji, natomiast zamówienia i zakupu okien należy dokonać jeszcze przed postawieniem ścian. Pierwszym krokiem do zakupu okien gwarantujących ciepło jest wybór właściwego producenta oraz salonu stolarki. Kompetentna obsługa oraz szeroki asortyment rozwiązań dostępnych w ofercie AWILUX pozwoli wybrać system premium, idealnie dopasowany do projektu domu, jak i potrzeb wszystkich domowników. 

Źródło: GutPR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 178 Grupa: Nowości ara... No właśnie... pomysłów jest wiele na temat aranżacji pokoju dziecięcego :) Gorzej jednak z ich wykonaniem, gdy powierzchnia pokoju jest mocno ograniczona. Remon...
  • Domy z widokiem na przyszłość Liczba postów: 6 Grupa: Aktualności Thanks so much for sharing this great information! I look forward to seeing more of your posts! poppy playtime chapter 2
  • Wentylacja domku -rekuperator ,klimatyzacja Liczba postów: 70 Grupa: Firmy budow... Great post. Thanks so much for sharing your knowledge! It's great to see that some people still put in the effort to manage their websites. I will definitely be...
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 234 Grupa: Firmy budow... Jeżeli ktoś z was szuka firmy , która oferuję sprzedaż dozowników celkowych to polecam z całą pewnością zgłosić się do firmy https://www.filtrowent.com.pl/. Ja...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 343 Grupa: Robimy stro... Fachową pomocą w doborze podłóg w tym również podłóg drewnianych jest hurtownia z panelami kalisz Z ofertą można zapoznać się na stronie: http://podlogi.kalisz....
  • Piece wolnostojace, kozy Liczba postów: 63 Grupa: Kominki od... duzy wybor tych piecow typu Koza ma firma Kratki. kupilismy taki dla babci bo poprzedni piec byl bardzo obciazajacy

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17579 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 184

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >