Pompy ciepła do ogrzewania domu - efektywne i ekologiczne rozwiązanie!

Pompy ciepła do ogrzewania domu - efektywne i ekologiczne rozwiązanie!

Sposobów na dostarczenie ciepła do domu jest wiele. Jednym z ciekawych i zarazem ekologicznych rozwiązań jest pompa ciepła, która pozwala na pobranie energii cieplnej z powietrza, ziemi lub wody. Dlaczego warto zainteresować się takim rozwiązaniem?

 

Czym są pompy ciepła?

Są to urządzenia, które umożliwiają za pomocą specjalnych rozwiązań, pobierać ciepło ze swojego otoczenia. Nie oznacza to, że będą działać tylko przy wysokich temperaturach. Technologia ta pozwala na działanie nawet przy ujemnej temperaturze, umożliwiając ogrzewanie domu przez cały rok.

 

Pompy ciepła do ogrzewania domu - efektywne i ekologiczne rozwiązanie!

 

Czytaj również: Inteligentne rozwiązania grzewcze remedium na rosnące ceny energii

 

W zależności od zastosowanego rodzaju pompy ciepła, energia cieplna pozyskiwana jest w inny sposób.

 

Pompy ciepła gruntowe

Jak sama nazwa wskazuje, ciepło pozyskuje się z podłoża. Pompy ciepła gruntowe charakteryzują się stabilnością pracy, nawet przy ujemnej temperaturze na powierzchni. Stosuje się je w układzie poziomym lub pionowym. Układ poziomy wymaga odpowiedniej przestrzeni gruntowej, by móc ją zamontować. Z kolei układ pionowy przeznaczony jest do działek o niewielkiej powierzchni. Wtedy sondy wkopuje się na znaczne głębokości, co umożliwia działanie instalacji.

 

Pompy ciepła wodne

Te z kolei pozyskują ciepło z wód gruntowych. Podobnie jak przy gruntowych, sondy wpuszczane są na odpowiednią głębokość, by móc pozyskać ciepło z źródła. To rozwiązanie również jest obojętne na zmiany temperatury na powierzchni, co pozwala na uzyskanie równomiernej i stabilnej pracy.

 

Pompy ciepła powietrzne

Jest to jedyny rodzaj pompy pracujący na powierzchni. Pompy ciepła powietrzne pobierają ciepło z otoczenia i mogą pracować nawet przy ujemnych temperaturach, które w zależności od producenta i modelu są wskazane w specyfikacji urządzenia. Jest to najtańszy rodzaj pompy ciepła.

 

Jak działają pompy ciepła?

Pobierana energia cieplna z dolnego źródła trafia do pompy ciepła. Następnie czynnik chłodniczy absorbuje pozyskane ciepło i w procesie sprężania, znacząco podnosi się jego temperatura. Następnie trafia do skraplacza, gdzie oddawane jest ciepło do czynnika grzewczego znajdującego się w instalacji centralnego ogrzewania. Ze skraplacza czynnik wraca ponownie do parownika, skąd na nowo absorbuje ciepło z danego źródła. Warto zaznaczyć, że pompa do swojego działania potrzebuje energii elektrycznej, jednak jest to nieznaczne zużycie w stosunku do np. ogrzewania elektrycznego, wykorzystanego do wytworzenia takie samej ilości energii cieplnej.

 

Ile kosztują pompy ciepła?

Cena mocno uzależniona jest od rodzaju pompy, mocy, producenta i modelu. Te czynniki w pierwszej kolejności wpływają na cenę. Należy jednak zwrócić uwagę, że pompy ciepła to wytrzymałe urządzenia, które należy traktować jako inwestycję długoterminową. W ten sposób może się okazać, że rozwiązanie to w naszym konkretnym przypadku okaże się w pełni opłacalne, względem innych możliwości ogrzewania domu.

 

Czytaj również: Zyskaj do 21 tysięcy na pompę ciepła z programem “Moje Ciepło”!

 

Pompy ciepła do ogrzewania domu - efektywne i ekologiczne rozwiązanie!

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 213

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >