Poznaj zalety i wady paneli słonecznych

Poznaj zalety i wady paneli słonecznych

Jeśli szukasz odpowiedniego sposobu na zaoszczędzenie pieniędzy w dłuższej perspektywie na energii, panele fotowoltaiczne mogą się okazać idealnym rozwiązaniem. Koszty instalacji solarnej będą prawdopodobnie całkiem wysokie, natomiast z reguły zwrot z inwestycji jest dla inwestora co najmniej zadowalający. Ponadto instalacja paneli, to też odpowiedzialna postawa, ponieważ przyczyniasz się tym samym do dbania o środowisko. Dlatego doświadczysz zarówno korzyści finansowych, jak również moralnych podpartych ekologicznym podejściem do pozyskiwania energii.

 

4 zalety paneli słonecznych:

1. Niższe rachunki za prąd

Korzystanie z energii słonecznej zamiast tradycyjnych źródeł energii przyniesie ci spore oszczędności finansowe. W przeciwieństwie do płacenia stałych rachunków za prąd, spłata systemu paneli słonecznych umożliwia zwrot z inwestycji. Energia słoneczna może być również odsprzedawana do sieci, więc masz możliwość, aby na niej dodatkowo zarobić.

 

Poznaj zalety i wady paneli słonecznych

 

2. Niezależność energetyczna

Słońce jest nieskończonym i niewyczerpującym się źródłem energii, w przeciwieństwie do węgla i gazu ziemnego, a panele słoneczne można zainstalować praktycznie wszędzie. Korzystanie z paneli słonecznych pozwala zmniejszyć zależność od zagranicznej ropy naftowej i paliw kopalnych, co prowadzi do bardziej stabilnego i przewidywalnego rachunku za energię, szczególnie w czasach, gdy zapotrzebowanie na energię jest niezwykle wysokie.

 

 Poznaj zalety i wady paneli słonecznych

 

Czytaj również: Czy Rządowy Program Mój Prąd obejmuje montaż instalacji fotowoltaicznej?


3. Instalując panele słoneczne możesz zmniejszyć emisję dwutlenku węgla

Dzięki instalacji paneli słonecznych, dbasz o zdrowsze, lepsze środowisko. Energia słoneczna jest w stanie wygenerować moc bez wydzielania żadnych niebezpiecznych emisji.

 

Poznaj zalety i wady paneli słonecznych

 

4. Wymaga niewielkiej konserwacji i ma długą żywotność

Większość systemów działa bez przerwy i większych napraw co najmniej 20 lat. W tym czasie panele słoneczne i sprzęt wymagają niewielkiej konserwacji. Ponadto technologia energii słonecznej stale się poprawia, więc panele słoneczne cechują się coraz większą niezawodnością.

 

2 wady paneli słonecznych:

1. Zależność od pogody

Nie ukrywając, najważniejszym elementem w przypadku paneli słonecznych, jest słońce. Jeśli mieszkamy w obszarze podatnym na pochmurne, deszczowe dni i rzadko kiedy doświadczamy słonecznych dni, a wręcz przeciwnie przez większość czasu jest ponuro i burzowo, będzie to miało negatywny wpływ na działanie systemu. Twój system prawdopodobnie będzie mniej produktywny w miesiącach zimowych niż w miesiącach letnich.

2. Niemożność zabrania go ze sobą podczas przeprowadzki

Praktycznie rzecz biorąc, po zainstalowaniu systemu energii słonecznej w domu lub firmie transport jest prawie niemożliwy. Teoretycznie można spróbować przenieść panele fotowoltaiczne, jeśli przeprowadzimy się do nowego domu, ale nigdy nie jest to zalecane. System musiałby zostać zdemontowany z dachu i zmodernizowany w nowej nieruchomości, co prawdopodobnie spowodowałoby znaczne uszkodzenie zarówno paneli, jak i dachu. 

 

Poznaj zalety i wady paneli słonecznych

 

Czytaj również: Na co można przeznaczyć dofinansowanie z programu "Czyste powietrze"

 

 

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16323 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 160

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >