Renowacja drewnianej elewacji za pomocą lazurowania

Renowacja drewnianej elewacji za pomocą lazurowania

Powiedzmy sobie wprost – tegoroczna wiosna zaskoczyła chyba każdego z nas! W jednej chwili temperatura sięgała niemal 30 stopni, by kilka dni później spaść gwałtownie w akompaniamencie obitego deszczu i porywistego wiatru. Skutki kapryśnej pogody wystawiły na ciężką próbę nie tylko nasze samopoczucie, ale i przydomowe drewno, któremu należy się dziś szczególna ochrona. Czy można je zabezpieczyć, a jednocześnie dodać mu estetycznej świeżości? Można! Wystarczy wysokiej jakości lazura i odrobina manualnego zacięcia. Czytaj dalej

 

Odpowiedź na wysokie wymagania 

Z uszkodzeniami drewna, podobnie jak z przeziębieniem – lepiej zapobiegać niż leczyć. W obu przypadkach częściową winę za stan rzeczy ponoszą znaczące wahania temperatury, nieustępliwy deszcz oraz mroźny wiatr. Ale to nie wszystko – ten naturalny surowiec musi dodatkowo radzić sobie z intensywnym działaniem promieni słonecznych, a nawet nieproszonymi gośćmi – szkodnikami, pleśnią i mikroorganizmami.  W wyniku działania powyższych czynników, materiał na przemian kurczy się i rozszerza, pokrywa się licznymi drobnymi pęknięciami, wysycha, płowieje, pęcznieje i nienaturalnie żółknie, a w efekcie, niestety wpływa negatywnie na estetykę pieczołowicie aranżowanego tarasu, ogrodu czy strefy wokół domu. W jaki sposób zabezpieczyć więc drewno wystawione na szwank? Jeśli zależy nam na ochronie elementów małej architektury, zachowaniu naturalnego charakteru materiału, a jednocześnie dopasowaniu go do nowoczesnej bryły domu, warto postawić na sprawdzoną lazurę, która zyskuje wśród inwestorów coraz większą popularność.

 

Renowacja drewnianej elewacji za pomocą lazurowania

 

Czytaj również: Malowanie elewacji, czyli dlaczego ochrona Twojego domu jest ważna?

 

Co niezwykłego kryje się w tych preparatach?

 

Ochrona i dekoracja

Lazury to nowoczesne środki, którymi nie tylko udekorujemy, ale i w pełni zabezpieczymy wrażliwy materiał. - Lazura ochronna Współczesna Polski Klimat zawiera multi filtry UV zapewniające pełną ochronę przed wysychaniem i szarzeniem drewna spowodowanym intensywną ekspozycją na promienie słoneczne – zwłaszcza latem. Tworzona przez nią powłoka jest wodoodporna, dlatego krople deszczu nie wnikają w głąb drewna, lecz spływają po jego powierzchni. Dodatkowo, produkt jest w pełni mrozoodporny - nie pęka oraz nie łuszczy się, gdy słupek rtęci spada poniżej zera. Elastyczne warstwy osłonowe tworzone przez lazurę pracują wraz ze zmianami objętościowymi wynikającymi z wahań temperatury, pozwalają drewnu oddychać, dzięki czemu chronią surowiec przez cały rok - wyjaśnia Paweł Piotrowicz, ekspert marki V33.

 

Renowacja drewnianej elewacji za pomocą lazurowania

 

Drewno w domowym spa

Renowacja drewna z użyciem lazur jest niezwykle prosta, a efekt zaskoczy niejednego miłośnika natury. Jak się do tego zabrać?

Krok I – przygotowanie podłoża

Zanim przystąpimy do aplikacji wybranej lazury, pamiętajmy, że drewno musi być czyste, suche i o odpowiedniej wilgotności. Surowe drewno należy przeszlifować papierem ściernym, odpylić oraz zabezpieczyć Impregnatem do drewna konstrukcyjnego V33. Z drewna wcześniej pokrytego lazurą usuwamy złuszczającą się warstwę, powierzchnię szlifujemy i odkurzamy, zaś w przypadku pracy z gatunkami egzotycznymi oraz twardymi powinniśmy skorzystać z odpowiedniego podkładu. 

 

Krok II - aplikacja

Przed użyciem oraz w trakcie malowania Lazurę współczesną Polski klimat V33 należy dokładnie wymieszać. W przypadku aplikacji pędzlem, nakładamy minimum dwie warstwy, zaś korzystając z pistoletu natryskowego – trzy.  Pracując z powierzchniami szczególnie newralgicznymi, takimi jak na przykład drewniane elewacje czy okiennice wychodzące na południe lub zachód, warto nałożyć dodatkową warstwę lazury.

 

Krok III – finisz

Teraz możemy już spać spokojnie i cieszyć się zadbanym tarasem, altaną czy elewacją przez wiele kolejnych lat!

 

Renowacja drewnianej elewacji za pomocą lazurowania

 

Nie pomijajmy estetyki

Lazurom zarzuca się czasami, że choć skutecznie chronią drewno, to jednocześnie nie korespondują najlepiej z najnowszymi trendami w architekturze. Nic bardziej mylnego! - Lazura współczesna Polski klimat V33 przywróci drewnu dawny blask i zachowa jego piękno nawet do 9 lat. Aż 9 modnych kolorów: odymiony świerk, czerwony cedr, ciemną miedź, pozłacaną sosnę, biały cedr, odymiony dąb, srebrnoszary, srebrny cedr oraz grafitowy dąb utrwalą piękno tego naturalnego surowca i podkreślą jego usłojenie, a nieprzemakalna powłoka zagwarantuje trwały i niezawodny efekt dekoracyjny – podkreśla Paweł Piotrowicz, ekspert marki V33.

 

Drewno to niezwykle wszechstronny materiał, który kryje w sobie wiele uroku. Aby pokazał pełnię swoich możliwości, otoczmy go odpowiednią opieką. Dzięki temu zyskamy pewność, że aranżacja  strefy wokół domu będzie każdej wiosny rozkwitać na nowo!

 

Czytaj również: Odświeżenie i zabezpieczenie przed działaniem czynników atmosferycznych drewnianej elewacji po zimie

 

Renowacja drewnianej elewacji za pomocą lazurowania

Źródło: Tower Communications / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17780 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 201

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >