Skandynawski dom szkieletowy jako nowy trend w budownictwie

Skandynawski dom szkieletowy jako nowy trend w budownictwie

Domy szkieletowe stają się coraz popularniejsze w Polsce. Czym zjednują sobie coraz więcej zwolenników? Jakie parametry decydują o wyborze budownictwa modułowego? Technologia budowania domów zmienia się z każdym rokiem. Czytaj dalej

Skandynawski dom szkieletowy

Powstają coraz to lepsze materiały i sposoby wykonania ścian oraz izolacji. Pochodząca ze Skandynawii technologia modułowa charakteryzuje się tym, że większość elementów jest wcześniej przygotowywana w fabryce. Montaż prefabrykowanych modułów na placu budowy trwa zaledwie kilka dni.

 

- Dzięki wykorzystaniu gotowych modułów, powstały dom jest łatwy do rozbudownia i można go dowolnie modyfikować - mówi Sylwester Jankowski Prezes Zarządu firmy Tektum, stawiającej na Dolnym Śląsku domy skandynawskie. – Budownictwo łączy w sobie najlepsze cechy technologii murowanej i drewnianej. Jest przy tym energooszczędne. Współczynnik przenikalności cieplnej ścian wynosi zaledwie 0,17 W/m2K.

 

Budynek wykonany w technologii Tektum, postawiony jest na płycie fundamentowej, dzięki czemu możliwe jest usytuowanie domu na każdym gruncie, nawet na terenach podmokłych. Ściany składają się z: wytrzymałych płyt Farmacell, szkieletu drewnianego, folii oraz izolacji termicznej (wełny mineralnej). Konstrukcja jest zamknięta i szczelna od środka, umożliwia też łatwe modyfikowanie instalacji. Charakteryzuje się również dobrą dźwiękoszczelnością na poziomie 58dB. Podłoga jest skonstruowana z impregnowanych, odpornych na wodę szwedzkich płyt. Dach powstaje z czterostronnie struganego, suszonego komorowo drewna. Odporność ogniowa zastosowanego drewna wynosi 45 minut.

 

Dom można zaprojektować na wiele sposobów, unikając przy tym powtarzalności w wyglądzie zewnętrznym. Dowolność mamy również przy wyborze instalacji grzewczej. - Ze względu na parametry ścian i konstrukcji zapotrzebowanie grzewcze w porównaniu do budowli murowanych wynosi ok. 30% - dodaje Sylwester Jankowski. 

 

Koszt budowy domu skandynawskiego wynosi około 2 tys. zł/m2, a czas potrzebny na oddanie budynku w stanie deweloperskim to zaledwie 3 miesiące, od momentu uzyskania pozwolenia na budowę. Dostajemy przy tym 30-letnią gwarancję na konstrukcję, przy czym trwałość i długowieczność domu to nawet 300 lat.

 

W Norwegii i Szwecji w technologii szkieletowej wykonywane są z powodzeniem nie tylko domy, lecz również budynki użyteczności publicznej – szkoły, przedszkola czy nawet 36 metrowe sale kinowo-koncertowe. Czy trend budowli „bez cegieł” zadomowi się na dobre także w Polsce?

 

 

Źródło: inplusPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17311 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 124

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >