Śruby bez tajemnic – mini poradnik

Śruby bez tajemnic – mini poradnik

Najbardziej wdzięcznym materiałem konstrukcyjnym, stosowanym w budownictwie jest oczywiście drewno. Posiada ono wiele zalet, ale równocześnie wymaga ciągłej konserwacji. Konstrukcje drewniane wyglądają lekko i bardzo estetycznie. Łatwo się je kształtuje i montuje. Jest twarde i mocne, jednak nie powinno mieć ciągłego kontaktu z wodą, ponieważ może ulec gniciu. Jednak dobrze zaizolowane i odpowiednio konserwowane jest długowieczne (często podziwiamy drewniane dworki sprzed stu i więcej lat). Oprócz drewna, do budowy konstrukcji stosuje się również stopy metali. Są one bardziej wytrzymała od drewna, ale dużo cięższe i trudniejsza w obróbce. Konstrukcje stalowe również wymagają konserwacji, ponieważ łatwo rdzewieją. Można oczywiście korzystać z aluminium, materiałów stalowych typu inox, czy malowanych proszkowo, ale są one dużo droższe. Do montażu i łączenia w/wym. konstrukcji używa się odpowiednich śrub. Czytaj dalej

Podstawowe parametry opisujące śrubę

Do podstawowych parametrów śruby należy jej kształt, wielkość i materiał, z jakiego została wykonana. Kształt każdej śruby, rodzaj łba i gniazda oraz skok gwintu określany jest za pomocą odpowiedniej normy. W Polsce obowiązuje norma PN, dzięki której każda śruba musi spełniać warunki które zawarte są w określonej normie. W handlu możemy się spotkać z normami DIN i ISO, które również są dosyć często stosowane w naszym kraju.

 

Śruby bez tajemnic – mini poradnik

Czytaj również: Praktyczny poradnik początkującego majsterkowicza - jak wybrać narzędzia

 

Więcej informacji o normach oraz sposobach konwersji można znaleźć między innymi w artykule: „Śruby - konwersja norm ISO / DIN / PN”.

 

Rodzaje śrub

W podziale śrub można zastosować różne kryteria. Ze względu na rodzaj łba, wyróżnia się śruby kuliste, walcowe (imbusowe), grzybkowe, czworokątne, sześciokątne, skrzydełkowe itp. Ze względu na zastosowane gniazdo, mamy śruby krzyżakowe, rowkowe, sześciokątne, torksy lub bez gniazda (przykręca się je za pomocą odpowiedniego klucza). W zależności od łączonych materiałów stosuje się śruby do metalu i drewna (zwane wkrętami). Jeśli weźmiemy pod uwagę rodzaj zakończenia, możemy wyróżnić śruby płaskie, stożkowe, wgłębione lub z czopem. Na rynku można spotkać śruby nagwintowane na całej długości lub tylko na jej części. Ze względu na rodzaj użytego materiału, śruby można również podzielić na te które są wykonane ze stali węglowej oraz ze stali nierdzewnej.

 

Zastosowanie śrub

Z uwagi na swoją różnorodność, śruby mają szerokie spektrum zastosowania, najczęściej w przemyśle, chociaż używają go również rzemieślnicy i zwykli mieszkańcy gospodarstw domowych. Śruby A2 stosuje się na przykład w produkcji sprzętu AGD i w przemyśle chemicznym. Specjalne śruby kwasoodporne znajdują zastosowanie przy produkcji basenów oraz w przemyśle morskim. Śruby z łbem grzybkowym używane są do prac wykończeniowych, np. do mocowania tablic, listew i okuć. Do produkcji mebli i montażu zawiasów wykorzystuje się z kolei wkręty z łbem stożkowym, które umożliwiają otrzymanie równej, płaskiej powierzchni.

 

Gdzie najlepiej kupować śruby?

Warto zaopatrywać się w hurtowniach, gdzie wszystko można kupić taniej. Osoby, które nie lubią chodzić po sklepach, robią zakupy w Internecie. Jest to bardzo wygodny sposób na zakupy, nie tylko śrub, czy nakrętek, ale również narzędzi do ich wkręcania. Na stronie stalmut.pl znajduje się bogata oferta wysokiej jakości śrub, wkrętów, podkładek i innych elementów złącznych, zawierająca dokładne opisy każdego produktu, jego przeznaczenie i parametry techniczne. Wszystkie artykuły można więc dokładnie obejrzeć przed dokonaniem wyboru.

 

Czytaj również: Co warto wiedzieć przed zakupem nitownicy?

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 250

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >