Stal w budownictwie jednorodzinnym – wybieramy kształtowniki i pręty żebrowane z hurtowni stali w Warszawie

Stal w budownictwie jednorodzinnym – wybieramy kształtowniki i pręty żebrowane z hurtowni stali w Warszawie

Stal to jeden z podstawowych materiałów używanych w budownictwie. Produkuje się z niego wiele elementów, bez których nie sposób obyć się podczas budowy domu. W poniższym artykule przyglądamy się dwóm spośród nich – kształtownikom oraz prętom żebrowanym. Podpowiadamy także, gdzie warto się w nie zaopatrzyć i która hurtownia stali (Warszawa) zasługuje na szczególną uwagę. Czytaj dalej

 

Stal zbrojeniowa – pręty żebrowane

Stal odgrywa kluczową rolę w przypadku zbrojeń. W każdym budynku jednorodzinnym wykorzystuje się co najmniej kilka elementów konstrukcyjnych wykonanych z betonu zawierającego stalowe zbrojenia – na przykład pręty żebrowane.

 

Stal w budownictwie jednorodzinnym – wybieramy kształtowniki i pręty żebrowane z hurtowni stali w Warszawie

 

Czytaj również: Przed zakupem materiałów budowlanych warto sprawdzić je na stronie internetowej GUNB

 

Szczegóły dotyczące zbrojenia umieszcza się w projekcie budowlanym. Powinieneś znaleźć tam informacje na temat tego, ile stali zbrojeniowej będzie Ci potrzebne do wykonania poszczególnych elementów konstrukcji (wartość zwykle wyrażona jest w tonach), o jakim kształcie i wymiarach (średnica oraz długość prętów). Projekt powinien także określać klasę oraz gatunek stali, optymalny dla danego elementu konstrukcyjnego budynku.

 

Uwaga!

Jeżeli projekt budowy Twojego domu nie zawiera informacji o stali zbrojeniowej, powinieneś zwrócić się do biura architektonicznego o wykonanie stosownego zestawienia.

 

Na podstawie projektu lub zestawienia wykonanego przez projektanta możesz zamówić stal zbrojeniową na swoją budowę. Większość hurtowni oferuje możliwość przycięcia prętów do określonych wymiarów i wygięcia w pożądany kształt, jednak możesz zdecydować się również na przycięcie ich we własnym zakresie (niezbędny będzie do tego specjalistyczny sprzęt!).

 

Pręty żebrowane i gładkie – rodzaje

W budownictwie jednorodzinnym najczęściej wykorzystuje się następujące rodzaje prętów:

 • Pręty gładkie – zwykle wykonywane ze stali niższej klasy (A-0 lub A-I), gatunku St0, St0S, St3 lub St3S. Wyróżniają się dużą miękkością i plastycznością, dzięki czemu z łatwością można kształtować je do pożądanych kształtów.
 • Pręty żebrowane – najczęściej wykonywane ze stali zbrojeniowej klasy A-II i A-III, gatunku 18G2 i 34GS. Charakteryzują się dużą wytrzymałością (nawet dwukrotnie większą niż w przypadku prętów gładkich), przez co znajdują zastosowanie w elementach konstrukcyjnych, które będą znosić największe obciążenia.

 

Stal w budownictwie jednorodzinnym – wybieramy kształtowniki i pręty żebrowane z hurtowni stali w Warszawie

 

Czytaj również: Mikrocement – co warto wiedzieć przed aplikacją? Podstawowe informacje

 

Obydwa rodzaje prętów ze stali zbrojeniowej są niezbędne na budowie domu. Pręty gładkie zwykle wykorzystuje się tam, gdzie niezbędne będzie uzyskanie skomplikowanych kształtów zbrojenia. Pręty żebrowane stosuje się zaś w miejscach najbardziej narażonych na obciążenia oraz w elementach konstrukcyjnych, które wymagają ścisłej współpracy stali z betonem (np. wieńce).

 

Kształtowniki, czyli profile zimnogięte ze stali

Kształtowniki to elementy, które wykorzystuje się do budowy takich elementów, jak podwieszane sufity, ścianki działowe, balkony. Wykonywane są one ze stali walcowanej lub giętej na zimno.

 

Kształtowniki występują w wielu kształtach, które znajdują rozmaite zastosowania – nie tylko na budowach, ale także w przemyśle, rolnictwie czy nawet górnictwie. Najpopularniejsze rodzaje kształtowników to:

 

 • Ceowniki – profile stalowe o kształcie litery C.
 • Kątowniki – to profile o kształcie litery L, składające się z dwóch odcinków, tworzących kąt prosty. Ten rodzaj kształtowników jest najczęściej wykorzystywany w budownictwie.
 • Teowniki – profile o kształcie litery T w przekroju poprzecznym.
 • Dwuteowniki – profile, których kształt przypomina dwie litery T, ustawione jedna przy drugiej.
 • Zetowniki – profile o kształcie litery Z.

 

Niezależnie od kształtu, profile mogą mieć rozmaite rozmiary oraz różne stopnie wytrzymałości. Za najbardziej wytrzymałe uznaje się kształtowniki ze stali walcowanej. Profile ze stali giętej są mniej odporne na obciążenia.

 

Hurtownia stali – Warszawa

Jeżeli potrzebujesz stali na swoją budowę w Warszawie, zapoznaj się z ofertą hurtowni stali WARSTAL. Firma ta, dzięki ponad 15 latom doświadczenia na rynku, uznawana jest obecnie za lidera swojej branży. Na korzyść Warstal przemawia jednak znacznie więcej, niż imponujący staż, m.in.:

 

 • własny transport HDS na terenie Warszawy i okolic,
 • pełne wsparcie wykwalifikowanych specjalistów,
 • elastyczna polityka cenowa,
 • bogata oferta sprzedaży oraz usług.

 

Wybierając stal, która wykorzystana zostanie podczas budowy domu jednorodzinnego, warto postawić na najwyższą jakość. Aby mieć pewność, że poszczególne elementy konstrukcyjne są trwałe i bezpieczne, skorzystaj z oferty renomowanej hurtowni stali – Warszawa (i okolice) to miasto, w którym najlepszym wyborem będzie Warstal.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16545 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 203

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >