Uzyskiwanie wody pitnej na działce – pompy hydroforowe

Uzyskiwanie wody pitnej na działce – pompy hydroforowe

Naturalnym sposobem pozyskania czystej wody pitnej na działce lub w ogrodzie jest wykopanie studni kręgowej lub głębinowej. Metoda czerpania wody zależy od głębokości zalegania pokładów wodonośnych oraz od miejscowych warunków hydro-geologicznych. Wybór rodzaju pompy do czerpania wody jest uzależniony od poziomu wód gruntowych oraz od głębokości lustra wody względem poziomu na jakim ustawiona będzie pompa. Jest on także uzależniony od wielkości działki. Na działkach o niewielkiej powierzchni buduje się najczęściej studnię kręgową, gdyż nie wymaga ona stosowania ciężkiego sprzętu. Do czerpania wody ze studni należy wybrać odpowiedni rodzaj pompy hydroforowej. Czytaj dalej

Pompy hydroforowe – specjalistyczne pompy do studni

Pompy hydroforowe to urządzenia znane również jako pompy do studni, czy po prostu hydrofory. Są to pompy ssące przeznaczone do czystej wody. Służą do pompowania wody pitnej ze studni wierconej z głębokości poniżej 8 metrów albo ze studni kręgowej.

 

Wybór rodzaju pompy na działkę

Jeśli głębokość lustra wody na działce nie przekracza ona 8 metrów, wtedy można zastosować tzw. pompę samozasysającą, czyli ssąco-tłoczącą. Jednak wówczas należy uwzględnić stabilność poziomu wody, który może się znacznie obniżyć przy intensywnym użytkowaniu wody utrudniając jej pobór.

 

Rodzaje pomp hydroforowych

Pompy ssące mają różną budowę i nieco odmienny sposób działania. Pompy z jednym wirnikiem to tzw. jednostopniowe pompy monoblokowe mają na celu pompowanie wody, lecz także innych cieczy. Hydrofory z większą liczbą wirników to z kolei wielostopniowe pompy do wody czystej. Standardowe pompy jednostopniowe monoblokowe wykorzystuje się do pompowania wody czystej i lekko zanieczyszczonej o współczynniku pH=6-8 i temperaturze poniżej 120°C. Są one również stosowane do innych cieczy nieagresywnych, które nie mają wpływu na pracę pompy. Przy wyborze pompy do studni należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jej parametry, które określają sposób jej działania. Najbardziej popularne są pompy do hydroforu z silnikiem jednofazowym, jednak w pewnym sytuacjach lepiej sprawdzają się pompy z zasilaniem trójfazowym. Do konkretnego rodzaju pompy należy wybrać właściwą instalację oraz niezbędną armaturę regulacyjną i ochronną, aby urządzenie działało efektywnie i bezawaryjnie przez długi czas.

 

Czytaj również: Jak założyć przydomową oczyszczalnie ścieków?

 

Uzyskiwanie wody pitnej na działce – pompy hydroforowe

Najważniejsze parametry pompy przeznaczonej do czystej wody

Kluczowym parametrem dotyczącym wyboru pompy do zasilania instalacji wodnej na działce lub w ogrodzie jest tzw. charakterystyka pracy pompy. Uwzględnia ona istotne wartości charakteryzujące punkt pracy pompy, czyli zależności od tego jakie zachodzą pomiędzy wydajnością tłoczenia wody, a ciśnieniem. Dlatego przy doborze pompy nie można sugerować się wyłącznie danymi udostępnionymi przez producenta, lecz warto zasięgnąć fachowej porady u specjalisty. Na stronie dostawcy armatury przemysłowej i pomp http://www.saga.info.pl/pompy-hydroforowe/ uzyskamy więcej szczegółowych informacji na temat parametrów i charakterystyki poszczególnych urządzeń.

 

Czytaj również: Łatwy montaż zaworu czerpanego

Źródło: artykuł partnerski / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19149 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 265

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >