Oczyszczanie wody w domu letniskowym

Oczyszczanie wody w domu letniskowym

Woda dostaje się do domu letniskowego dwoma sposobami: albo z miejskiej sieci wodociągowej, albo ze studni. Jeśli sieć wodociągowa zapewnia akceptowalną jakość wody, zasady oczyszczania są podobne do tych stosowanych w przygotowywaniu wody do mieszkania. Czytaj dalej

 

Woda ze studni wymaga dokładniejszego oczyszczenia. Bez głębokiego oczyszczania można korzystać tylko z wody z sprawdzonych źródeł artezyjskich, ponieważ nieprzepuszczalna warstwa gleby, która znajduje się nad warstwą artezyjską, wyklucza możliwość mieszania się wód gruntowych z artezyjskimi. Skład wody w tych studniach praktycznie nie zmienia się z czasem. Skonsultowaliśmy się z pogotowiem hydraulicznym w Łodzi, jak najlepiej zapewnić czystą wodę w domu letniskowym.

 

Czytaj również: Jak zabezpieczyć instalację wodno-kanalizacyjną w domku letniskowym na sezon zimowy?

 

https://www.budnet.pl/static/article_images/normal/474306cdcdc32dc26b171174e244734e.JPG

 

Etapy przygotowania wody

1. Mechaniczne oczyszczanie wody

W systemie mechanicznego oczyszczania używa się półprzemysłowych filtrów do przygotowania wody z systemem drenażu. Zawartość nierozpuszczalnych cząstek w wodzie może być na tyle znacząca, że zwykły domowy filtr mechaniczny trzeba byłoby wymieniać zbyt często. Półprzemysłowy filtr mechaniczny w systemie niezależnego zaopatrzenia w wodę dla domu jest przywracany poprzez okresowe przepuszczanie przez niego czystej wody w kierunku odwrotnym. Wyprane cząstki odprowadza się do drenażu.

 

2. Usuwanie żelaza z wody

W tym etapie usuwa się sole żelaza i manganu z wody. Jako materiał filtracyjny używane są substancje zawierające dwutlenek manganu. Katalizuje on reakcje utleniania, a żelazo z manganem osadza się jako osad, który zatrzymywany jest w warstwie materiału filtracyjnego i podczas odwrotnej płukania zostaje wypłukany do drenażu.

 

3. Zmniejszenie twardości wody

Sole twardości, a także jony niektórych metali ciężkich, są usuwane podczas przepływu wody przez filtr jonowymieniający - zmiękczacz. Regeneracja tego filtra odbywa się za pomocą specjalnego roztworu.

 

4. Filtr węglowy aktywny - ostatni etap oczyszczania chemicznego

Prowadzone jest oczyszczanie wody, podobne do oczyszczania, jakie wykonują domowe filtry do oczyszczania wody z miejskiej sieci wodociągowej. Filtry adsorpcyjne systemu przygotowania wody dla domów letniskowych są regenerowane przez odwrotne przepuszczanie wody.

 

5. Dezynfekcja wody promieniowaniem UV

Lampa UV oświetla przezroczystą komorę, przez którą przepływa woda, i zabija obecne w wodzie chorobotwórcze bakterie. Okres działania takiego filtra praktycznie nie ma ograniczeń.

 

Cała woda używana w domu letniskowym przechodzi przez opisany powyżej proces przygotowania wody. Natomiast woda pitna powinna przejść dodatkową końcową filtrację za pomocą zwykłego domowego filtra. Ponieważ woda jest już oczyszczona z chorobotwórczych bakterii oraz soli twardości, manganu i żelaza, dodatkowe oczyszczenie wody tylko dodatkowo zabezpieczy jej wysoką jakość!

 

Jeśli potrzebujesz dobrego hydraulika w Łodzi, który przyjedzie jeszcze tego samego dnia, to skontaktuj się z fikser.pl

 

Czytaj również: Kiedy podłączenie do kanalizacji miejskiej z zastosowaniem domowej przepompowni ścieków jest najlepszym rozwiązaniem?


Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19254 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 199

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >