W jakie urządzenia warto zainwestować, aby dom mógł stać się energooszczędny?

W jakie urządzenia warto zainwestować, aby dom mógł stać się energooszczędny?

Jesteśmy coraz bardziej eko. W domach zaczynają pojawiać się cztery kosze na śmieci - kolejno na papier, plastik, szkło czy zużyte baterie. Czytaj dalej

 

Energooszczędne budownictwo i energooszczędny styl życia wzbudza duże zainteresowanie, tym większe, im wyższe są ceny energii – a te rosną z roku na rok. W jakie urządzenia warto zainwestować, aby dom mógł stać się energooszczędny, a w naszej kieszeni pozostało więcej? 

 

Ekologia w domu – moda czy konieczność?

Poszukiwania oszczędności w eksploatacji domów rozpoczęły się od pierwszego kryzysu energetycznego w latach 70-tych. I nie łudźmy się – koszty energii nie będą niższe. Wraz z nadejściem nowego roku zawsze rosną obawy o to, ile więcej przyjdzie nam płacić za prąd. Nie są to obawy bezpodstawne. Przeciętne gospodarstwo domowe wyda w tym roku na energię ok. 100 zł więcej niż w ubiegłym – podawała redakcja Forsal w styczniu. Koszty energii na przeważającym obszarze naszego kraju wzrosły powyżej 5%. Najgorzej sytuacja wygląda w Warszawie i Gdańsku, w miastach tych rachunki wzrosły o odpowiednio - nieco ponad 7% i blisko 8% dla taryfy jednostrefowej. Jedyną więc alternatywą dla lampy naftowej jest moda, która przyszła z zachodu i przyniosła ze sobą - prócz papierowych toreb na zakupy - ekosposoby na niższe rachunki za prąd, wodę czy ogrzewanie.

 

Czytaj również: Dzbanki filtrujące poprawiące jakość wody

 

Ależ jesteśmy szczęściarzami – mieszkamy w strefie klimatycznej, w której występują aż cztery pory roku. Czyż może być piękniej?  – Pełen przekrój aury … i niemal ośmiomiesięczny okres grzewczy. A w wielu domach bez ogrzania domu - nie ma mowy też o ciepłej wodzie. Za taką różnorodność pór roku musimy więc słono płacić. Na szczęście w modzie jest budownictwo energooszczędne. Domy energooszczędne dzięki innowacyjnym rozwiązaniom pozwalają zmniejszyć zużycie surowców koniecznych do ich ogrzania czy zaopatrzenia w ciepłą wodę. Oczywiście, innowacje kosztują, a my chcemy mieszkać tanio i tak, by koszty eksploatacji wymarzonego lokum nie przekraczały raty kredytu za nie – mówi Marcin Sodo z Nawigator Nieruchomości. 

 

Ale – jak dodaje - w perspektywie czasu - ciepło jest droższe niż innowacje. Co więcej - już na etapie planu architektonicznego możemy sporo zaoszczędzić, wcale nie inwestując w drogie rozwiązania. Warto wybrać zwartą bryłę domu, bo mniejsza powierzchnia zewnętrzna zminimalizuje utratę ciepła przez jego ściany. Okna to kolejny element domu, który może pomóc lub przeszkodzić w reparacji domowego budżetu. Zadbajmy przynajmniej, żeby największe okna w domu znajdowały się na południowej ścianie. Tym samym projektując dom – pamiętajmy, by od północy zrobić pomieszczenia nie wymagające okien. W ten sposób zaoszczędzimy nie tylko na ogrzewaniu, ale i na energii elektrycznej - ponieważ pokoje będą przez dłuższy czas naturalnie oświetlone.

 

Czytaj również: Telewizor energooszczędny zużywający mało energii

 

Ciepło kosztuje, dlatego nawet jeśli mieszkamy w kilkusetletnim lokalu – pomyślmy chociażby o wymianie ogrzewania, bo stare systemy grzewcze wymagają częstszych przeglądów i prac konserwacyjnych - więc za ciepło płacimy podwójnie. No i pamiętajmy, by ciepło nie ulotniło się przez ściany budynku - 20-sto centymetrowa izolacja cieplna z płyt styropianowych dzisiaj już nikogo nie dziwi. Jeśli chcemy mieć budynek o małym zapotrzebowaniu na energię potrzebną do ogrzewania, koniecznie trzeba budynek dobrze ocieplić – mówi Krzysztof Krzemień z firmy Termo Organika – dostawcy systemów ociepleniowych.

 

W jakie urządzenia grzewcze warto zainwestować, by dom był energooszczędny, a my bogatsi i zdrowsi?

Miejscem, w którym generuje się najwięcej strat ciepła jest – o ironio! - piec centralnego ogrzewania.  Energia dostarczana mu z paliwa np. z węgla,  czy gazu - musi zostać przekształcona na użyteczne ciepło. Energia jest niestety marnowana pod postacią wysokiej temperatury spalin uciekających do komina. Warto więc zainwestować w energooszczędny kocioł – np. kocioł kondensacyjny, który schładza spaliny poniżej temperatury, w której wykrapla się z nich para wodna. Dzięki temu odzyskiwane jest ciepło skraplania pary wodnej zawartej w spalinach.W ostatnim czasie dużego znaczenia nabierają urządzenia grzewcze zasilane energią czerpaną z zasobów naturalnych.

 

 

Nasz dom możemy ogrzewać poprzez urządzenia korzystające z zupełnie darmowej i w pełni odnawialnej energii –  przykładem  takiego urządzenia jest pompa ciepła.  Wykorzystuje ona energię gromadzącą się w gruncie, wodzie a nawet w powietrzu i przetwarza ją na ciepło. Tradycyjna pompa ciepła to jednak spora inwestycja, ale są różne jej rodzaje – np. pompy typu powietrze-woda, które – bez ingerencji w dotychczasową instalację grzewczą i przy znacznie mniejszych nakładach finansowych pozwolą nam zaoszczędzić np. na ciepłej wodzie, a ściślej - na ogrzewaniu wody.

 

Energooszczędne zaopatrzenie domu w ciepłą wodę

By zaoszczędzić na wodzie – najtańszym sposobem i jednocześnie bardzo skutecznym będzie wymiana cieknących kranów. Drobne, ale długotrwałe przecieki powodują ogromne straty wody, a nawet i energii elektrycznej. Na ogrzewaniu wody pozwala zaoszczędzić np. kolektor słoneczny. Umiejscowiony na dachu w orientacji południowej będzie dostarczał energii do ogrzewania wody, ale też całego domu. Kolektory słoneczne muszą jednak współpracować z innym źródłem ciepła - zwykle kotłem grzewczym, bo nie są w stanie same przez cały rok, zaspokoić zapotrzebowania na ciepło. Co jest ich atutem? Po zainstalowaniu nie wymagają obsługi serwisowej i nie zanieczyszczają środowiska. Najważniejszym jednak jest to, że  pozyskują energię minimalnym kosztem.Kolejnym rozwiązaniem, które może pozytywnie przyczynić się do reparacji domowego budżetu są pompy ciepła wykorzystujące ciepło zawarte w powietrzu, jako odnawialne źródło do produkcji ciepłej wody.

 

O zaletach takiego rozwiązania mówi Marcin Mazur z Ariston Thermo Polska: Pompa ciepła NUOS przy małym poborze energii elektrycznej wytwarza wiele litrów ciepłej wody. Jest w stanie dostarczyć dużo więcej energii cieplnej niż zużywa do funkcjonowania urządzenia, dzięki temu, iż czerpie ciepło bezpośrednio z powietrza.Zasada pracy pompy NUOS opiera się na wykorzystaniu ciepła z powietrza jako odnawialnego źródła do produkcji ciepłej wody. Wykorzystuje cykl termodynamiczny do podgrzania wody znajdującej się w zbiorniku ciepłem zawartym w powietrzu atmosferycznym. Jest to mechanizm odwrotny do tego, który używany jest w lodówkach i klimatyzatorach: czynnik chłodzący, poprzez zmianę stanu, odbiera ciepło zawarte w powietrzu i oddaje je do wody podnosząc jej temperaturę; tym sposobem odwracany jest naturalny przepływ ciepła – tłumaczy Marcin Mazur z Ariston Thermo Polska.

 

 

Pompa NUOS jest dodatkowo wyposażona w grzałkę elektryczną, więc może działać również wtedy, gdy wymagana jest wyższa temperatura wody lub kiedy temperatura otoczenia jest niższa niż minimalna temperatura działania. Ile możemy zaoszczędzić stosując taką pompę? Roczne zużycie energii dla 3 osobowej rodziny jest równe 1.550 kWh/rok. Szacowana średnia efektywność pomp NUOS, to jest efektywność dla średniej rocznej temperatury powietrza zasilającego pompę równej 15ºC i kosztach energii 0.51 zł/kWh, pozwala zaoszczędzić do 620 zł rocznie w porównaniu z tradycyjnymi, elektrycznymi podgrzewaczami wody tej samej pojemności. 

 

Urządzenia elektryczne w trosce o domowy budżet

Energia jest nam potrzebna do życia jak mało co – i płacić za nią musimy, koszty jednak możemy zminimalizować – nawet oglądając telewizję. Po pierwsze i bezwzględnie należy stosować urządzenia energooszczędne klasy A i lepsze. Różnica cen urządzeń wynosi naprawdę niewiele, a każde zainwestowane 100 zł w urządzenie wyższej klasy energetycznej zwróci się w przeciągu nawet roku. Zgodnie z logiką im częściej używasz jakiegoś urządzenia, tym więcej zaoszczędzisz inwestując w sprzęty wyższej klasy. Jeśli czas wolny często spędzamy przed telewizorem – zainwestujmy w Telewizor LED, który jest bardziej energooszczędny od telewizorów LCD czy plazmowych.

 

 

Warto zastanowić się nad zainwestowaniem w zmywarkę - zmywanie pod bieżącą wodą nawet kilkakrotnie zwiększa zużycie energii. Jeszcze nie tak dawno temu posiadanie zmywarki w domu było symbolem przepychu i bogactwa – dziś jest koniecznością. Chcemy by nasze mieszkanie było eko, a portfel grubszy? - wymieńmy tradycyjne żarówki na energooszczędne świetlówki lub halogeny. Koszt wymiany oświetlenia nawet w całym domu się po prostu opłaci - dzięki świetlówkom zaoszczędzić możemy aż do 80% energii elektrycznej.Pamiętajmy jednak – by, żyć energooszczędnie - prócz wymiany urządzeń i systemów grzewczych – musimy zmienić także nasze przyzwyczajenia.

Źródło: FreshPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Jakie meble? Liczba postów: 639 Grupa: Najnowsze t... A do innych pomieszczeń dlaczego nie?
 • Panele podłogowe Liczba postów: 186 Grupa: Wnętrza Ja też ostatnio szukałam paneli do domu i trafiłam w końcu na ten artykuł https://wnetrza-ze-smakiem.pl/panele-win ylowe-opinie. Dał mi sporo do myślenia i chyba...
 • tapicerka odporna na psy ;) Liczba postów: 52 Grupa: Najnowsze t... jedynym rozwiązaniem wydaje się wybrać meble w tkaninie z certyfikatem petproof. Łatwiej będzie usunąć sierść z tapicerki, a obicie będzie też odporne na zadrap...
 • domofon jakiej marki wybrać Liczba postów: 44 Grupa: Ciekawe pom... Możesz jeszcze wziąć pod uwagę tą firmę https://www.napad.pl/produkty-141-4778-z estaw-domofonowy-do-domu-jednorodzinnego -1122-401 . Przeglądałam ich ofertę domo...
 • Wynajem sprzętu budowlanego - czy to się opłaca? Liczba postów: 476 Grupa: Ciekawe pom... Uważam, że jest to bardzo łatwa i opłacalna forma zdobycia niezbędnego sprzętu budowlanego. Ja niedawno wynajmowałem przez kilka tygodni żurawia samojezdnego od...

Ostatnio na forum

 • Płoty ogrodowe Liczba postów: 346 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
 • Ogrody Zimowe Liczba postów: 71 Grupa: Ogrody Ogród zimowy to fantastyczna sprawa my też w tym roku zaczynamy budowę. Już mamy wszystko uzgodnione z firmą https://ogrodyzimowe.net.pl mam nadzieję że już zim...
 • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 161 Grupa: Firmy budow... Ja ze swojej strony mogę Państwu polecić firmę od profesjonalnych wyburzeń i jest to firma http://emetal.pl/oferta.Firma oferuję kruszenie gruzu, rozbiórka budy...
 • Home Design - Meble - Aranżacja Wnętrz - Śląsk - C... Liczba postów: 2 Grupa: Firmy budow... Home Design - Chorzów - Śląsk - projektowanie - aranżacja wnętrz, meble na wymiar, meble nowoczesne - ekskluzywne - retro, kuchnie, szafy wnękowe, garderoby,...
 • Podłogi Liczba postów: 210 Grupa: Robimy stro... A możesz sprawdzić sobie jak działa taka wykładzina podłogowa: https://www.forbo.com/flooring/pl-pl/pro dukty/p7nkta jedna z lepszych aktualnie dostępnych na ryn...
 • Rozbiórki Liczba postów: 96 Grupa: Stawiamy śc... Przy rozbiórce czy pracach remontowych ważne jest przykładać uwagę do szczegółów takich jak porządek w miejscu pracy. Warto poczytać poradniki traktujące o tym....

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 16121 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 263

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >