Wolność koloru na elewacji

Wolność koloru na elewacji

Nowoczesne materiały elewacyjne otwierają coraz to nowe horyzonty przed inwestorami, architektami i wykonawcami, dając im wypłynąć na szerokie wody kreatywności. Czytaj dalej

 

Baumit Cool Pigmenty w służbie nowoczesnych trendów w architekturze

Coraz więcej osób decyduje się na odważne łączenie kolorów, nawet tych najciemniejszych, których do niedawna starano się unikać w obawie o uszkodzenie elewacji. Firma Baumit przełamuje te ograniczenia, proponując rozwiązanie, które umożliwia dowolne stosowanie ciemnych kolorów na ociepleniach, w tym także na dużych powierzchniach…

 

Kolor elewacji to wizytówka domu – poza dostarczaniem wrażeń wizualnych może uwypuklić walory fasady lub obnażyć jej niedoskonałości. Dobiera się go zazwyczaj z uwzględnieniem nie tylko aktualnych trendów i własnych upodobań, ale również stosowanej technologii budowy domu, metody izolacji oraz warunków, jakie występują na działce, zwracając przy tym uwagę na otaczający krajobraz czy sąsiadującą zabudowę. Innowacyjne technologie, które coraz śmielej wkraczają w sferę architektury zapewniają absolutną dowolność w łączeniu kolorów tynków i farb. Obecnie modne są aranżacje zestawiające kolor biały z ciemnoszarym czy czarnym. Co najciekawsze, ten pierwszy wcale nie musi być tą barwą, która dominuje na współczesnej elewacji. Inwestorzy, architekci i wykonawcy coraz śmielej sięgają do palety ciemnych, nasyconych barw do dekorowania całej powierzchni ścian zewnętrznych, które z jednej strony zyskują na elegancji, z drugiej – lepiej wtapiają się w otoczenie.

 

 

Czytaj również: Jaki grunt wybrać?

 

Jeszcze niedawno stosowanie ciemnych kolorów na dużych powierzchniach ścian zewnętrznych budynku wiązało się z ryzykiem uszkodzenia elewacji, a w najlepszym wypadku – jej nieestetycznego blaknięcia. Ciemne kolory nagrzewają się bowiem znacznie szybciej i do wyższych temperatur niż kolory jasne, a akumulowana energia słoneczna może powodować odkształcenia i pęknięcia w warstwie ocieplenia. Niebezpieczna dla tynku jest również nagła zmiana temperatury nagrzanej elewacji podczas zamoczenia deszczem. Dlatego specjaliści zalecają, aby elewacja nie absorbowała znakomitej większości lub całkowitej energii słonecznej. Problem w tym, że do tej pory warunek ten spełniały tylko fasady w jasnych, pastelowych kolorach. Eksperci z firmy Baumit skutecznie rozwiązali jednak problem wyboru bardziej nasyconych odcieni. Dzięki zastosowaniu m.in. Cool Pigmentów do wybranych tynków i farb elewacyjnych część energii słonecznej odpowiedzialnej za nagrzewanie powierzchni ścian zewnętrznych jest odbijana a temperatura ich powierzchni zostaje zredukowana. Ciemne kolory tynków i farb Baumit z dodatkiem Cool Pigmentów pozostają bezpieczne, chroniąc tym samym całe ocieplenie przed uszkodzeniem.

 

 

Czytaj również: Przed czym chronić elewację

 

„Dla wszystkich tynków i farb, przeznaczonych do dekoracji elewacji, określiliśmy wartość współczynnika TSR (Total Solar Reflectance), który w odróżnieniu od współczynnika odbicia światła widzialnego HSR mierzy całe spektrum źródła światła. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że za nagrzewanie ścian zewnętrznych odpowiedzialne jest nie tylko to co dostrzega ludzkie oko, podczerwień również. Pomiar parametru TSR pozwala dokładnie określić, które barwy tynków i farb elewacyjnych wymagają dodania specjalnego Cool Pigmentu oraz w jakiej ilości należy go aplikować, by powierzchnia o ciemnych barwach nie nagrzewała się do wartości zagrażającej trwałości całego układu izolacji. W całkowitej palecie barw Baumit Life zamówienia tynku lub farby z dodatkiem specjalnych Cool Pigmentów wymaga 58 kolorów, natomiast 40, o współczynniku TSR pomiędzy 21-24 – wymaga niezależnie wykonania pogrubionej warstwy zbrojącej systemu ociepleń o grubości min. 5 mm z użyciem zapraw klejowo-szpachlowych StarContact White lub ProContact. Dzięki temu architekci oraz inwestorzy mogą dowolnie stosować nawet najciemniejsze barwy farb i tynków w systemach ociepleń – bez ograniczeń wielkości powierzchni” – wyjaśnia Tomasz Jarzyna, ekspert z firmy Baumit.

 

 

Do tej pory inwestorzy i architekci z dużym niepokojem podchodzili do wyboru ciemnych odcieni niebieskiego, brązowego, szarego czy zielonego, obawiając się, że efektownie wykończona elewacja po kilku latach utraci wybrany kolor i będzie nieestetyczna. Innowacyjne rozwiązanie firmy Baumit w dziedzinie dekoracji fasady powoduje, że bez względu na położenie obiektu na działce, jego zacienienie czy też całkowite wystawienie na działanie promieni słonecznych nie przeszkadza podczas wyboru nasyconych barw. Co więcej, tynki i farby elewacyjne Baumit dostępne w bogatej palecie Life stwarzają nieograniczone możliwości łączenia koloru ze strukturą, dając wolność kreacji i wysoki komfort użytkowania.

Źródło: baumit / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 196

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >