Ytong, Porotherm czy Suporex? Poradzimy, co wybrać!

Ytong, Porotherm czy Suporex? Poradzimy, co wybrać!

Jedną z ważniejszych decyzji w życiu jest inwestycja w budowę domu. Szukając idealnego tworzywa spotkać można materiały w różnych granicach cenowych. W zależności od tego, czego użyje się do budowy, efekt użytkowania będzie zupełnie inny. Bez wątpienia każdy chce dokonać takiego wyboru, który sprawi, że inwestycja będzie trafiona. Na rynku najpopularniejsze są bloki Ytong, Porotherm oraz Suporex. Który z nich wybrać? Przyjrzyjmy się bliżej ich właściwościom. Czytaj dalej

 

Beton komórkowy marki Ytong      

Ten rodzaj lekkiego betonu jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań. Wprowadzony w bloczki ytong gaz, którym jest zazwyczaj powietrze, odpowiada za tworzenie się w masie porów, zapewniających idealne uwarunkowania izolacyjne.

 

Ciekawostka: Początek rozwijania struktury gazobetonu plasuje się na koniec XIX wieku. Celem produkcji było stworzenie betonowego bloku, który jest wytworzony z naturalnych produktów i w pełni ekologiczny.


Ytong, Porotherm czy Suporex? Poradzimy, co wybrać!

 

Szwedzki produkt budowlany wytwarzany jest  z piasku, wapna, wody, cementu oraz anhydrytu z domieszką pasty aluminiowej. Składniki te wchodząc ze sobą w reakcję, powodują wytwarzanie się wodoru – gazu spulchniającego masę i nadającego jej specjalnych właściwości. Powstałe w czasie rozwoju gazobetonu bloczki ytong to specjalnie wyprofilowane pustaki, co sprawia, że ich układanie przyrównać można do układania puzzli, a to z kolei pozwala budowlańcom na szybsze stawianie ścian. 

 

Ten materiał jest idealnym tworzywem izolacyjnym. Ytong pomaga spędzić zimę w ciepłym, przytulnym domu i ograniczyć koszty związane z jego ogrzewaniem. Odpowiedni układ tych bloków pozwala na otrzymanie ściany z niskim mostkiem cieplnym. Według wielu ekspertów to po prostu najlepszy materiał izolacyjny na rynku. 


Ytong, Porotherm czy Suporex? Poradzimy, co wybrać!

Czytaj również: Właściwości i zastosowanie betonu komórkowego

 

Wymiary bloczków marki Ytong są różne. Szerokość standardowa to 599 milimetrów, za to wysokość około 200 do 250 milimetrów. Wartością najbardziej zmienną w tym przypadku jest szerokość bloczku. Na rynku spotkać możemy takie, które mają od 170 do 400 milimetrów szerokości. Warto pamiętać, że w przypadku tego materiału budowlanego liczy się także gęstość betonu komórkowego, która ma wpływ na izolację. Im jest ona wyższa, tym większa jest wytrzymałość ściany. By zbudować ścianę nośną jednowarstwową, wystarczy bloczek o gęstości 300-350 kg/m3. Stworzenie ściany nośnej o wyższej wytrzymałości wymaga z kolei użycia bloczka o dwa razy większej gęstości. 

 

Dodatkową zaletą jest przystępna cena Ytong. W zależności od wymiarów bloczka waha się ona w granicach od kilku do kilkunastu złotych. 

 

Warto jednak pamiętać, że bloczki Ytong są podatne na nasiąkanie, a sam ich materiał jest dość kruchy, co sprawia, że nie jest on wytrzymały na ściskanie.

 

Wskazówka: Ytong silka to nowa odmiana gazobetonu, która jest pozbawiona komórek gazowych. Ten rodzaj bloczków daje lepszą zaporę akustyczną. Eksperci polecają je do budowy domów w głośnym otoczeniu np. przy stacji kolejowej.

 

Zwrot gotówki za zakupy materiałów budowlanych 

Budowa domu to bardzo duży koszt .W przypadku tej inwestycji nikt nie oszczędza, ponieważ ma on służyć przez lata. Jednym ze sposób na obniżenie kosztów budowy jest cashback, czyli darmowy zwrot części wydanej na zakupy kwoty pieniężnej. 


Ytong, Porotherm czy Suporex? Poradzimy, co wybrać!

 

Cashback to usługa bankowa, która pozwala klientom zarabiać pieniądze podczas ich wydawania. Serwisy zajmujące się świadczeniem usługi zwrotu kosztów współpracują ze sklepami partnerskimi, które przekazują im prowizję za dokonany przez klienta zakup. Klient z kolei otrzymuje część tej prowizji w formie cashbacku, dzięki czemu wszystkie strony czerpią korzyść.

 

Warto jednak pamiętać, że sam zwrot pieniędzy za zakupy działa tylko podczas wykonywania transakcji internetowych, co oznacza, że nie dotyczy sklepów stacjonarnych. 

 

Jak więc zacząć robić korzystne zakupy? Pierwszym krokiem jest wybranie serwisu, w którym należy się zarejestrować. W Polsce jedną z największych firm świadczących usługi zwrotu gotówki jest portal Tipli.pl. Darmowa rejestracja, duży wybór sklepów i opinie zadowolonych klientów to gwarancja udanych zakupów. Prowadzenie konta w serwisie Tipli jest darmowe, podobnie jak wypłata otrzymanego przez kupującego zwrotu środków. Użytkownicy serwisu Tipli oprócz cashbacku otrzymają też dostęp do wielu zniżek i specjalnych kodów rabatowych, które mogą dowolnie łączyć z cashbackiem.

 

Wskazówka: W serwisie cashbackowym możliwe są również zakupy w sklepach budowlanych. Ogranicz koszty kupna materiałów do minimum i odbierz zwrot gotówki za zakupy w sklepach internetowych. Castorama w swojej ofercie posiada materiały potrzebne do budowy domu na każdym jej etapie. Dodatkowo w przestępnej cenie znaleźć tam można narzędzia budowlane, a cashback o wartości nawet 2% za zakupy pozwoli cieszyć się zakupami jeszcze bardziej.



Suporex – tańszy gazobeton

Producent wytwarzanego z napowietrzonej masy cementowej bloku betonowego suporex, umożliwia zakupienie równie dobrego gazobetonu w niższej cenie. Pęcherzyki gazu wprowadzone do materiału sprawiają, że pustak jest nieco lżejszy niż ten tradycyjny, co zdecydowanie ułatwia prace budowlane.


Ytong, Porotherm czy Suporex? Poradzimy, co wybrać!

 

Podobnie jak bloki budowlane Ytong, ten rodzaj gazobetonu jest odporny na działanie wysokich i niskich temperatur. To bardzo wytrzymały materiał, którego ogromną zaletą jest odporność na spalanie - oznacza to wyższy stopień bezpieczeństwa dla domowników.

 

Plusem tego produktu jest także cena. Również w tym przypadku jest ona uzależniona od wielkości bloczków, jednak w ogólnym podsumowaniu i zakupach produktu w większej ilości jest on tańszy niż bloczki Ytong. 

 

Wskazówka: Właściwości i ceny bloczków budowlanych z gazobetonu i nie tylko możesz porównać w gazetce sklepu OBI. Z Tipli.pl znajdziesz tam wiele ciekawych ofert i zniżek dla budujących dom od podstaw. 

 

Tańsza alternatywa budowlana – pustaki Porotherm

Pustaki ceramiczne Porotherm to wytwarzana z masy glinianej alternatywa gazobetonu. Wypalana przy odpowiedniej temperaturze staje się idealnym materiałem budowlanym. W procesie produkcji często dodaje się także trociny, które umożliwiają masie wykształcenie ważnych w tym przypadku porów. Pustaki Porotherm znajdują zastosowanie w budowie domów jednorodzinnych, a także budownictwie mieszkaniowym. Przeznaczone są zarówno do budowy ścian nośnych z dociepleniem oraz ścian nośnych wewnętrznych.


Ytong, Porotherm czy Suporex? Poradzimy, co wybrać!

 

Ten pustak ceramiczny wykonany jest z trwałego materiału odpornego na warunki atmosferyczne. Jest wytrzymały, niepalny i naturalny, a jego konsystencja umożliwia zachowanie odpowiedniej wymiany powietrza - co prawda w zakresie mniejszym niż gazobeton, ale pozwalającej na prawidłowe funkcjonowanie materiału.

 

Jedną z jego wad jest natomiast obniżony współczynnik gęstości, który osłabia wytrzymałość, choć nie na tyle, aby miało to duży wpływ na efekt ogólny. W przypadku ceramiki wytrzymałość wzrasta z czasem użytkowania. Ceramika również, w przeciwieństwie do gazobetonu, trzyma ciepło dłużej.

 

Porotherm występuje pod wieloma postaciami i nie wszystkie jego wersje są takie same jakościowo. Cegła klinkierowa to materiał dobrze izolujący wilgoć, a ceramika poryzowana w tym wypadku wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Dużym atutem Porothermu jest natomiast jego uniwersalność. 

 

Wskazówka: Popularnym rozwiązaniem w budowie ścian jest pustak ceramiczny z wypełnieniem izolacyjnym w postaci wełny mineralnej, co nadaje konstrukcji dodatkowy walor izolacyjny.

 

Tak jak w przypadku gazobetonu, cena porothermu zależy od jego wymiarów, jednak jest on o wiele tańszy niż wspomniany wcześniej gazobeton. Różnicę widać przy kupnie kilkunastu lub kilkudziesięciu metrów kwadratowych tego produktu. Cena Porothermu jest o kilka złotych niższa od ceny pustaków Ytong, co sprawia, że staje się idealną, tańszą alternatywą. Małe bloczki kosztować będą od 4 do 6 złotych za sztukę, większe z kolei od kilkunastu złotych wzwyż. Pustaki Porotherm produkowane są w ściśle określonych wymiarach: szerokość 80, 188, 250, 288, 375, 380, 440 mm, wysokość 220, 238 mm, długość 188, 220, 248, 375, 498 mm. Ich wymiary dostosowywane są do rodzaju budowanej ściany.

 

Czym kierować się przy wyborze materiału?

Należy pamiętać, że nie cena jest ważna, ale przede wszystkim jakość. Te materiały mają służyć przez dziesiątki lat. Nie warto na nich oszczędzać.


Ytong, Porotherm czy Suporex? Poradzimy, co wybrać!

 

Czytaj również: Beton towarowy przy budowie domu

 

Zarówno pustaki z gazobetonu, jak i pustaki ceramiczne są materiałami bardzo trwałymi i mogą być używane do budowy wielokondygnacyjnych budynków. Oba materiały są także ognioodporne, co dodatkowo daje komfort i poczucie bezpieczeństwa, podczas przebywania w domu.

 

Wszystkie produkty idealnie nadają się do budowy ścian w nowym domu. Gazobeton jednak lepiej sprawdzi się w przypadku ścian wewnętrznych i kondygnacyjnych. Pustak ceramiczny, ze względu na większą wytrzymałość, polecany jest z kolei do budowy ścian zewnętrznych i wykończeń w narożnikach budynków. 

 

Wadą obu tych produktów jest natomiast ich kruchliwość. W przypadku transportu należy uważać na krawędzie pustaków oraz sposób ich ułożenia. Wystarczy małe uderzenie i mogą zostać uszkodzone.  Niewątpliwą wadą gazobetonu jest większa podatność na nasiąkania cieczą. Pomimo tego jest on jednak odporny na zmiany temperatury i wszelkie przymrożenia.

 

Suporex to z kolei alternatywa dla tych, którzy chcą zaoszczędzić. Ten materiał, mimo podobnych właściwości co bloczki Ytong, charakteryzuje się mniejszą trwałością, ale finalny koszt budowy będzie dużo niższy niż w przypadku gazobetonu.

 

Wybierając materiał do budowy należy na początku doprecyzować, co ma z niego powstać. Do budowy ścian zewnętrznych lepszy będzie materiał ceramiczny, z kolei ściany nośne i działowe lepiej zbudować z gazobetonu. W Polsce materiał budowlany narażony jest na zmiany temperatury i przymrozki. Żeby postawić dom, będący ostoją na lata, należy oddać budowę w ręce profesjonalistów. To oni pomogą stworzyć bezpieczne cztery kąty, tak by domownicy mogli wypełnić je śmiechem i radością z ich użytkowania.


Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 194 Grupa: Nowości ara... Gdzie szukaliście inspiracji podczas aranżacji pokojów Waszych dzieci? W moim przypadku zdecydowałem się skorzystać z oferty polecanego mi sklepu internetowego....
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19194 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 318

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >