Zastosowanie wentylatorów wysokotemperaturowych – gdzie się sprawdzają?

Zastosowanie wentylatorów wysokotemperaturowych – gdzie się sprawdzają?

Zadaniem wentylatorów jest transportowanie czystego powietrza lub innych gazów. Zdarza się jednak, że transportowane powietrze lub inne medium zawiera w sobie substancje szkodliwe. Co więcej, gaz taki może mieć bardzo wysoką temperaturę, która w połączeniu z agresywnymi oparami i wilgocią stanowi poważne zagrożenie dla materiału, z którego wykonany jest wirnik wentylatora. Do takich zadań stosuje się wyspecjalizowane wentylatory przemysłowe wysokotemperaturowe. Czym są, jak działają i gdzie można je znaleźć? Czytaj dalej

 

Czym są wentylatory wysokotemperaturowe?

Wentylator kanałowy wysokotemperaturowy to urządzenie służące do transportowania gorącego powietrza na dłuższe odległości lub wprost do wyprowadzania go na zewnątrz budynku. Na jego konstrukcję składają się: obudowa, wytrzymałe łopatki oraz silnik wprawiający łopatki wirnika w ruch. Łopatki oparte na piaście tworzą wirnik, którego obroty mogą być zgodne lub przeciwne do ruchu wskazówek zegara. Istnieje także możliwość zmiany kąta natarcia łopat wirnika.

 

Zastosowanie wentylatorów wysokotemperaturowych – gdzie się sprawdzają?

 

Czytaj również: Na jakiej zasadzie działa klimatyzator grzewczo-chłodzący, i jak kupić właściwy model?

 

W zależności od wykonania wentylator pracują one najczęściej w zakresie temperatur pomiędzy 50-70 °C. Przykładową ofertę specjalistycznego sprzętu możesz zobaczyć na stronie: https://www.luftberg.pl/oferta/wentylatory-wysokotemperaturowe. Poszczególne urządzenia różnią się od siebie konstrukcyjnie, pewnymi parametrami w zależności od ich specyfikacji i przeznaczenia. Wysokiej jakości urządzenia zawsze łączy jedno – wysoka wydajność oraz bezawaryjność pracy prawie zawsze w trybie ciągłym i najtrudniejszych warunkach. Najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia są w stanie przetransportować gorące powietrze o temperaturze nawet 400 °C!

 

Czym różnią się wentylatory wysokotemperaturowe od innych urządzeń?

Wentylatory wysokotemperaturowe od pozostałych urządzeń różnią się przede wszystkim konstrukcją, technologią wykonania oraz materiałem, z którego zbudowane są poszczególne komponenty. Każde tego typu urządzenie musi gwarantować wysokie parametry wytrzymałościowe. Wszystkie elementy są więc wykonane z materiałów odpornych na wysoka temperaturę lub korozję – przeważnie jest to ocynkowana blacha stalowa, blacha ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej.

 

Kolejną cechą różniącą wentylatory wysokotemperaturowe od zwykłych wentylatorów jest często sposób przeniesienia napędu. Często a w niektórych konstrukcjach zawsze wentylator wyposażony jest dodatkowo w odrzutnik ciepła zadaniem którego jest ograniczenie transferu ciepła w kierunku silnika. Niektóre konstrukcje wyposażone są w pasowe układy przeniesienia napędu lub napęd poprzez sprzęgło elastyczne i wałek pośredni. Każdy rodzaj wspomnianego napędu ma swoje zastosowanie zależnie od warunków pracy.

 

Wentylatory wysokotemperaturowe – zastosowanie

Wentylatory wysokotemperaturowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie efektywnie należy przetransportować gorące powietrze lub inne medium, czasami także zanieczyszczone. Będą to więc wszelkiego rodzaju instalacje przemysłowe wykorzystujące w swoich procesach gorące medium lub zanieczyszczone powietrze o wysokiej temperaturze. Tego rodzaju instalacje spotkamy w takich miejscach jak huty, odlewnie, zakłady obróbki termicznej lub instalacje oddymiające.

 

Czytaj również: Nowoczesny system klimatyzacji, w którym urządzenia mogą pracować w pięciu różnych trybach

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17088 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 236

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >