Budowa i remont – lista artykułów
Czym jest piana montażowa?
Pianę montażową wykorzystuje się w różnych pracach budowlanych. Może być stosowana przy montażu parapetów, okien i drzwi, podczas którego umożliwia uszczelnianie otworów i zwiększa izolacyjność termiczną oraz akustyczną. Wykorzystuje się ją także w izolacji cieplnej dachów, ścian, stropów, a także centralnego ogrzewania czy sieci wodnych i kanalizacyjnych. Jej użycie usprawnia również uszczelnianie rur i instalacji. W poniższym artykule przedstawiamy kilka ważnych faktów o pianach montażowych oraz podpowiadamy, jakie rodzaje pianek wybrać do konkretnych prac!
Jakie pędzle wybrać do prac malarskich przy montażu okien i drzwi?
Montażowi okien i drzwi towarzyszą również prace malarskie, które wymagają użycia dobrze dopasowanych pędzli. Przy wyborze odpowiedniego pędzla w grę wchodzi szereg czynników wpływających na to, czy narzędzie dobrze się sprawdzi. Innego rodzaju sprzęt jest przeznaczony do dużych powierzchni, a jeszcze inny ułatwi malowanie ram okiennych. Prezentujemy praktyczne porady, które pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie.
Już teraz warto pomyśleć o przyszłej zimie, ponieważ kryzys energetyczny pozostanie z nami na dłużej
Kryzys energetyczny, rosnące rachunki za prąd i ogrzewanie są wyzwaniem nie tylko dla indywidualnych odbiorców, ale też dla samorządów. Jedni i drudzy mają jednak do dyspozycji szeroki wachlarz działań i dotacji, z których mogą skorzystać, żeby obniżyć ich wysokość. Polska Zielona Sieć przez cały sezon grzewczy prowadziła kampanię „Ciepła zima”, w której pokazywała różne sposoby na obniżenie rachunków za energię. Jego częścią był m.in. specjalnie opracowany przewodnik online z listą programów i źródeł dotacji wspierających efektywność energetyczną.
Jak ochraniać dłonie podczas prac remontowo-budowlanych? Profesjonalne rękawice ochronne
Rękawice ochronne stanowią jeden z podstawowych środków bhp niezbędnych podczas prac na budowie, w czasie remontu, majsterkowania czy w ogrodzie. Powód jest prosty — część ciała, która najczęściej ulega obrażeniom i urazom to kończyny górne. Jak wskazują dane GUS, w I półroczu 2022 r. blisko 44 proc. wypadków dotyczyła właśnie rąk [1]. Miejscem szczególnie narażonym na wystąpienie siniaków, skaleczeń, poparzeń czy nawet cięższych obrażeń są dłonie. Dlatego warto zadbać o ich ochronę i zapatrzyć się w specjalistyczne rękawice, dostosowane do wykonywanych czynności i istniejącym na stanowisku pracy zagrożeniom oraz wymaganiom.
Powietrzna pompa ciepła NIBE F2040 - poznaj wady i zalety systemu
Nibe to szwedzka firma, która ma ponad 60-letnie doświadczenie w branży ogrzewania domowego i komercyjnego. Firma jest liderem na rynku kilku produktów do ogrzewania i chłodzenia. Specjalizuje się w gruntowych i powietrznych pompach ciepła. Dzięki szerokiej gwarancji i atrakcyjnej konfiguracji systemów, powietrzna pompa ciepła Nibe F2040, jest łatwa w instalacji, użytkowaniu i konserwacji. System jest również bardzo wydajny (A++) i cichy w obsłudze. Przyjrzyjmy się bliżej tej pompie ciepła, jej wadom i zaletom.
Termomodernizacja popularnych domów z czasów PRL typu kostka i stodoła - jak duże oszczędności przyniesie?
Odpowiednie ocieplenie PRL-owskiego domu „kostka” może zmniejszyć jego zapotrzebowanie na energię nawet o ponad 70%, generując w skali roku oszczędności na poziomie niemal 13 tys. złotych – wynika z analizy przykładowego obiektu tego typu. Takich budynków wybudowano w Polsce dziesiątki tysięcy, podobnie jak dwukondygnacyjnych domów z dachami dwuspadowymi, które również wzięli pod lupę autorzy opracowania. Jak twierdzą eksperci, ich termomodernizacja – szczególnie w czasach, kiedy ograniczenie zużycia energii ma zasadnicze znaczenie – to korzyść nie tylko dla pojedynczych gospodarstw domowych, ale również całej gospodarki.
Czy jest szansa na rządowe dofinansowania do pomp ciepła i fotowoltaiki?
Działania mające na celu poprawienie efektywności energetycznej budynków, a także zakładanie instalacji fotowoltaicznych, cieszą się ogromną popularnością. Z jednej strony pozwalają na znaczące zmniejszenie rachunków, a z drugiej gwarantują bezpieczeństwo energetyczne oraz cieplne. W przypadku tego typu inwestycji, zarówno w przypadku nowego domu, jaki i modernizacji już istniejącego, można liczyć na rządowe wsparcie finansowe. Pomoc ta wydaje się niezbędna, gdyż zgodnie z wynikami Raportu Polskiego Alarmu Smogowego, aż 4 mln domów w naszym kraju wymaga poprawy efektywności energetycznej.
Wykończenie elewacji czyste na lata i opłacalne ekonomicznie - innowacyjny zestaw Baumit CrystalSet
Tynk cienkowarstwowy, który nie brudzi się i nie szarzeje? Czy to w ogóle możliwe? Przedstawiamy innowacyjny zestaw z pierwszym na rynku tynkiem mineralnym w postaci pasty, dzięki któremu elewacja bardzo długo pozostaje krystalicznie czysta i niezwykle trwała!
Czy wszędzie wokół Wrocławia można wiercić studnie głębinowe?
Studnie głębinowe wygrywają z kopanymi pod względem bezpieczeństwa i wszechstronności. Jednak i w ich przypadku są takie rejony, w których wiercenie studni głębinowej może być technicznie trudne lub niezalecane z innych powodów.
Wybór geodety, jak nie popełnić największych błędów przy wyborze tego specjalisty
Geodeta to zawód odpowiedzialny i wymagający dużej wiedzy technicznej, który swoim obszarem odpowiedzialności za podjęte działania oraz ewentualne błędy przypomina zawód adwokata czy lekarza. Dlaczego?