Chemia budowlana – lista artykułów
Solidna baza = solidna okładzina. Przewodnik po wyrównywaniu podłoża pod płytki
Układanie płytek to zadanie wymagające nie tylko precyzji, ale też solidnego przygotowania. Wszyscy skupiają się na efekcie końcowym – wzorze, kolorze i formacie płytek. Mało kto myśli o tym, co znajduje się pod spodem, a to właśnie parametry warstwy nośnej w dużej mierze decydują o trwałości i estetyce wykończenia. Nawet drobne niedoskonałości podłoża mogą bowiem prowadzić do pękania płytek, odspajania się kleju, a nawet do przedwczesnego remontu. Dlatego przed układaniem dekoracyjnej okładziny warto poświęcić czas na ocenę i odpowiednie przygotowanie powierzchni przed klejeniem płytek. Podpowiadamy, jak to zrobić i wyjaśniamy, dlaczego w tym celu nie należy używać zapraw klejowych.
Korozja kontra technologia – sprawdzone środki w walce z rdzą
Wilgoć, różnice temperatur, zanieczyszczenia powietrza czy uszkodzenie mechaniczne powłok ochronnych to główne elementy sprzyjające rozwojowi rdzy. Z tego powodu metalowe powierzchnie narażone są na korozję szczególnie w okresie letnio-jesiennym. Musimy pamiętać, że rdza dosyć szybko się rozprzestrzenia, przede wszystkim przy obfitych opadach deszczu i zmiennej temperaturze. Dlatego nie należy czekać zbyt długo na poważne i kosztowne uszkodzenie skorodowanej części czy elementu, warto odpowiednio je zabezpieczyć już przy pierwszych rdzawych oznakach.
Klej zamiast młotka: jak montować i naprawiać bez wiercenia?
Zawieszenie półki na ścianie, przyklejenie listwy albo montaż lustra bez konieczności wiercenia dziur? To możliwe, gdy sięgniemy po nowoczesne kleje montażowe. Szybkie remonty, drobne naprawy i prace montażowe stają dzięki nim prostsze i szybsze. Sprawdź, jakie rozwiązanie wybrać i jak dobrze wykonać zadanie.
Gładź, która zmienia standardy wykończenia ścian
Wykończenie ścian oraz sufitów to nie tylko kwestia estetyki, ale także funkcjonalności i komfortu użytkowania pomieszczeń. Rosnące wymagania inwestorów, presja czasu na budowach czy troska o zdrowie i środowisko sprawiają, że wykonawcy coraz częściej poszukują produktów, które spełniają wymagania współczesnego budownictwa. Właśnie w odpowiedzi na te potrzeby firma Baumit zaprojektowała i wprowadziła do sprzedaży nową gładź szpachlową Baumit FinishExpert, która łączy w sobie wygodę stosowania z wysoką jakością powierzchni.
Impregnat czy lakierobejca? Najpopularniejsze sposoby konserwacji drewna
Według raportu Millward Brown, przeprowadzonego na zlecenie koncernu PPG, ponad 40% Polaków stosuje środki do ochrony drewna przynajmniej raz na dwa lata. Główną motywacją jest nie tylko chęć zabezpieczenia mebli ogrodowych, tarasów i altan przed działaniem czynników zewnętrznych, grzybów i pleśni, lecz także uzyskanie efektu dekoracyjnego – zmiany koloru lub poprawę wyglądu drewnianych elementów. Jakie środki są najbardziej popularne i dlaczego? Jak na te potrzeby odpowiada producent środków do ochrony drewna Bondex?
Jakie kleje, silikony, uszczelniacze i piany wykorzystuje się obecnie w pracach budowlanych?
Skutecznie łączą i izolują, zapewniają ograniczenie strat energii, szczelne i odporne na działanie warunków atmosferycznych połączenia oraz komfortowe użytkowanie budynku. Bez klejów, uszczelniaczy i pian montażowych, bo to o nich właśnie mowa, trudno wyobrazić sobie współczesne budownictwo. Jakie jest praktyczne zastosowanie tych rozwiązań w naszych domach?
Farba mineralna IonitColor – oczyszczone powietrze oraz jeszcze lepsza trwałość
Zastosowanie farby mineralnej o właściwościach jonizujących może znacząco przyczynić się do poprawy jakości powietrza we wnętrzach, a tym samym zdrowia i dobrostanu ich mieszkańców. Czy da się jednak połączyć w jednym produkcie aspekty prozdrowotne, estetykę i wysoką trwałość powłoki? Baumit IonitColor dostępna od marca 2025 r. w nowej formule pokazuje, że jest to możliwe.
Baumit Nivello 50 – nowa nowa generacja mas samopoziomujących
Każdy, kto realizuje nową inwestycję lub przeprowadza remont, wie, jak kluczowe jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod posadzkę – to właśnie ten etap decyduje o trwałości, estetyce i komforcie użytkowania finalnej podłogi. Aby uzyskać bardzo wytrzymałą i idealnie równą powierzchnię przed ułożeniem warstwy wykończeniowej, warto sięgnąć po nowoczesne rozwiązania. Szukasz innowacyjnej masy samopoziomującej, która łączy doskonałe parametry techniczne, łatwość aplikacji i szerokie spektrum zastosowań? Baumit Nivello 50 to rozwiązanie idealne dla Ciebie.
Utwardzacz epoksydowy do zrównoważonych zastosowań w branży budowlanej
BASF i Sika wspólnie opracowały nowy aminowy składnik utwardzający do żywic epoksydowych, który jest już komercyjnie dostępny w ofercie BASF pod marką Baxxodur® EC 151. Nowy produkt jest szczególnie interesujący w przypadku zastosowań podłogowych w takich obiektach jak zakłady produkcyjne, hale magazynowe i montażowe czy parkingi.
Zastosowanie szybkowiążących i szybkoschnących systemów podłogowych
Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań ułatwiających i przyspieszających prace remontowo-budowlane. Jednymi z nich są szybkowiążące i szybkoschnące jastrychy i masy samopoziomujące, które dzięki swoim właściwościom znacznie skracają czas potrzebny na wykonanie lub wyrównanie podłoża, a dodatkowo pozwalają uzyskać bardzo dobre parametry mechaniczne podkładu podłogowego. Co jeszcze wyróżnia tego typu produkty i dlaczego zyskują one uznanie zarówno wśród wykonawców, jak i inwestorów?