Co można zbudować z płyty warstwowej?

Co można zbudować z płyty warstwowej?

Płyta warstwowa posiada charakterystyczną budowę - pomiędzy dwoma warstwami okładziny znajduje się rdzeń o parametrach izolacyjnych. Tego typu materiał budowlany doskonale sprawdza się w roli wykończenia ścian elewacyjnych i powierzchni dachów konstrukcji stalowych, żelbetonowych i drewnianych. Poniżej prezentujemy praktyczne wykorzystanie płyt warstwowych w najczęściej występujących zastosowaniach. Czytaj dalej

 

Hala z częścią socjalną obudowana płytami warstwowymi PaneltechFot. 1. Hala z częścią socjalną obudowana płytami warstwowymi Paneltech

Szybka budowa hal z płyt warstwowych 

Hale stalowe szybko wyparły z rynku obiekty murowane. Jest to związane przede wszystkim z dużo szybszym stawianiem budynku, a także z niższą ceną całej inwestycji. Przez długi czas taka konstrukcja pokrywana była przez blachę trapezową, jednak płyty warstwowe okazały się rozwiązaniem o wielu korzyściach. Jakie hale buduje się najczęściej?

 

 • Magazynowe. Duże powierzchnie do przechowywania towarów lub paczek potrzebne są zarówno firmom dystrybucyjnym i handlowy (Amazon), jak i typowo produkcyjnym.
 • Warsztatowe. Niewielkie budynki, w których zamontowano specjalistyczne wyposażenie. Doskonale sprawdzają się w roli warsztatów samochodowych czy lakierni.
 • Fabryczne. Długie, zautomatyzowane linie produkcyjne mieszczą się zazwyczaj w zadaszonych, wielkopowierzchniowych halach stalowych lub żelbetonowych, pokrytych płytami warstwowymi.
 • Hale inwentarskie, w których hoduje się zwierzęta na masową skalę. Najlepszym przykładem mogą tu być farmy kur.

 

Każdy typ budynku wymaga innych parametrów użytkowych, a także związany jest z innymi przepisami prawnymi.

 

Magazyn dla każdej firmy 

Hala magazynowa może być prostą konstrukcją stalową lub opierać się na tradycyjnym, żelbetonowym szkielecie. W obu przypadka należy cały budynek pokryć zewnętrzną warstwą. Ogromną popularnością cieszy się dziś płyta warstwowa - doskonałe rozwiązanie dla każdego typu hali magazynowej.

 

Magazyn wykonany z ściennej płyty warstwowej PaneltechFot. 2. Magazyn wykonany z ściennej płyty warstwowej Paneltech

Najwięcej inwestycji dotyczy zwykłych magazynów. Jeśli w środku nie musi być zachowana odpowiednia temperatura, można wykorzystać płyty z rdzeniem poliizocyjanurowym PIR o grubośći od 40mm, ze względu na ich niższą cenę. Na ściany hali polecamy szczególnie płyty z ukrytym zamkiem PW PIR-SU, które ze względu na ukryty łącznik zapewniają estetyczny wygląd elewacji. Pokrycie dachowe z kolei wykonuje się płytami w wersji dachowej (odpowiednio PW PIR-D lub PW PUR-D).

 

W magazynie czasem przechowuje się towary wrażliwe na warunki zewnętrzne, w szczególności na panującą w środku hali temperaturę. Konieczne jest wtedy używanie ogrzewania. Oznacza to także, że izolacyjność budynku ma większe znaczenie. Dlatego warto zainwestować w nieco droższe płyty warstwowe z grubszym rdzeniem poliizocyjanurowym PIR. Pianka charakteryzuje się niższym współczynnikiem przenikalności cieplnej, co pozwala na mniejsze straty ciepła, a tym samym - niższe koszty ogrzewania.

 

Warsztat samochodowy z biurem 

Niewielkie konstrukcje stalowe doskonale sprawdzają się w roli warsztatów samochodowych, myjni, lakierni, a nawet stacji benzynowych. Do budowy takich obiektów stosuje się płyty posiadające dobrą izolacyjność termiczną, np. PW PIR-S dla warsztatów samochodowych. Inne budynki, jak stacja paliwowa, musi wykazywać wysokie parametry przeciwpożarowe. W takim przypadku sprawdzi się płyta warstwowa PWW-S, wypełniona wełną mineralną, która cechuje się najwyższą niepalnością.

 

W tego typu konstrukcjach istotna jest również estetyka. Nasze płyty posiadają różne schematy profili (od gęstej mikrofali przez szeroko rozstawione linie, aż po całkowicie płaską powierzchnię). Budynek usługowy wyróżnić można także ciekawym kolorem. Obok sześciu barw standardowych wykonujemy płyty z okładziną zewnętrzną w 12 kolorach typowych. W ten sposób można dopasować budynek kolorystycznie do barw kojarzonych z firmą.

 

Oprócz pozwolenia na wzniesienie tego typu konstrukcji potrzebne są również odpowiednie dopuszczenia do prowadzenia określonej działalności. Dlatego, choć są to niewielkie obiekty, czas budowy jest zazwyczaj dłuższy, niż w przypadku dużych hal magazynowych.

 

Przemysłowe hale produkcyjne z częścią biurową i magazynową 

Hala produkcyjna to ogromna inwestycja, obejmująca także szereg specyficznych wymagań, związanych z daną produkcją. Najczęściej w środku wydzielony jest też obszar magazynowy na gotowe produkty czy materiał do obróbki. Bardzo często spotkać można również całą strefę biurową, w której pracują inżynierowie oraz kierownictwo danego zakładu. Zgodnie z przepisami, pracownikom należy zapewnić strefę socjalną, obejmującą szatnie czy stołówkę. Zróżnicowane funkcje takiej konstrukcji wymuszają stosowanie odpowiednich materiałów budowlanych. Płyta warstwowa z rdzeniem z wełny mineralnej pozwala spełnić najważniejsze aspekty:

 

 • Wysoką izolacyjność cieplną, pomagającą zachować odpowiednie warunki  dla pracowników.
 • Odpowiednie parametry przeciwpożarowe, wymagane przez przepisy.
 • Izolację akustyczną, wyciszającą dodatkowo hałaśliwe maszyny produkcyjne zwłaszcza, gdy w pobliżu znajdują się osiedla mieszkalne

Hala produkcyjna z częścią magazynowąFot. 3. Hala produkcyjna z częścią magazynową

 

Dlatego też w przypadku tego typu hal najczęściej proponujemy klientom nasze płyty warstwowe PWW-S ale również PW PIR-S lub PWW-S lite.

 

Hale dla przemysłu spożywczego

Przemysł spożywczy jest objęty największą ilością przepisów i wymogów. Dotyczą one także budynku, w którym prowadzi się działalność z tej gałęzi gospodarki. Aby im sprostać, należy stosować odpowiednie materiały budowlane. Głównym założeniem ustawy jest budowa pomieszczeń z materiałów łatwych do czyszczenia oraz dezynfekcji. Dodatkowo muszą być one utrzymywane w dobrym stanie technicznym. Najlepszym przykładem tego typu materiałów są właśnie płyty warstwowe. Wykończone okładziną z delikatną profilacją i łatwą do czyszczenia powłoką lakierniczą.

 

Rozwiązania techniczne w tego typu pomieszczeniach muszą do minimum ograniczyć możliwość gromadzenia się zanieczyszczeń, dlatego na ściany i sufity należy stosować płyty z zamkiem typu S, który umożliwia wprowadzenia dodatkowego uszczelniacza. 

 

Płyty warstwowe dla branży spożywczej, które zakupić można u nas, wykończone są dodatkową powłoką PVC FOOD SAFE. Jest ona dopuszczona do kontaktu z żywnością, jest łatwa do czyszczenia, a także odporna na środki myjące.

 

Przydatność płyt warstwowych w budowie chłodni 

Chłodnie to niezwykle charakterystyczne budynki magazynowe, najczęściej związane z produkcją spożywczą, farmaceutyczną, kosmetyczną, gastronomiczną oraz handlową. Temperatura we wnętrzu budynku jest z reguły znacznie niższa, niż temperatura otoczenia. Aby uzyskać i utrzymać odpowiednie parametry, konieczne jest zastosowanie urządzeń chłodniczych. Jednak ich wydajność jest wprost zależna od poziomu izolacji cieplnej budynku. Do takich budynków posiadamy specjalne, dedykowane płyty warstwowe chłodnicze PW PIR-CH, wypełnione pianką poliizocyjanurową PIR oraz posiadające szczelnie wyprofilowane złącza. Pomimo, że ich montaż jest bardziej wymagający, to już od wielu lat nie mają konkurencji w budownictwie komór chłodniczych i mroźniczych.

 

Hale inwentarskie 

Obszerna grupa hal przeznaczonych dla zwierząt obejmuje:

 • chlewnie,       
 • kurniki,           
 • obory,
 • stajnie i ujeżdżalnie koni.

Hala inwentarska wykonana z płyty warstwowej PaneltechFot. 4. Hala inwentarska wykonana z płyty warstwowej Paneltech

 

Tego typu obiekty rolne wymagają najczęściej zachowania ściśle określonych warunków temperaturowych w środku. Jednak największym wyzwaniem dla ścian i sufitu jest panująca wewnątrz wilgoć, wspomagana przez agresywne czynniki chemiczne. Z tych powodów bardzo łatwo o powstanie rdzy w halach inwentarskich.  Dlatego też w powłokach okładzin płyt ściennych i dachowych od strony wewnętrznej wykorzystywana jest specjalna powłoka Farm, dającą sobie radę z trudnymi warunkami chemicznymi wewnątrz pomieszczeń ze zwierzętami.

 

Ponadto w ofercie Paneltech jest również płyta PW PUR/PIR-D AGRO, która ze względu na swoją specyfikę przeznaczona jest do wykonywania dachów i pokryć dachowych w obiektach o charakterze rolniczym. Płyta ta od wewnątrz wykonana jest z tworzywa sztucznego z poliestru zbrojonego włóknem szklanym (fiberglass), dzięki czemu zapewnia wyższe parametry ochronne od powłoki Farm. 

 

Płyty warstwowe a obiekty sportowe 

Hala sportowa to wielkopowierzchniowy obiekt, przystosowany do konkretnej dyscypliny sportu. W zależności od tego, jak będzie wykorzystywany dany budynek, różne będą wymagania stawiane materiałom wykończeniowym. Jednak dla inwestorów przy takich reprezentacyjnych obiektach ma znaczenie również aspekt wizualny. Żeby zachować jak największą estetykę budynku, można zastosować płytę PW PIR-SU, gdzie łącznik zostaje ukryty w odpowiednio wyprofilowanej krawędzi wzdłużnej płyt. Takie panele można wykonać w szerokości modularnej  1050 mm lub opcjonalnie 1000 mm oraz w długości nawet do 16 m (jest to zależne między innymi od grubości płyty). 

 

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wykonany z płyt warstwowych PW PIR-SU PaneltechFot. 5. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wykonany z płyt warstwowych PW PIR-SU Paneltech

Kolejnym elementem wpływającym na wygląd obiektu są oczywiście kolory okładzin. W ofercie Paneltech proponujemy standardowo aż 18 kolorów z palety RAL, ale jesteśmy w stanie wykonać płytę również  w nietypowych i drewnopodobnych kolorach blachy. Poza  barwą  blachy możemy również zdecydować o jej  profilacji zarówno od strony wewnętrznej płyty, jak i zewnętrznej. Dostępne profilacje to m.in. L - linia, MF - mikrofala czy MR - mikrorowek. 

 

Ostatnią kwestią w przypadku płyty ściennej jest decyzja odnośnie montażu. Panel ten można  zamontować w układzie poziomym lub pionowym. Klasyfikacja odporności ogniowej ściany może być zróżnicowana sposobem montażu — wtedy ściany z płyt o tej samej grubości posiadają inną odporność ogniową.

 

Usługowe obiekty wielkopowierzchniowe 

Niektóre hale, pokrywane płytami warstwowymi, mogą posiadać ogromne powierzchnie. Przykładem mogą być duże centra handlowe w pobliżu metropolii. Czasem jeden hipermarket budowany jest na obszarze tysięcy metrów kwadratowych. Tego typu konstrukcje muszą spełniać restrykcyjne wymagania przeciwpożarowe. Jednocześnie ich ogrzewanie może stanowić pokaźny koszt, zatem inwestorzy stawiają na wysoki poziom izolacyjności cieplnej. W końcu niezwykle ważna w takich przypadkach jest też estetyczna strona całej inwestycji. Wygląd galerii handlowej czy hali targowej musi zachęcać przechodniów do wstąpienia do środka i dokonania zakupów. Dlatego też są to jedne z najbardziej wymagających projektowo budynków. Najczęściej wybieranym materiałem na ściany jest płyta warstwowa PIR, dostępna w szerokiej palecie kolorów zgodnych z oznaczeniem systemu barw RAL oraz w kilku opcjach profilowania. Nasze płyty warstwowe doskonale komponują się między innymi z aluminiową stolarką drzwiową i okienną.

 

Centrum handlowe wykonane m.in. z płyt ściennych PWW-SU PaneltechFot. 6. Centrum handlowe wykonane m.in. z płyt ściennych PWW-SU Paneltech

Garaże miejskie i domowe 

Garaż murowany z pewnością prezentuje się doskonale. Jednak równie dobre efekty uzyskać można, wykorzystując płyty warstwowe z kolorową okładziną metalową. Szybko stawiana konstrukcja stalowa jest doskonale izolowana przez rdzeń takiego panelu. Płyta PWW-S dodatkowo zabezpiecza budynek przed rozprzestrzenianiem się pożaru. Nasze płyty warstwowe charakteryzują się też doskonałą ochroną przed warunkami atmosferycznymi.

 

Pawilony z płyt warstwowych 

Niewielkie konstrukcje stalowe obudowane płytami warstwowymi to doskonałe budynki tymczasowe - ze względu na szybkość ich składania oraz rozbiórki. Dlatego są stosowane zarówno w zastosowaniach komercyjnych, jak i prywatnych.

 

Pawilony komercyjne 

Kontenery budowlane to niewielkie konstrukcje, najczęściej modułowe, stawiane w pobliżu dużych inwestycji. Najczęściej są budynkami tymczasowymi, które rozbiera się lub usuwa po zakończeniu budowy. Jednak często mogą one stanowić też stałe budynki, pełniące funkcje mieszkalne, biurowe, socjalne, gastronomiczne, handlowe lub sklepowe (choćby znane powszechnie kioski). Do ich wykończenia najczęściej stosuje się płyty PIR ze względu na niską wagę i dobre parametry izolacyjne.

 

Taki pawilon handlowy w formie kontenera z płyty warstwowej może być stawiany bez pozwolenia tylko jako budynek tymczasowy. Zalecamy w takim przypadku również zamówienie płyt PIR w jednym z 18 dostępnych u nas kolorów typowych i standardowych, aby wyróżniał się wizualnie z otoczenia.

 

Pawilony prywatne 

Pawilony modułowe mogą być stawiane w ogrodzie działkowym jako magazynek na narzędzia ogrodnicze. Tego typu budynki ogrodowe (pawilony ogrodowe) najczęściej nie stoją na stałym fundamencie. Nie są również ogrzewane, dlatego też w większości przypadków stosuje się płyty z rdzeniem styropianowym. 

 

Ciekawym tematem są domki letniskowe. Zalecamy w tym przypadku użycie płyt PIR, które posiadają bardzo dobre parametry termoizolacyjne pozwalające na ekonomiczne ogrzewanie domków w okresie chłodniejszych dni bądź zapewnienie stałej komfortowej temperatury w okresie upałów. Zwracamy tutaj uwagę na dobór odpowiedniej kolorystyki i profilowania okładzin. Idealnym wyborem w domkach letniskowych będzie zastosowanie płyt warstwowych w okładzinie drewnopodobnej wyprofilowanej w formie mikrorowka.    

 

Płyta warstwowa Paneltech — lekki materiał budowlany  

Jak  możemy zauważyć na powyższych przykładach, płyta warstwowa znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Sprawdza się ona doskonale zarówno przy budowie wielkopowierzchniowych obiektów przemysłowych, jak i jako zabudowa mniejszych obiektów np.: domków letniskowych. W zależności od charakterystyki obiektów oraz stawianych wymagań  płytę warstwową należy odpowiednio dobrać. Jeśli zależy nam na parametrach termoizolacyjnych, powinniśmy rozważyć płytę z rdzeniem poliizocyjanurowym, która ma najniższy współczynnik przenikania ciepła, np.: PW PIR-S lub PW PIR-SU Paneltech. Sprawdzi się ona dobrze przy budowie m.in. hal przemysłowych, magazynów czy centrów handlowych.

 

Płyta warstwowa ścienna PWW-S PaneltechFot. 7. Płyta warstwowa ścienna PWW-S Paneltech

 

Jeśli obiekt ma spełniać wysokie wymagania dotyczące rozprzestrzeniania ognia i odporności ogniowej, to należy rozważyć płytę z rdzeniem z wełny mineralnej. Przykładem może w tym wypadku być płyta PWW-S Paneltech, która sprawdzi się przy budowie m.in. stacji benzynowych czy obiektów sportowych.

 

Natomiast płyta z rdzeniem styropianowym znajdzie zastosowanie w obiektach typu garaż, pawilon czy kontener, gdzie najważniejsza jest ochrona obiektu przed warunkami atmosferycznymi przy zachowaniu dobrych parametrów termoizolacyjnych.

 

Gdy głównym parametrem branym pod uwagę jest wysoka szczelność budowanych obiektów, zapewniająca spełnienie rygorystycznych parametrów klimatyzacyjnych i temperaturowych, to idealnym wyborem będzie płyta chłodnicza PW PIR-CH. Dotyczy to szczególnie takich obiektów jak chłodnie, komory chłodnicze, pieczarkarnie czy dojrzewalnie owoców.

 

Jeśli chcesz zbudować inne obiekty z płyty warstwowej, zapraszamy do skontaktowania się z doradcami Paneltech, do których kontakt znajdziesz na stronie internetowej.

 

Paneltech

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Zagospodarowanie przestrzeni Liczba postów: 3 Grupa: Budowa i re... My z kolei dużo jeździmy na rowerach, więc zakupiłem stojak na rowery z tego sklepu https://www.lawkaogrodowa.pl/stojaki-row erowe. to doskonałe rozwiązanie dla....
 • Równe i gładkie ściany Liczba postów: 10 Grupa: Budowa i re... Użytkownik JanekWojnicki napisał: Przygotowanie powierzchni to podstawa. Przy pracy z drewnem czy blachą warto wspomóc się elektronarzędziami wyposażonymi w pas...
 • Przytulny, nowoczesny dom Liczba postów: 56 Grupa: Budowa i re... Warto także rzucić okiem na taką opcję jak pompy ciepła cena: https://terme.pl/pl/menu/ogrzewanie/pomp y-ciepla-202 . Coraz więcej osób decyduje się na tego typu...
 • Budownictwo Drogowe Jarpol S. A. Liczba postów: 7 Grupa: Firmy budow... Ustawienie znaków nakazu w odpowiednich miejscach może skutecznie przyczynić się do zarządzania przepływem ruchu i zmniejszenia ryzyka wypadków. Strona https://...
 • remont maszyn przemysłowych Liczba postów: 7 Grupa: Firmy budow... Wybór odpowiedniego podajnika jest kluczowy dla efektywności procesów przemysłowych, a ten artykuł https://www.terazkrosno.pl/biznes-i-fina nse/20180-rodzaje-pod...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18815 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 194

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >