Domek letniskowy zimą - jak zabezpieczyć instalacje wodne przed mrozami?

Domek letniskowy zimą - jak zabezpieczyć instalacje wodne przed mrozami?

Wpływu sezonu jesienno-zimowego na wolnostojące budynki działkowe nie należy lekceważyć - zwłaszcza pod względem ochrony instalacji wodnej przed mrozami. Pękające rury, uszkodzona kanalizacja, brak dostępu do wody, a co za tym idzie - dodatkowe koszty nadwyrężające budżet - to tylko niektóre efekty zamarzania wody w instalacji. Czy istnieje sposób, który pomoże zabezpieczyć tego typu instalacje przed skutkami zbliżającego się mrozu? Czytaj dalej

 

Aby cieszyć się różnego rodzaju obiektami na działce – na przykład domkami letniskowymi - już od początku sezonu jesienno-zimowego dbamy o ich odpowiednie zabezpieczenie na zimę. W pierwszej kolejności skupiamy się na ochronie elewacji odpowiednimi środkami, aby zapewnić jak największą ochronę ścian. Oprócz tego, dbamy też o otoczenie: skoszenie trawy, posprzątanie połamanych gałęzi oraz schowanie mebli ogrodowych to kluczowe punkty na liście, które realizujemy przed nadchodzącą zimą. Oczywiście zabezpieczamy także wszelkie wyposażenie działkowe – na przykład przy pomocy pokrowców na meble - aby bezproblemowo przetrwało ono zimowy czas.

 

Domek letniskowy zimą - jak zabezpieczyć instalacje wodne przed mrozami?

 

Czytaj również: Faktoring w branży budowlanej

 

Jak mówi Cezary Naliwajek, Commercial Director Insulation Europe w Thermaflex, pochłonięci pracami porządkowymi, zapominamy jednak często o zwróceniu szczególnej uwagi na nieodpowiednie zabezpieczenie systemu wodno-kanalizacyjnego przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych. W przypadku ujemnych temperatur stanowi to najczęstszą przyczynę zamarzania wody w rurach:

 

- Niskie temperatury sprawiają, że woda znajdująca się w przewodach ulega krystalizacji i zmienia formę, zwiększając swoją objętość i doprowadzając tym samym do rozszczelnienia instalacji. Wtedy pozostaje nam tylko jej wymiana na nową, co wiąże się z dużym nakładem finansowym.


Domek letniskowy zimą - jak zabezpieczyć instalacje wodne przed mrozami?

Fot. Thermaflex

Co w takim wypadku będzie najlepszym rozwiązaniem? Jak podpowiada ekspert Thermaflex, najlepiej sprawdzą się tu… kable grzejne.

 

Przeciw niszczącym mrozom

Kable grzejne to w pełni zautomatyzowany system grzewczy przeznaczony do instalacji wodnych, których temperatura nie przekracza +60 stopni C, umiejscowionych wewnątrz, najczęściej w pomieszczeniach nieogrzewanych. Tego typu systemy są zaprojektowane dla instalacji o długości od 1 do 61 metrów i znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie rury są narażone na działanie mrozu - miedzy innymi właśnie w domkach letniskowych.

 

- Co istotne, kable grzejne – na przykład Thermalint™ z oferty Thermaflex - wyposażone są w mechaniczny termostat sterujący pracą systemu. Spadek temperatury do 3 ˚C automatycznie uruchamia system, co sprawia, że kabel owijający rurę zaczyna ogrzewać oziębioną instalację. Osiągnięcie temperatury 12 ˚C powoduje wyłączenie systemu.


Domek letniskowy zimą - jak zabezpieczyć instalacje wodne przed mrozami?Fot. Thermaflex

Czytaj również: Jak można polepszyć jakość wody w domu i jednocześnie zmniejszyć jej zużycie?


Tego typu rozwiązania przeznaczone są do samodzielnego montażu, nie wymagając przy tym skomplikowanej procedury instalacyjnej. Wystarczy przytwierdzić termostat w najzimniejszym miejscu przewodu, a kabel grzejny przymocować w dolnej części rury spiralnie w minimalnych odległościach 5 cm. Kable korzystają ze standardowego źródła prądu - 230 V, a w trakcie pracy pobierają jedynie 16W/m energii elektrycznej. Ich bardzo istotną zaletą jest również mobilność – zestaw, w zależności od zapotrzebowania, można zamontować w dowolnym miejscu, co doskonale sprawdza się w przypadku domków wakacyjnych.

 

ThermaLint™ to zautomatyzowany system grzewczy, który nie tylko przeciwdziała zamarzaniu w rurach bieżącej wody, ale przede wszystkim zabezpiecza przed stratami związanymi z awarią instalacji wodnej. Mówiąc krótko - zespół grzejny firmy Thermaflex skutecznie ochroni nasze rury przed skutkami mroźnych zimowych dni i nocy

Źródło: GutPR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19214 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 282

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >