Ekologiczne rozwiązania do toalet publicznych

Ekologiczne rozwiązania do toalet publicznych

Szacuje się, że do Polski przyjedzie ok. 820 tys. kibiców z zagranicy. Czy oznacza to, że pobijemy rekordy w zużyciu wody, gdy kibice będą korzystać z toalet na stadionach czy w restauracjach i pubach? Czytaj dalej

 

Niekoniecznie. Inteligentne baterie bezdotykowe umożliwiają zmniejszenie zużycia wody nawet o 50%, redukując jednocześnie koszty. Baterie takie zamontowano m.in. w łazienkach na stadionie PGE Arena w Gdańsku. Zagraniczni dziennikarze oraz goście są pod wrażeniem rozmachu i nowoczesności stadionów w Polsce. Wśród wszystkich obiektów, które będą gospodarzami rozgrywek UEFA Euro 2012 szczególnie wyróżnia się PGE Arena w Gdańsku. Korespondentka włoskiej gazety „La Repubblica” uznała gdański stadion za „najbardziej spektakularny pod względem architektonicznym i estetycznym” spośród wszystkich obiektów przygotowanych na Euro. Dziennikarze podkreślają także ekologiczność polskich stadionów, która w przypadku stadionu w Gdańsku osiągnięta została m. in. dzięki zainstalowaniu w obiekcie 230 nowoczesnych baterii bezdotykowych Oras Electra.

 

50% mniej w zużyciu wody

Według wyliczeń ekspertów montaż baterii bezdotykowych pozwala obniżyć zużycie wody nawet o 50%. Poziom zużycia wody w baterii uruchamianej fotokomórką wynosi jedynie 6 l na minutę, czyli o połowę mniej niż w klasycznej baterii jednouchwytowej, gdzie poziom ten osiąga 12 l/min. Tym samym zmniejszeniu ulegają koszty energii potrzebne na jej ogrzanie.

 

Czytaj również: Gdzie można kupić po najatrakcyjniejszej cenie baterie kuchenne

 

Jest to szczególnie ważne w przypadku obiektów publicznych jak stadiony, restauracje czy centra handlowe. Oszczędzanie wody nabiera dodatkowego znaczenia przy okazji dużych imprez masowych, jak właśnie Euro 2012, gdy Polskę odwiedzą setki tysięcy kibiców. Zainteresowanie bateriami bezdotykowymi potwierdza marka Oras, której krany znajdziemy nie tylko w łazienkach na stadionie PGE Arena Gdańsk, ale też w innym obiekcie wybudowanym specjalnie na Euro - stadionie Metalist w Charkowie oraz popularnej, także wśród kibiców, sieci restauracji McDonald’s.

 

Na przykładzie

Jak przy organizacji wielkich imprez masowych na kilkanaście tysięcy osób, można mimo wszystko oszczędzać wodę i energię pokazuje przykład nowego obiektu w Gdańsku. Na stadionie w czasie rozgrywek Euro odbędą się cztery imprezy: zostaną rozegrane 3 mecze fazy grupowej (grupa C) oraz 1 mecz ćwierćfinałowy. Arena Gdańsk może pomieścić jednorazowo 43 615 kibiców.

 

Czytaj również: Armatura elektroniczna oszczędzająca wodę


 

Zakładając, że przeciętny kibic, w trakcie jednego meczu umyje przynajmniej raz ręce, czyli zużyje 3 litry wody na mycie (ok. 0,5 min na jedno mycie, co przy baterii uruchamianej fotokomórką daje 3 l) całość wykorzystanej wody, w trakcie jednego meczu wyniesie ok. 131 tys. litrów. Natomiast przy bateriach jednouchwytowych zużycie wyniosłoby aż o połowę więcej, czyli 262 tys. litrów.

 

Czytaj również: Nietypowa geometria harmonijnego wnętrza


Przyjmując aktualnie obowiązującą taryfę cen wody i ścieków w Gdańsku: 9,56 zł za m3 – wysokość opłat za wodę zużytą w umywalkach w PGE Arena, w trakcie 4 rozgrywanych tam meczy Euro 2012, wyniesie dzięki zastosowaniu kranów Oras Electra jedynie 5 009 zł. Jeżeli użyte zostałyby baterie jednouchwytowe koszt ten byłby ponad dwukrotnie wyższy – 10 020 zł. Jednoznaczne obniżenie kosztów wody, oznacza zmniejszenie wydatków na energię konieczną do jej ogrzania. To szczególnie istotne w przypadku nowych stadionów, gdyż często zwraca się uwagę, na ich przyszłość, w kontekście dużych kosztów związanych z utrzymaniem obiektów.

 

 

Wandale niestraszni

Baterie bezdotykowe to nie tylko oszczędności. W obiektach, które podobnie jak stadiony, narażone są na działalność wandali bardzo istotna jest także trwałość i wytrzymałość baterii. Baterie Oras Electra są wandaloodporne. Oznacza to, że nie posiadają żadnych wystających części, czy uchwytów, podatnych na wyłamanie. Wszelkie elementy konstrukcyjne schowane są w obudowie. Sama bateria jest natomiast gładka i odporna na uszkodzenia. Dodatkowo perlator w tych modelach został zabezpieczony przed kradzieżą – potrzeba specjalnego klucza, by go odkręcić.

 Źródło: GlobalBrand Institute / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Meble metalowe do gabinetu medycznego Liczba postów: 13 Grupa: Porady i op... Zgadzam się, że meble muszą być dobrej jakości i funkcjonalne do gabinetu, a dodatkowo reszta wyposażenia jest potrzebna i tutaj sklep https://medim24.pl/ polec...
  • Sala konferencyjna w województwie Mazowieckim Liczba postów: 7 Grupa: Porady i op... Czy możecie polecić sprawdzone miejsce, żeby zorganizować konferencje biznesowe Warszawa? Zależy mi na trzech salach z nowoczesnym wyposażeniem. Ostatnio znalaz...
  • Mycie elewacji domu Liczba postów: 3 Grupa: Porady i op... Przy okazji malowania elewacji, dobrym rozwiązaniem jest jej wcześniejsze oczyszczenie. Zwłaszcza w mieście pojawiają się artyści, którzy tworzą różne malowidła...
  • Efektowna ściana Liczba postów: 44 Grupa: Wnętrza Szanowni Państwo, nie można przejść obojętnie obok dekoracji ścian. Tu świetnie sprawdzą sie płytki klinkierowe z King Klinker http://kingklinker.pl/. Są estety...
  • Łazienka bez nudy? Liczba postów: 573 Grupa: Nowości ara... Ciekawym pomysłem jest zaaranżowanie w łazience kącika czytelniczego. Niektórzy lubią czytać w wannie lub załatwiając swoje potrzeby. Co o tym myślicie?

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18517 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 93

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >