Enerooszczędne produkty marki Bosch – energooszczędność „od ręki

Enerooszczędne produkty marki Bosch – energooszczędność „od ręki"

Problem efektywnego wykorzystywania energii dotyczy nas wszystkich. Gwałtowne zmiany klimatyczne na Ziemi to skutek uszkodzenia warstwy ozonowej, która jest konsekwencją emisji ogromnych ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Czytaj dalej

W skład Zielonej Linii wchodzą chłodziarka, zamrażarka, chłodziarko – zamrażarki, pralki, zmywarki, odkurzacze, a także piekarnik wielofunkcyjny i płyta indukcyjna. Warto przyjrzeć się z bliska poszczególnym produktom żeby przekonać się, jak dobrze wpisują się one w misję sformułowaną przez założyciela marki – Roberta Boscha, który priorytetowo traktował ochronę środowiska oraz efektywność i oszczędność oferowanego przez firmę sprzętu dla gospodarstw domowych.

Pralki – nie dadzą plamy

Bardzo ciekawie przedstawia się porównanie zużycia wody i energii na 1 kg prania przez wchodzącą w skład Zielonej Linii pralkę Logixx 8 Sensitive do podobnych produktów firmy Bosch sprzed 15 lat. Model Logixx 8 zużywa o 35% mniej energii i 46% mniej wody, aby skutecznie wyprać 1 kilogram prania w programie „Bawełna 60˚C”. To jednak nie koniec zalet nowości Boscha. Nowy standard prania wyznacza także bęben VarioSoft – o ogromnej pojemności 65 litrów, który pomieści aż 8 kg prania. Został on umieszczony w obudowie o standardowych wymiarach, tak więc Logixx 8 zmieści się w każdej łazience. Układ mechaniczny pralki dopasowuje się inteligentnie do pranej tkaniny. Kluczem tej technologii jest struktura bębna VarioSoft przypominająca krople wody i asymetryczne zabieraki o kształcie fali. Delikatne tkaniny poprzez odpowiednie ruchy bębna stykają się z płaską stroną kropelkowej struktury bębna i łagodną stroną zabieraków. Dzięki temu prane są tak delikatnie jak w ręku. Tkaniny grubsze i bardziej zabrudzone trafiają na stromą stronę kropelek i zabieraków, co sprawia, że woda uderza w nie z większą siłą i piorą się zdecydowanie szybciej i bardziej intensywnie. Pralka ta jest więc idealna dla każdego rodzaju tkaniny.

14 automatycznych programów do usuwania plam stoi na straży skuteczności każdego prania. Logixx 8 poradzi sobie nawet z najbardziej uporczywymi plamami, m.in. po czekoladzie, czerwonym winie, herbacie, jajku, kawie, kosmetykach, krwi, pomidorach, pocie, trawie, tłuszczach, ziemi i piasku oraz zupkach dziecięcych. Dodatkowo wskaźnik dozowania środków piorących „podpowie” optymalną ilość proszku lub płynu do prania. Co ciekawe specjalny program PowerWash60 gwarantuje najlepszy rezultat prania w najkrótszym czasie z zachowaniem klasy energetycznej A. To oznacza, że 5 kg odzieży zostaje uprane w ciągu zaledwie 60 minut! Pralka, choć bardzo zaawansowana technologicznie, jest wyjątkowo prosta w obsłudze. Za pomocą wyświetlacza dialogowego przekazywane są komunikaty w języku polskim, które sugerują optymalną temperaturę i liczbę obrotów wirowania dla każdego programu. Przyciski sensorowe TouchControl sprawiają, że lekkie dotknięcie wystarczy, by dopasować program prania do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Zimna doskonałość – urządzenia chłodzące Bosch
Jeszcze większy postęp zanotowano w oszczędności zużycia energii przez urządzenia chłodzące firmy Bosch z Zielonej Linii. W zależności od modelu (chłodziarka KTR 16P20, zamrażarka GSN 40A35 czy chłodziarko-zamrażarka KGF 39P90), zużywają one w ciągu 24 godzin odpowiednio 52%, 63% i 66% mniej energii niż odpowiadające im produkty będące w ofercie tej firmy przed 15 laty. Dzięki zastosowaniu inteligentnej, elektronicznej kontroli kompresorów i najnowocześniejszych materiałów izolacyjnych, posiadają one najwyższą klasę efektywności energetycznej A++. Oprócz niezwykłej energooszczędności, sprzęt firmy Bosch wyróżnia również system NoFrost (zamrażarka GSN 36A31), dzięki któremu urządzenia same, za pomocą cyrkulacji powietrza, usuwają wilgoć, która naturalnie gromadzi się wewnątrz chłodziarko-zamrażarki. Zostaje ona odprowadzona do specjalnego pojemnika znajdującego się za tylną ścianką urządzenia.

Tam zamienia się w lód, który topnieje pod wpływem ciepła wydzielanego przez agregat. Powstała w ten sposób woda wyparowuje. System NoFrost dodatkowo wpływa na energooszczędność urządzeń, ponieważ sprawia, że nie dochodzi do oszronienia wnętrza zamrażalnika. W standardowych urządzeniach zamrażarka zużywa więcej energii na chłodzenie ponieważ lód osiadający wewnątrz działa jak izolacja cieplna. Chłodziarko-zamrażarki KGS 36X91 oraz KIL 24A60 są wyposażone dodatkowo w nowoczesną, specjalnie skonstruowaną powłokę antybakteryjną (Anti Bacteria), dzięki której przechowywanie potraw staje się jeszcze bardziej higieniczne.Wszystkie nowe chłodziarko-zamrażarki Bosch można poznać po nowoczesnym wzornictwie. Wysokie drzwi z wbudowanym podłużnym wyświetlaczem LED (modele KGS 36X91, KIL 24A60) oraz eleganckie wnętrze idealnie komponują się w stylową całość, dopełnianą nowoczesną technologią wspomagającą codzienną pracę urządzenia.

Zmywarki – czysta przyjemność

Bosch to marka nr 1 na rynku zmywarek w Polsce i w Europie. Zmywarki ActiveWater (modele SMS 69T02EU, SMS 69m02EU, 53M08EU) łączą idealny efekt zmywania z maksymalną oszczędnością wody i energii. To najbardziej ekonomiczne zmywarki na świecie, przy jednoczesnej maksymalnej skuteczności. ActiveWater to całkowicie nowy system zmywania oparty na szybszym niż dotychczas podgrzewaniu wody, innym sposobie jej dozowania, optymalnym systemie filtracji, a także zupełnie nowej konstrukcji pompy. Dzięki tej innowacyjnej technologii 10 litrów wody potrzebnych do wykonania pełnego cyklu mycia osiąga moc ponad 4 tysięcy litrów wody! Zmywarki Bosch wnoszą szczególny wkład w ochronę środowiska naturalnego, dbając jednocześnie o budżet domowy użytkowników. W porównaniu z urządzeniami tej firmy sprzed 15 lat, nowoczesne urządzenia ActiveWater (wszystkie w klasie energetycznej A) oszczędzają do 35% energii i 50% wody mniej.

Ze wszystkich detergentów do zmywania największą popularnością cieszą się dziś tabletki. Specjalny system - Asystent Dozowania, zainstalowany we wszystkich modelach ActiveWater, został stworzony po to aby optymalizować ich działanie. Kontrolowany proces dozowania tabletki zapobiega pozostawaniu drobin detergentu między naczyniami, zapewniając jej idealne rozpuszczenie. Asystent Dozowania ma też inne zalety. Dzięki tej funkcji proces aplikowania detergentu przebiega niemal bezgłośnie. W rezultacie zmywarki ActiveWater, pracując z głośnością zaledwie 40 dB, są najcichsze na rynku. Zmywarki Bosch z elektronicznym systemem bezpieczeństwa AquaStop to także niezawodna ochrona przed zalaniem mieszkania. Woda nie wydostanie się z urządzenia nawet w wypadku uszkodzenia węża doprowadzającego wodę, awarii zasilania lub nieszczelności wewnątrz zmywarki.

Płyta indukcyjna - bezpieczne gotowanie
Oszczędność i bezpieczeństwo – tak najkrócej można scharakteryzować indukcję. Jest to wyjątkowo szybki i komfortowy sposób gotowania. Nic dziwnego, że płyty indukcyjne stają się coraz bardziej popularne. Na naszym rynku w Zielonej Linii znajdziemy model o symbolu PIC 675T01E. Dlaczego indukcyjny sposób gotowania trafił do tej energooszczędnej serii? W gotowaniu indukcyjnym ciepło wytwarzane jest na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Po postawieniu na włączonym polu garnka ciepło i energia wytwarzane są bezpośrednio w dnie naczynia. Dzięki temu gotowanie indukcyjne jest dużo bardziej oszczędne i bezpieczniejsze. Płyta przez cały czas gotowania pozostaje praktycznie chłodna, a więc niebezpieczeństwo poparzenia zredukowane jest do minimum. Dlatego płyty indukcyjne Bosch to idealne rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi. Płyta indukcyjna automatycznie wykrywa obecność naczynia i wyłącza się po zdjęciu garnka lub patelni.

Specjalistyczne testy wykazują, że indukcja to najszybszy znany sposób gotowania, a modele płyt firmy Bosch wyposażone w funkcję PowerBoost (jak np. wspomniany już PIC 675T01E) redukują ten czas jeszcze o połowę! Płyta indukcyjna jest też wyjątkowo łatwa do utrzymania w czystości. Ponieważ cały czas jest chłodna, rozlane potrawy nie przypalają się i nie przywierają, a płyta przez cały czas użytkowania wygląda doskonale.

Piekarnik na każdą okazję
Zielona Linia Bosch to także energooszczędny piekarnik. Model HBL 3552 gwarantuje doskonały efekt kulinarny. Całym procesem gotowania steruje system CookControl, a użytkownik ma do wyboru aż 36 programów automatycznych. Efekt kulinarny idzie w parze z efektywnością energetyczną. Nowe piekarniki - wszystkie w klasie efektywności A - zużywają aż o 30% mniej energii w porównaniu do piekarników Boscha z 1999 roku. Przykładowo funkcja szybkie nagrzewanie skraca czas nagrzewania piekarnika nawet o 40% przy takim samym zużyciu energii!

Odkurzacze – pyłki bez szans
Bosch – lider wśród producentów AGD w Europie, już od 75 lat wyznacza standardy na rynku. W wypadku odkurzaczy oznacza to wyposażenie modeli z Zielonej Linii w wyjątkowo wydajny silnik. Innowacyjna kompresorowa konstrukcja silnika (Compressor Technology) pozwala zmniejszyć zużycie energii przy zachowaniu maksymalnej wydajności od 30 % (model Home Professional BSG 8PRO1) do 50% (w przypadku modelu hygienixx Pro Energy BSH 71266). Nowy silnik gwarantuje też długoletnią żywotność urządzenia, nawet przy wyjątkowo intensywnym użytkowaniu. Potwierdza to 10-letnia gwarancja, którą producent oferuje na silnik odkurzacza w modelu Home Professional BSG 8PRO1. Odkurzacze z Zielonej Linii spełniają najwyższe wymagania dotyczące filtracji zanieczyszczeń. Dlatego odznaczone zostały certyfikatem niemieckiego instytutu TUV „Polecany alergikom”. Systemy Air Flow Control System i Air Safe oraz filtr HEPA  usuwają nawet najdrobniejsze pyłki i dbają o to, aby powietrze, które wydostaje się z odkurzacza, było w 99,997% wolne od zanieczyszczeń!

Najważniejsze dane techniczne produktów Zielonej Linii

KGS 36X91 - Chłodziarko – zamrażarka z dolnym zamrażalnikiem, wolnostojąca
•    Klasa efektywności energetycznej: A++
•    Zużycie energii: rocznie 205 kWh
•    Pojemność chłodziarki: 227 L
•    Pojemność zamrażalnika: 84 L
•    Wymiary urządzenia: W 186 x S 60 x G 65 cm


KIL 24A60 - Chłodziarko – zamrażarka z górnym zamrażalnikiem, do zabudowy

•    Klasa efektywności energetycznej: A++
•    Zużycie energii: rocznie 159 kWh
•    Pojemność chłodziarki: 189 L
•    Pojemność zamrażalnika: 17 L
•    Wymiary urządzenia: W 122 x S 54 x G 54 cm


KIF 25A60 - Chłodziarka z komorą Vita Fresk, do zabudowy
•    Klasa efektywności energetycznej: A++
•    Zużycie energii: rocznie 181 kWh
•    Pojemność całkowita: 211 L
•    Pojemność zamrażalnika: 17 L
•    Wymiary urządzenia: W 140 x S 54 x G 53 cm


GSN 36A31 – Zamrażarka szufladowa, wolnostojąca
•    Pojemność: 296 L
•    Klasa efektywności energetycznej: A++
•    Zużycie energii: rocznie 242 kWh
•    Wymiary urządzenia: (WxSxG): 170 x 70 x 75 cm


SMS 69T02EU - Zmywarka wolnostojąca 60 cm
•    Efektywność energetyczna: A
•    Skuteczność zmywania: A
•    Skuteczność suszenia: A
•    2 x 6 programów: Auto 65-75, Auto 45-65, Auto 35-45, Eco 50, Skrócony 45, Mycie wstępne
•    4 funkcje dodatkowe: HalfLoad, VarioSpeed, HygienaPlus, Strefa Intensywna
•    5 temperatur
•    Zużycie w programie Eco 50: 10 l woda / 0.98 kWh energia
•    Efektywność energetyczna: A
•    Skuteczność zmywania: A
•    Skuteczność suszenia: A
•    2 x 6 programów: Garnki 70, Auto 45-65, Eco 50, Delikatny 40, Skrócony 45, Mycie
wstępne
•    4 funkcje dodatkowe: HalfLoad, VarioSpeed, HygienaPlus, Strefa Intensywna
•    5 temperatur
•    Zużycie w programie Eco 50: 12 l woda / 1.05 kWh energia


SMS 53M08EU - Zmywarka wolnostojąca 60 cm
•    Efektywność energetyczna: A
•    Skuteczność zmywania: A
•    Skuteczność suszenia: A
•    2 x 5 programów: Garnki 70, Auto 45-65, Eco 50, Skrócony 45, Mycie wstępne
•    2 funkcje dodatkowe: HalfLoad, VarioSpeed
•    4 temperatury
•    Zużycie w programie Eco 50: 12 l woda / 1.05 kWh energia


SGV 57T23EU – Zmywarka do zabudowy 60 cm
•    Efektywność energetyczna: A
•    Skuteczność zmywania: A
•    Skuteczność suszenia: A
•    2x5 programów: Auto 65-75, Auto 55-65, Eco 50, Skrócony 45, Mycie wstępne
•    Funkcje dodatkowe: VarioSpeed, HalfLoad, Auto 3in1
•    5 temperatur
•    Zużycie: od 9 l woda/ od 1 kWh energia


WAS 28740PL – Pralka automatyczna
•    Efektywność energetyczna: A+
•    Skuteczność prania: A
•    Skuteczność wirowania: B
•    Pojemność: 1 - 8 kg
•    Obroty wirowania: 1400 - 400 obr./min.
•    Bawełna 60°C: 56 l woda / 1.36 kWh energia


WAS 28460PL - Pralka automatyczna
•    Efektywność energetyczna: A+
•    Skuteczność prania: A
•    Skuteczność wirowania: B
•    Pojemność: 1 - 8 kg
•    Obroty wirowania: 1400 - 400 obr./min.
•    Bawełna 60°C: 56 l woda / 1.36 kWh energia


WAS 24460PL - Pralka automatyczna
•    Efektywność energetyczna: A+
•    Skuteczność prania: A
•    Skuteczność wirowania: B
•    Pojemność: 1 - 8 kg
•    Obroty wirowania: 1200 - 400 obr./min.
•    Bawełna 60°C: 56 l woda / 1.36 kWh energia


WAE 24461PL - Pralka automatyczna
•    Efektywność energetyczna: A+
•    Skuteczność wirowania: B
•    Skuteczność prania: A
•    Pojemność: 7 kg
•    Obroty wirowania: 1200 - 400 obr./min.
•    Bawełna 60°C: 49 l woda / 1.19 kWh energia


HBL 3552 – Piekarnik wielofunkcyjny 90 cm
•    Efektywność energetyczna: A
•    8 funkcji piekarnika
•    Pojemność piekarnika: 66 l
•    Moc przyłączeniowa: 2,8 kW

PIC 675T01E – Płyta indukcyjna
•    17 poziomów mocy grzania dla każdego pola
•    Moc i wielkość pól grzewczych:
- lewe tylne: 2,4/1,8 kW - 28/18 cm
- prawe tylne: 1,4 kW - 15 cm
- lewe przednie: 1,4 kW - 15 cm
- prawe przednie: 2,2 kW - 21 cm
•    Moc przyłączeniowa: 7,2 kW


BSG 71266 – Odkurzacz formuła hygienixx Pro Energy compressor technology
•    Moc: min. 300 – max. 1200 W compressor
•    System filtracji Air Clean HEPA


BSG 8PRO1 – Odkurzacz Home Professional compressor Technology
•    Moc: min. 100 – max. 1800 W compressor
•    System filtracji Air Clean HEPA

Źródło: Pegasus PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19215 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 249

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >