Idealna wiertarko-wkrętarka - jak ją wybrać?

Idealna wiertarko-wkrętarka - jak ją wybrać?

Kupując wiertarko wkrętarki, warto dobrze zastanowić się nad tym, na jaki model się zdecydować. Na rynku jest szeroki wybór, a zupełnie inne modele będą optymalne do domowego zastosowania, a inne do profesjonalnego użytku. Sprawdź, co będzie dla Ciebie najlepsze.

 

Nawet zakup tak prostego z pozoru sprzętu, jak wiertarko wkrętarki może być trudny, jeśli się na tym nie zna. Kilka prostych porad wystarczy jednak, by wiedzieć, czego szukać i jak zabrać się za pracę z urządzeniem.

 

Czym różni się wiertarka od wkrętarki?

Na początku warto wyjaśnić podstawowe kwestie, czyli to, czym w ogóle jest wiertarka. O ile częściowo jest to intuicyjne, to nie każdy rozumie różnicę pomiędzy wkrętarką a wiertarką. Wiertarka, taka jak Bosch Professional, lub dowolny inny produkt, to urządzenie mające stosunkowo dużą moc i dające możliwość wiercenia sporych otworów w twardych materiałach, takich jak stal, czy kamień. Często jest też wyposażona w udar, czego nie posiadają wkrętarki. Elektronarzędzia przystosowane do wiercenia w twardych materiałach muszą mieć nawet kilkukrotnie większą moc niż wkrętarki akumulatorowe. Te ostatnie są więc o wiele mniejsze, a za czym idzie bardziej poręczne.

 

Idealna wiertarko-wkrętarka - jak ją wybrać? Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Czytaj również: Innowacyjna kamizelka dla budowlańców chroniąca podczas upadków z wysokości

 

Mniejsza moc sprawia, że co prawda można nimi wiercić, jednak tylko w stosunkowo miękkich materiałach. Służą przede wszystkim do wkręcania wkrętów lub śrub przy pomocy specjalnych końcówek. Można też nabyć produkt, taki jak wkrętarka udarowa, jednak zazwyczaj jest to wkrętarko wiertarka. Taki produkt łączy cechy wiertarki i wkrętarki i dobrze sprawdzi się jako uniwersalne narzędzie. Wiertarko wkrętarki nie zawsze spełnią swoją rolę.

 

Kiedy kupić wkrętarkę, a kiedy wiertarkę?

Trudno powiedzieć, które urządzenia są lepsze. Wynika to z faktu, że jest to zależne od tego, do czego potrzebuje się sprzętu. Wkrętarki akumulatorowe to urządzenia idealnie sprawdzające się, gdy trzeba masowo przykręcać sporą ilość wkrętów na przykład podczas budowy ścianki działowej lub dachu. Niewątpliwie są to o wiele bardziej poręczne urządzenia niż duże i ciężkie wiertarki o sporej mocy. Jeśli potrzebujesz sprzętu do pracy o takiej charakterystyce, warto wybrać wkrętarkę. Jeśli jednak potrzebuje się uniwersalnego narzędzia, lepiej wybrać produkt, taki jak wiertarko-wkrętarka udarowa Dewalt. Będzie ona nieco większa i cięższa, jednak nada się także wtedy, gdy będzie się chciało wywiercić spory otwór.

 

Produkty łączące funkcje wiertarki i wkrętarki mają nawet kilkaset W mocy, a to pozwala na swobodne wiercenie otworów o średnicy kilkunastu milimetrów nawet w betonie. Na pewno nie będzie to jednak tak sprawne, jak wtedy, gdy wybierze się zwykłą wiertarkę o jeszcze większej mocy.

 

Wiertarka wkrętarka do profesjonalnego użytku

Szukając sprzętu do profesjonalnego użytku, najlepiej zdecydować się na sprzęt dedykowany do konkretnego rozwiązania. Jeśli więc wykonuje się specyficzne prace polegające tylko na wkręcaniu, najlepiej szukać sprzętu, który ma dużą pojemność akumulatora i jest lekki, a takie parametry spełni wkrętarka lub wiertarko wkrętarka o małej mocy.

 

Jeśli jednak potrzebujesz sprzętu do wiercenia dużych otworów, lepiej mieć pod ręką dużą i ciężką wiertarkę o mocy przynajmniej 1000 W. Wkrętarko wiertarki mają zazwyczaj około połowę takiej wydajności. W profesjonalnej firmie lub dobrze wyposażonym warsztacie domowym warto zgromadzić te trzy rodzaje sprzętu.

 

Wkrętarki i wiertarki do domu

Jeśli jednak szuka się przede wszystkim urządzenia uniwersalnego pozwalającego na przykład na przymocowanie do ściany przy pomocy kołków ocieplenia, jakim jest wełna mineralna, lepiej nabyć wkrętarko wiertarkę mającą wiele funkcji. Nie będzie to wariant najlżejszy ani posiadający bardzo dużo mocy, jednak w domowych warunkach można takim urządzeniem zrobić praktycznie wszystko. Wiercenie dużych otworów będzie trwało odrobinę dłużej, a wkręcanie wkrętów będzie wymagało nieco więcej siły, jednak będą to różnice widoczne jedynie dla profesjonalnych budowlańców. Amator nie zauważy różnicy w efektywności pracy. Wkrętarko wiertarka do domu jest więc optymalnym rozwiązaniem, jednak trzeba też wiedzieć, jakie funkcje powinna posiadać, a także jaką moc.

 

Nie opłaca się kupować wiertarko wkrętarek o bardzo niskiej mocy. Najlepiej by miała ona ponad 300-400 W. Wtedy okaże się uniwersalna i pozwoli wykonać wszystkie drobne prace w domu. Powinna też być wyposażona w udar oraz możliwość regulacji obrotów. Jest to ważne, jeśli potrzebuje się sprzętu do pracy z różnymi rodzajami bitów, wierteł i obróbki różnych materiałów.

Jak dopasować akcesoria do wkrętarki i wiertarki?

Kupując elektronarzędzia tego typu, należy też pamiętać, by zaopatrzyć się w odpowiedni osprzęt. Do każdego materiału stosuje się inne wiertła, o czym nie należy zapominać, gdyż nawet najlepsza wiertarko wkrętarka nie podoła, jeśli wiertła będą źle dopasowane. To samo dotyczy końcówek do wkrętów, które należy dopasować do rodzaju posiadanych wkrętów na podstawie opisanych oznaczeń.

 

Czytaj również: Hurtownia fotowoltaiczna. Jak wybrać odpowiedni sklep z akcesoriami do fotowoltaiki?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18069 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 1046

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >