Jak działa pompa ciepła?

Jak działa pompa ciepła?

O pompach ciepła słyszy się coraz częściej i to nie tylko w przypadku budowania nowych domów, ale także w kontekście dotacji rządowych z Programu Czyste Powietrze, gdzie obok korzystnego wsparcia finansowego na termomodernizację budynków, można zyskać dofinansowanie na montaż pompy ciepła. Jak działa tego typu urządzenie i dlaczego pompy ciepła są jedną z najlepszych alternatyw dla innych systemów ogrzewania? Czytaj dalej

Czym jest i jak działa pompa ciepła?

Nowoczesne pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystują do ogrzewania zarówno domów, jak i ciepłej wody użytkowej, energię odnawialną (zob. Pompa ciepła Olsztyn). W zależności od konkretnego rodzaju urządzenia, energia cieplna pozyskiwana jest:

 

  • z powietrza (pompa ciepła powietrzna)
  • albo z gruntu (pompa ciepła gruntowa).

 

Jak działa pompa ciepła?

 

Czytaj również: Kupno pompy ciepła w ramach nowej edycji programu Czyste Powietrze Plus, Moje Ciepło 2022 i Stop Smog

 

Działanie pompy ciepła pod względem termodynamiki to nic innego jak realizacja obiegu Lindego. Na tej samej zasadzie działa lodówka czy klimatyzator, tyle tylko, że w odwrotnym kierunku. W przypadku chłodziarek ciepło jest wyciągane z wnętrza lodówki. Natomiast pompa ciepła pobiera ciepło na zewnątrz budynku i po podniesieniu temperatury czynnika roboczego oddaje je do środka. Przy czym wydajność pompy ciepła jest bezkonkurencyjna. Z 1kW energii elektrycznej może dać nawet 5kW energii ciepła – czyli 4kW pochodzi z OZE. Nie dziwi zatem, że w samym 2021 roku odnotowano sprzedaż niemalże 93 tysięcy tego typu urządzeń.

 

Pompa ciepła rodzaje urządzeń – Pompa ciepła Olsztyn

Chociaż wszystkie pompy ciepła wykorzystują do swojego działania tę samą zasadę, na rynku znajdziemy urządzenia, które różnią się zarówno swoją mocą, jak i konstrukcją. W tym drugim przypadku mamy do wyboru:

 

  • Pompa ciepła typu split – jest to urządzenie składające się z dwóch jednostek (zewnętrznej i wewnętrznej).
  • Pompa ciepła typu monoblok – jest to urządzenie zbudowane z jednej jednostki, która może być zainstalowana na zewnątrz lub wewnątrz budynku.
  • powietrze-powietrze (działa jak klimatyzacja z funkcją grzania)
  • powietrze-woda (pompa ciepła pracująca z wodną instalacją ogrzewania centralnego)
  • grunt-powietrze (oddaje ciepło w postaci powietrza)
  • grunt-woda (pompa ciepła gruntowa współpracująca z wodną instalacją ogrzewania centralnego)

 

Ponadto do wyboru mamy także pompy ciepła:

Trzeba tutaj zaznaczyć, że do najpopularniejszych pomp ciepła należą powietrzne pompy ciepła. Wszystko ze względu na niższy koszt ich montażu. Przy czym pompy ciepła to urządzenia, które doskonale współpracują z instalacją fotowoltaiczną. Z tego też powodu stanowią one jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.

 

Czytaj również: Czy pompa ciepła to najlepsze rozwiązanie przy obecnych wzrostach cen energii i opału?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18044 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 840

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >