Jak zapobiec alergii? Zwalcz ją materiałami do użytku we wnętrzu

Jak zapobiec alergii? Zwalcz ją materiałami do użytku we wnętrzu

W Polsce z alergią zmaga się ponad osiem milionów osób. Objawy poszczególnych jej odmian mogą być podobne, ale nie zawsze możliwe jest stosowanie uniwersalnych metod leczenia. Czytaj dalej

Skąd ten problem?

Nasze organizmy każdego dnia narażone są na działanie ogromnej ilości szkodliwych czynników. Zanieczyszczenie środowiska oraz powszechne stosowanie różnego rodzaju detergentów sprawiają, że system immunologiczny nie zawsze jest w stanie dokonać odpowiedniego rozpoznania i wrogo reaguje na wiele substancji. Lista jest niestety długa i obejmuje między innymi pyłki roślin, roztocza, składniki pokarmu czy kosmetyków. Na skutki uczulenia najdotkliwiej reagują drogi oddechowe, skóra i błony śluzowe żołądka. Istnieją pewne zasady, których przestrzeganie zaleca się niezależnie od rodzaju alergii. Jedną z nich jest minimalizowanie obecności roztoczy w najbliższym otoczeniu. Te mikroskopijne pajęczaki żyją w kurzu, a ich pożywienie stanowi złuszczony ludzki naskórek. Całe kolonie roztoczy gromadzą się w dywanach, zasłonach, pościeli i materacach. Dlatego należy możliwie często prać pościel, a masywne kotary zamienić na higieniczne, lekkie rolety.

Przyjazny, antyalergiczny materiał

Powszechnie panuje opinia, że wszystkie naturalne materiały są przyjazne alergikom i mogą być z powodzeniem używane jako element garderoby lub wyposażenia sypialni. W dużej mierze jest to prawda. Wypełnienie materaca Piano z luksusowej kolekcji Perfetto, firmy Janpol, stanowi lateks. Otrzymuje się go poprzez połączenie mleczka z drzewa kauczukowego z syntetycznym lateksem, co w efekcie daje niezwykle trwały materiał. Tego rodzaju wypełnienie pozwala na swobodną cyrkulację powietrza, dzięki czemu materac oddycha. Zapobiega to rozwojowi bakterii i pleśni, a także znacząco zwiększa komfort snu.

Jeżeli nie lateks to co?

Pomimo swoich niewątpliwych zalet zdarza się, bardzo rzadko, że nawet lateks bywa źródłem uczulenia. Ma to miejsce praktycznie tylko wtedy, kiedy osoby w swojej pracy zawodowej mają na co dzień do czynienia z lateksem. Wówczas warto wybrać inny, równie ekologiczny i przyjazny dla skóry materiał. W bogatej ofercie firmy Janpol znajduje się między innymi kieszeniowy materac Forte. Wykonany został z tzw. pianki leniwej, która pod wpływem ciężaru i temperatury dopasowuje się do kształtu ciała. Niewątpliwą zaletą pianki są jej właściwości  antyalergiczne. Sam materac posiada aż siedem stref twardości, dzięki czemu zapewnia doskonały rozkład punktów nacisku.

Jest wyjątkowo przyjazny dla stawów i kręgosłupa, a zastosowane w jego produkcji technologie, wykorzystywane są w produkcji artykułów, które zapobiegają bólom uciskowym oraz tworzeniu się odleżyn. Inne przyjazne alergikom materiały to kokos, owcza wełna i końskie włosie. Ze względu na swą naturalną strukturę włókno kokosowe jest przewiewne i zapewnia właściwą cyrkulację powietrza wewnątrz materaca. Pochłania wydzielany pot i wilgoć panującą w otoczeniu. Owcza wełna zatrzymuje ciepło wytwarzane przez organizm i dlatego stosowana jest po zimowej stronie materacy. Końskie włosie nie tylko zapobiega rozwojowi alergenów i bakterii, ale jest wyjątkowo trwałe, przez co zwiększa żywotność materaca. Kokosowo-kieszeniowy Erebu łączy zalety wszystkich wymienionych powyżej surowców. Jego wkład obłożony jest obustronnie płytą kokosową. Na stronie letniej bawełna i końskie włosie zapewniają odpowiednią wentylację w upalne noce. Owcza wełna na zimowej stronie posiada właściwości antyreumatyczne i skutecznie rozgrzeje nawet w czasie największych mrozów.

 

 

Nie ma uniwersalnego materiału, który mógłby być stosowany bezpiecznie przez wszystkich alergików. Istnieją jednak tworzywa, które znacznie rzadziej uczulają albo posiadają cenne walory zdrowotne. Warto więc zainwestować w komfortowy, pozbawiony przykrych objawów alergii, sen. Wygodny materac z ekologicznych surowców na pewno nam go zagwarantuje.

 

Źródło: Intro Media / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19126 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 243

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >