Jak zaprojektować izolację akustyczną instalacji wentylacyjnej?

Jak zaprojektować izolację akustyczną instalacji wentylacyjnej?

Systemy wentylacyjne w obiektach, gdzie na ogół zachodzi duża wymiana powietrza, często borykają się hałaśliwą pracą instalacji. Rozwiązaniem problemu może być izolacja akustyczna kanałów. Jak ją dobrze zaplanować, żeby potem nie żałować? Czytaj dalej

 

W kontekście komfortu akustycznego wewnątrz budynków, najwięcej uwagi tradycyjnie poświęca się przegrodom zewnętrznym i stolarce okiennej, czy ściankom działowym i stropom przenoszącym drgania wewnątrz budynku.

 

Jak zaprojektować izolację akustyczną instalacji wentylacyjnej?Kanały wentylacyjne

Jednak często ze względu na głośną pracę maszyn, takich jak silniki, pompy czy wentylatory, odpowiedniego wyciszenia wymagają także budynkowe systemy HVAC. Co więcej – źródłem hałasu w tym kontekście jest sam transport powietrza! Najczęściej dotyczy to kanałów o dużych przekrojach i znacznych prędkościach transportowanego powietrza, które można spotkać m.in. w centrach handlowych, sklepach wielkopowierzchniowych, biurach czy fitness klubach.

 

Jak zaprojektować izolację akustyczną instalacji wentylacyjnej?Centrale wentylacyjne na dachu

 

 
Czytaj również: Wentylacja mechaniczna - zadbaj o czyste powietrze

 

Aby spełnić wymagania akustyczne zawarte w Warunkach Technicznych, niezbędne jest zaizolowanie kanałów poziomych i pionowych. W doborze odpowiedniego rozwiązania pomóc nam mogą wyniki badań dla konkretnych materiałów i rozwiązań dostępnych na rynku.

 

Jak zaprojektować izolację akustyczną instalacji wentylacyjnej?

 

– W kontekście izolacji akustycznej szachtów i kanałów wentylacyjnych, projektantom i inwestorom rekomendujemy zastosowanie płyt PAROC InVent o odpowiedniej gęstości i rodzaju pokrycia, które dobieramy do charakterystyki dźwięków, które pragniemy wytłumić – wyjaśnia Paweł Stankiewicz, ekspert firmy Paroc Polska.

 

Jak zaprojektować izolację akustyczną instalacji wentylacyjnej?

Jak zaprojektować izolację akustyczną instalacji wentylacyjnej?

Różne typy pokrycia płyt PAROC InVent

 

Przykładowe obliczenia

W celu sprawdzenia przydatności płyt PAROC InVent do izolacji akustycznej szachtów instalacyjnych, wyroby przebadane zostały zgodnie z normą PN-EN ISO 10140-2:2011. Doświadczenie pozwoliło zmierzyć przyrost izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych jednostronnie otynkowanej ściany z betonu komórkowego zaizolowanej płytami z wełny kamiennej.

 

W ramach badania obliczono wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej Rw, jak również widmowe wskaźniki adaptacyjne C i Ctr według normy: PN-EN ISO 717-1:1999 Akustyka. Ocena izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych. Izolacyjność od dźwięków powietrznych. Wyniki doświadczenia przedstawia poniższa tabela.

 

Jak zaprojektować izolację akustyczną instalacji wentylacyjnej?

 

 Czytaj również: Zastosowanie wentylatorów wysokotemperaturowych – gdzie się sprawdzają?

 

Na koniec, obliczono także wskaźnik przyrostu izolacyjności akustycznej właściwej >Rw, direct, zgodnie z normą PN-EN ISO 10140-1:2011 Akustyka. Załącznik G. Pomiar laboratoryjny izolacyjności akustycznej elementów budowlanych Część 1: Zasady stosowania dla określonych wyrobów. Wyniki prezentuje poniższa tabela.

 

Jak zaprojektować izolację akustyczną instalacji wentylacyjnej?

 

– Osiągnięte rezultaty pozwalają na stwierdzenie, że zastosowanie płyt PAROC InVent jako izolacji akustycznej ścian szachtów instalacyjnych i kanałów wentylacyjnych pozwala skutecznie poprawić izolacyjność przegrody, a co za tym idzie komfort akustyczny w przestrzeniach bezpośrednio do nich przylegających – podsumowuje Paweł Stankiewicz.

Źródło: Tower Communications / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17909 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 186

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >