Jesienne prace domowe

Jesienne prace domowe

Początek jesieni to okres intensywnych prac porządkowych zarówno w domu, jak i wokół niego. Mimo, że aura za oknem nie sprzyja tego typu aktywności, to warto się do niej zmobilizować. Czynności, które zostaną wykonane teraz,z pewnością przyniosą długofalowe korzyści. Czytaj dalej

 

Przed przystąpieniem do jesiennych porządków, warto dokładnie zaplanować harmonogram wszystkich niezbędnych prac, określając ile czasu trzeba będzie im poświęcić. W sprzątanie dobrze jest zaangażować wszystkich domowników – wówczas znacznie szybciej uporamy się ze wszystkimi zadaniami. Najbliższe otoczenieJesienne porządkowanie domu należy rozpocząć od uprzątnięcia niepotrzebnych rzeczy.

 

Zanim to jednak nastąpi, warto wygospodarować dla nich odpowiednie miejsce w piwnicy lub na strychu – dzięki temu, odnalezienie ich w przyszłym roku nie będzie dużym problemem. Parawan plażowy, maty, namiot, dziecięce zabawki do piasku i inne gadżety, dobrze jest schować do osobnych, opisanych kartonów. W ten sposób żadna z tych rzeczy nie zakurzy się i nie zniszczy. Podobną segregację należy wykonać w naszej garderobie. Miejsce zwiewnych sukienek, lekkich koszulek czy klapek powinny zająć teraz swetry, płaszcze przeciwdeszczowe oraz jesienne botki. Letnie ubrania można zapakować w karton lub większy worek i umieścić np. w pawlaczu. 

 

Czytaj również: Wyraziste dodatki wnętrza

 

Pożegnanie lata

Wraz z latem skończył się także sezon grillowania i spotkań ze znajomymi w ogrodzie lub na tarasie. Aby wilgoć i częste opady nie zniszczyły mebli oraz innych sprzętów ogrodowych, warto przenieść je w zadaszone miejsce. Dobrym rozwiązaniem będzie przechowanie ich w pomieszczeniu gospodarczym lub schowku na narzędzia. Jednąz zalet większości mebli ogrodowych jest to, że są one składane lub można ustawiać je jeden na drugim – co znacznie ułatwia przechowywanie. Zanim jednak ulokujemy wszystkie sprzęty w schowku, należy dokładnie oczyścić je z kurzu i innych zanieczyszczeń np. tłuszczu zalegającego na ruszcie grilla. Do tego celu najlepiej użyć odpowiednich preparatów, które rozpuszczą wyschnięty brud.

 

Mimo, że produkty te są środkami silnie żrącymi, to ich użycie nie powoduje zarysowania czyszczonych powierzchni – mówi Mariusz Sosnowski z firmy Kemko, producenta chemii gospodarczej– Podczas stosowania preparatów wytwarza się specjalna warstwa ochronna, która znacznie ogranicza ponowne gromadzenie się brudu i przywieranie zanieczyszczeń. Detergenty te powinny być używane tylko zgodnie ze swoim przeznaczeniem i z zachowaniem szczególnej ostrożności. 


Czytaj również: Jak zmienić nasze wnętrze pomijając duże wydatki


 

Okres jesienny to również dobry moment do uporządkowania domowego piecyka, który już niedługo stanie się nieodłącznym towarzyszem chłodnych i deszczowych wieczorów. Do oczyszczenia szyb kominkowych z zalegającej sadzy należy wykorzystać specjalne płyny, działające także jak impregnaty. Pozostawiają one na powierzchniach warstwę ochronną, która znacznie ogranicza ponowne gromadzenie się brudu. – Istnieje wiele sprawdzonych metod na wyczyszczenie zatłuszczonych i okopconych powierzchni szklanych, jednak i one często przegrywają z uporczywym brudem i konieczne jest użycie specjalnych preparatów – dodaje Mariusz Sosnowski z Kemko.

 

Czytaj również: Jak przechowywać sezonowe rzeczy?

 

Jesień w ogrodzie

Część prac związanych z końcem lata skupia się na uporządkowaniu roślinności w ogrodzie lub na balkonie. Zanim chłodne dni rozpoczną się już na dobre, należy wykonać ostatnie koszenie trawnika. Ważne jest również zabezpieczenie rabat kwiatowych, krzewów oraz innych wrażliwych na chłód roślin. Dobrą ochroną będzie osłonięcie ich chochołami ze słomy, ogrodową włókniną albo kartonem. W ten sposób unikniemy ich zamarznięcia oraz wysuszenia przez silny wiatr. 

 

Czynności pielęgnacyjne nie powinny ominąć również krzewów i drzew, a także żywopłotów. Należy usunąć suche gałęzie oraz przeprowadzić cięcia odmładzające, które pobudzają kwitnienie i „modelują” ich kształty. W pierwszym okresie jesieni możemy posadzić także niektóre gatunki drzew, krzewy iglaste lub rośliny zimozielone, dzięki czemu sadzonki zdążą ukorzenić się jeszcze przed zimą. Warto także pamiętać o regularnym usuwaniu z trawników liści, spadających z drzew i krzewów. 

Źródło: pointb / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 374 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 197 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19215 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 323

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >