Kolor nadaje charakter wnętrzu

Kolor nadaje charakter wnętrzu

Pogodne, wprawiające w przyjazny nastrój, albo męczące i irytujące. Wbrew pozorom to samo wnętrze – w zależności od zastosowanej kolorystyki – możemy odbierać na skrajnie różne sposoby. Marka Malfarb podpowiada, jak za pomocą barw kreować charakter pomieszczenia.

 

Psycholodzy już dawno temu udowodnili, że kolorystyka otoczenia bardzo wyraźnie wpływa na nasze zachowanie – niektóre barwy wprawiają nas w dobry nastrój, inne sprzyjają odpoczynkowi, a jeszcze inne pomagają w nauce i koncentracji: - Psychologiczny aspekt kolorów to kwestia, o której zazwyczaj zapominamy podczas remontowania ścian w domu. W rzeczywistości zamiast kierować się modą lepiej jest postawić na barwy, w otoczeniu których będziemy czuć się naprawdę dobrze. Np. spokojna zieleń zdecydowanie lepiej sprawdzi się w sypialni niż krzykliwy fiolet – pomaga ona bowiem odprężyć się i wyciszyć po całym dniu. Podobnie w pokoju ucznia warto zastosować nieco stonowanego żółtego, gdyż ułatwia on koncentrację i przyswajanie wiedzy – tłumaczy Mariusz Szubert, manager marki Malfarb. Zobaczymy więc, jak poszczególne rodzaje barw wpływają na nasze samopoczucie, a także czym kierować się podczas dobierania kolorów do różnorodnych typów pomieszczeń.

 

Czytaj również: Kolorowe elewacje 

 

Kolory neutralne

Biel oraz szarość to barwy neutralne – nie wpływają na nas w wyraźny sposób, co sprawia, że z powodzeniem sprawdzają się w różnych rodzajach pomieszczeń. Mogą jednak pomagać w oczyszczeniu umysłu, a tym samym dawać nam poczucie spokoju. Jednocześnie neutralny charakter sprawia, że stanowią dobre tło dla innych odcieni. Stanowią też niejako „bezpieczne rozwiązanie” – jeśli mamy problem z doborem konkretnego koloru do wnętrza, zastosowanie barwy neutralnej stanowić będzie kompromisowe rozwiązanie, którego raczej nie będziemy żałować.

 

Kolory relaksujące

Po ciężkim dniu w pracy każdy z nas marzy o odrobinie relaksu. Prawdziwe odprężenie zapewnią nam przede wszystkim jasne, spokojne odcienie – m.in. stonowane zielenie, niezbyt ciemne brązy oraz czyste błękity. Zieleń obniża ciśnienie krwi i daje poczucie spokoju i harmonii. Natomiast brązy sprawiają, że czujemy się bezpiecznie. Z tego powodu obydwa kolory okażą się dobrym wyborem np. w salonie. Z kolei błękity pomagają nam uspokoić myśli i ułatwiają zasypianie, co sprawia, że warto je wprowadzić do sypialni (podobnie jak błękity, działają na nas pastelowe odcienie różu oraz jasne fiolety).

 

Czytaj również: Najnowsze farby, grunty i masy szpachlowe

 

Kolory na dobry humor

Jeśli jednak marzymy o domu, w którym tętni życie i panuje radosna atmosfera, sięgnijmy po bardziej pobudzające kolory. Jasny, wyrazisty żółty poprawia nasz humor i sprawia, że mamy mnóstwo energii. Z kolei pomarańczowy z powodzeniem sprawdza się wszędzie tam, gdzie spotykają się ludzie – wprawia nas w dobry nastrój, zachęca do zabawy, a dodatkowo poprawia apetyt (z tego powodu będzie też idealny do kuchni i jadalni). Równie mocno działa na nas czerwień. Kolor ten podnosi ciśnienie krwi i wyraźnie pobudza do działania – w dużej ilości może jednak wpływać na odbiorców przytłaczająco, dlatego lepiej stosować go z umiarem lub w towarzystwie spokojniejszych odcieni.

 

 

Kolory do pracy i nauki

Aranżując pomieszczenie przeznaczone do pracy lub nauki, dobrze jest chwilę zastanowić się nad charakterem wykonywanych w nim czynności. W przypadku nauki najlepiej sprawdzi się pastelowa żółć, ułatwiająca koncentrację i szybkie przyswajanie wiedzy. Z kolei do prac analitycznych i wymagających skupienia poleca się neutralne biele, beże, szarości i błękity. Natomiast cytrynowy, nasycony żółty sprawi się tam, gdzie praca powiązana jest z kreatywnością (dla urozmaicenia możemy go połączyć z intensywnym zielonym).

 

Pogodne, wprawiające w przyjazny nastrój, albo męczące i irytujące. Wbrew pozorom to samo wnętrze – w zależności od zastosowanej kolorystyki – możemy odbierać na skrajnie różne sposoby. Marka Malfarb podpowiada, jak za pomocą barw kreować charakter pomieszczenia.

 

Psycholodzy już dawno temu udowodnili, że kolorystyka otoczenia bardzo wyraźnie wpływa na nasze zachowanie – niektóre barwy wprawiają nas w dobry nastrój, inne sprzyjają odpoczynkowi, a jeszcze inne pomagają w nauce i koncentracji: - Psychologiczny aspekt kolorów to kwestia, o której zazwyczaj zapominamy podczas remontowania ścian w domu. W rzeczywistości zamiast kierować się modą lepiej jest postawić na barwy, w otoczeniu których będziemy czuć się naprawdę dobrze. Np. spokojna zieleńzdecydowanie lepiej sprawdzi się w sypialni niż krzykliwy fiolet – pomaga ona bowiem odprężyć się i wyciszyć po całym dniu. Podobnie w pokoju ucznia warto zastosować nieco stonowanego żółtego, gdyżułatwia on koncentrację i przyswajanie wiedzy – tłumaczy Mariusz Szubert, manager marki Malfarb. Zobaczymy więc, jak poszczególne rodzaje barw wpływają na nasze samopoczucie, a także czym kierowaćsię podczas dobierania kolorów do różnorodnych typów pomieszczeń.

 

Czytaj również: Nowoczesne farby tablicowe

 

Kolory neutralne

Biel oraz szarość to barwy neutralne – nie wpływają na nas w wyraźny sposób, co sprawia, że z powodzeniem sprawdzają się w różnych rodzajach pomieszczeń. Mogą jednak pomagać w oczyszczeniu umysłu, a tym samym dawać nam poczucie spokoju. Jednocześnie neutralny charakter sprawia, że stanowią dobre tło dla innych odcieni. Stanowią też niejako „bezpieczne rozwiązanie” – jeśli mamy problem z doborem konkretnego koloru do wnętrza, zastosowanie barwy neutralnej stanowić będzie kompromisowe rozwiązanie, którego raczej nie będziemy żałować.

 

Kolory relaksujące

Po ciężkim dniu w pracy każdy z nas marzy o odrobinie relaksu. Prawdziwe odprężenie zapewnią nam przede wszystkim jasne, spokojne odcienie – m.in. stonowane zielenie, niezbyt ciemne brązy oraz czyste błękity. Zieleń obniża ciśnienie krwi i daje poczucie spokoju i harmonii. Natomiast brązy sprawiają, że czujemy się bezpiecznie. Z tego powodu obydwa kolory okażą się dobrym wyborem np. w salonie. Z kolei błękity pomagają nam uspokoić myśli i ułatwiają zasypianie, co sprawia, że warto je wprowadzić do sypialni (podobnie jak błękity, działają na nas pastelowe odcienie różu oraz jasne fiolety).

 

 

Kolory na dobry humor

Jeśli jednak marzymy o domu, w którym tętni życie i panuje radosna atmosfera, sięgnijmy po bardziej pobudzające kolory. Jasny, wyrazisty żółty poprawia nasz humor i sprawia, że mamy mnóstwo energii. Z kolei pomarańczowy z powodzeniem sprawdza się wszędzie tam, gdzie spotykają się ludzie – wprawia nas w dobry nastrój, zachęca do zabawy, a dodatkowo poprawia apetyt (z tego powodu będzie też idealny do kuchni i jadalni). Równie mocno działa na nas czerwień. Kolor ten podnosi ciśnienie krwi i wyraźnie pobudza do działania – w dużej ilości może jednak wpływać na odbiorców przytłaczająco, dlatego lepiej stosować go z umiarem lub w towarzystwie spokojniejszych odcieni.

 

Czytaj również: Ponadczasowa biel 

 

Kolory do pracy i nauki

Aranżując pomieszczenie przeznaczone do pracy lub nauki, dobrze jest chwilę zastanowić się nad charakterem wykonywanych w nim czynności. W przypadku nauki najlepiej sprawdzi się pastelowa żółć, ułatwiająca koncentrację i szybkie przyswajanie wiedzy. Z kolei do prac analitycznych i wymagających skupienia poleca się neutralne biele, beże, szarości i błękity. Natomiast cytrynowy, nasycony żółty sprawi się tam, gdzie praca powiązana jest z kreatywnością (dla urozmaicenia możemy go połączyć z intensywnym zielonym).

Źródło: Royal Brand PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Farby kolorowe dla alergików Liczba postów: 154 Grupa: Ciekawe pom... Ciekawe rozwiązania
  • Wygodna poduszka, jaka? Liczba postów: 82 Grupa: Porady i op... Poduszka musi byc dobrana do twardosci materaca i pozycji w ktorej śpisz. Są rozne wysokosci poduszek z piany termoelastycznej i to jest bardzo ważne, tylko nie...
  • pomnik z rzeźbą? Liczba postów: 128 Grupa: Porady i op... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli szukacie sprawdzonego zakładu kamieniarskiego w Bielsko Białej, to zdecydowanie po...
  • Meble kuchenne Szczecin Liczba postów: 4 Grupa: Najnowsze t... Szczecin, jako dynamicznie rozwijające się miasto, oferuje bogatą ofertę w zakresie projektowania i produkcji mebli kuchennych. Meble kuchenne stanowią nie tylk...
  • Kręgosłup - rehabilitacja Liczba postów: 62 Grupa: Porady i op... Kręgosłup jest fundamentem naszego ciała, a jego zdrowie ma kluczowe znaczenie dla naszego ogólnego samopoczucia i sprawności fizycznej. Niestety, liczne czynni...

Kalkulator paneli podłogowych