Łazienka dostępna dla wszystkich

Łazienka dostępna dla wszystkich

Łazienka dostępna to przestrzeń uniwersalna; odpowiednia zarówno dla dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych lub tych z ograniczoną sprawnością ruchową. Przemyślany projekt na pierwszym miejscu stawia wygodę codziennego użytkowania i sprawdza się w momentach niedyspozycji osób zdrowych. Łazienka dostępna nie musi być „szpitalna” to miejsce wygodne i bezpieczne a do tego ładne. Czytaj dalejProdukty składające się na wyposażenie łazienki budują niepowtarzalny, indywidualny charakter miejsca oraz wpływają na wygodę wykonywanych tam codziennych czynności higienicznych. Istnieje jednak wiele sytuacji, kiedy funkcjonalność i komfort tego wnętrza zostają wystawione na próbę. Obecność w mieszkaniu małych dzieci, kobiet spodziewających się potomstwa, osób starszych i tych z ograniczoną sprawnością ruchową wymaga, aby łazienka była dopasowana do potrzeb wszystkich domowników. Projekt łazienki przechodzi test użyteczności również w sytuacji chwilowej niedyspozycji jej użytkowników, np. w czasie rekonwalescencji po wypadku czy operacji. Wówczas, poprzez różnego rodzaju udogodnienia, wnętrze powinno wręcz pomagać w zabiegach związanych z pielęgnacją ciała.

 


Projekt podstawą sukcesu

 

Odpowiednio przygotowany projekt aranżacji przestrzeni, jest połową sukcesu jej funkcjonalności. Jest to szczególnie ważne przy projektowaniu łazienki z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych. Tu na pierwszym miejscu zawsze stoją: ergonomia oraz zachowanie odpowiednich wymiarów i odległości elementów wyposażenia. W projekcie musimy zapomnieć o wszelkich progach, wypustach czy elementach, które mogłyby ograniczyć ruch. Przestrzeń powinna być w miarę możliwości otwarta, a drzwi wejściowe szerokie na minimum 100cm. Zachowując te wszystkie zasady, zapewniamy w pełni dostępną i bezpieczną łazienkę, z której bez trudu może korzystać osoba z niepełnosprawnością. Dzięki ich zastosowaniu, z pomocą odpowiednio zaprojektowanej armatury i ceramiki, KAŻDA łazienka dla KAŻDEGO, może stać się wymarzonym salonem kąpielowym – mówi Aleksandra Cupek, architektka, autorka bloga Apetyczne Wnętrze.


Roca ma w swoim portfolio serię produktów sygnowanych nazwą Dostępna Łazienka. Kolekcja obejmuje umywalki, miski WC oraz uchwyty pomocne w samodzielnym funkcjonowaniu.

 

Czytaj również: Łazienka w kolorzeUmywalki

 

 Należy pamiętać, że umywalka, z której korzysta osoba o ograniczonej sprawności ruchowej powinna być specjalnie wyprofilowana. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, kiedy korzystać z niej będzie osoba na wózku inwalidzkim – wówczas krawędź czołowa powinna uwzględniać przestrzeń na swobodne podjechanie do produktu. Roca oferuje również specjalny, podtynkowy syfon, zapewniający dodatkowe miejsce pod umywalką. Kolejną ważną kwestią jest szerokość modelu (minimum 60 cm) oraz jego wysokość (dla osoby dorosłej maksymalnie 80 cm, dla dziecka – 60 cm). Roca proponuje konsumentom umywalkę z modnej kolekcji Meridian, a do niej – wygodne uchwyty ścienne oraz uchylne lustro, dopełniające tę strefę łazienki. Na wygodne korzystanie z umywalki wpływ ma ponadto dostosowana bateria, najlepiej wyposażona w tzw. uchwyt lekarski, umożliwiający płynną i bezproblemową regulację siły oraz temperatury strumienia wody. 

 

 


Miski WCW serii Dostępna Łazienka marki Roca znajduje się tradycyjny, stojący kompakt WC, czyli kompletne rozwiązanie dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Umocowane przy nim uchwyty ścienne (proste, poziomo-pionowe, uchylne lub nieruchome), ścienno-podłogowe lub mocowane do podłogi, zapewnią korzystającemu z nich samodzielność. Dopełnieniem projektu jest dostosowana deska WC, solidnie osadzona na wzmocnionych zawiasach, ze zgodnym z normami wcięciem.

 

 

Czytaj również: Samodzielna toaleta to wygodne rozwiązanie

 

Prysznic

 

Odpowiednie urządzenie strefy prysznicowej to wyzwanie wymagające szeregu udogodnień wpływających na bezproblemową kąpiel. Projektując dostępną łazienkę lepszym rozwiązaniem od wanny będzie wybór prysznica, dający zdecydowanie większą swobodę poruszania się. Godnym uwagi produktem z oferty Roca do wyposażenia tej strefy jest brodzik Terran, czyli model pozwalający na zlicowanie go z podłogą i zapewniający osobie korzystającej z prysznica swobodny dostęp do niego. Dodatkowymi atutami brodzika Terran są jego różne rozmiary oraz możliwość docinania, zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Zastanawiając się nad wyborem baterii – warto wziąć pod uwagę modele podtynkowe z portfolio Roca, zajmujące mniej miejsca niż te natynkowe. Z kolei drążek do mocowania słuchawki pozwoli na wygodną regulację jej odpowiedniej wysokości. Ważnym elementem jest również siedzisko, np. składane krzesełko Roca. Również w tej strefie nie można zapomnieć o pomocnych dla korzystającego uchwytach oraz poręczach. 

Źródło: roca / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19217 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 206

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >