Ochrona zdrowia w pracy - na co zwrócić uwagę?

Ochrona zdrowia w pracy - na co zwrócić uwagę?

Praca nie zawsze jest dla nas bezpieczna. W trakcie wykonywania swoich obowiązków służbowych, możemy być narażeni na szereg różnego rodzaju niebezpieczeństw. Dlatego też, tak ważne jest przestrzeganie zasad BHP oraz kupno odzieży ochronnej, jeśli jest wymagana. Jeżeli zamieszkujemy okolice Trójmiasta, pomóc może nam sklep BHP w Gdańsku.

Zawsze czytaj instrukcje urządzeń, z których korzystasz

Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie w pracy, koniecznie musimy czytać instrukcje urządzeń, z których będziemy korzystać. Jest to szczególnie istotne w przypadku urządzeń, których będziemy używać po raz pierwszy. W instrukcji znajdują się nie tylko cenne wskazówki dotyczące korzystania z jakiegoś urządzenia, ale również zagrożenia wiążące się z tym. Wyjątkowo niebezpieczne może okazać się nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa zawartych w konkretnej instrukcji. Może to doprowadzić na przykład do uszkodzenia bądź zniszczenia urządzenia. W skrajnych przypadkach może zaś dojść do wypadku, który spowoduje uszczerbek na zdrowiu pracownika. To zaś może nieść za sobą przykre skutki, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. 

 

Ochrona zdrowia w pracy - na co zwrócić uwagę?

 

Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu 

Praca w niektórych zawodach wymaga od pracowników kontaktu z niebezpiecznymi lub potencjalnie niebezpiecznymi urządzeniami oraz substancjami. Sporo osób jest też zmuszonych do pracy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Utrudnieniem mogą być między innymi mróz, silny wiatr czy wysoka temperatura powietrza. Nie pomaga także jaskrawo świecące słońce. Wydaje się więc, że swoją uwagę warto zwrócić na różnego rodzaju odzież i akcesoria ochronne. Pomogą one zmniejszyć ryzyko niebezpiecznego w skutkach wypadku oraz ułatwią wykonywanie obowiązków służbowych w trudnych warunkach. Możemy udać się na zakupy do sklepu BHP położonego w okolicy naszego miejsca zamieszkania. Może być to na przykład sklep BHP w Gdańsku. Alternatywą dla zakupów stacjonarnych mogą być te robione drogą internetową. Wśród przydatnych ubrań i akcesoriów wymienić należy między innymi kombinezony robocze, fartuchy, czapki, okulary, buty czy rękawice. 

 

Co jeszcze należy mieć na uwadze?

Jeżeli zależy nam na przestrzeganiu zasad BHP w pracy, musimy je dobrze znać. Koniecznie zapoznajmy się więc ze wszelkimi przepisami, które dotyczą w jakiś sposób pracy na wykonywanym przez nas stanowisku. Zwracajmy także baczną uwagę na zmiany w prawie pracy. Jest to bowiem bardzo dynamicznie zmieniająca się gałąź prawa. Zmiany nie zawsze są niestety dobre dla pracowników i należy mieć to na uwadze. Każdy pracownik powinien dysponować wiedzą na temat swoich obowiązków, ale przydaje się również wiedza na temat obowiązków pracodawcy. Będziemy mogli dowiedzieć się, jakiego rodzaju odzież czy środki ochrony osobistej powinien zapewnić nam pracodawca. Każdy, komu zależy na ochronie swojego zdrowia w pracy powinien także pamiętać o prowadzeniu higienicznego trybu życia. Przewlekły stres oraz rozkojarzenie czy zmęczenie sprzyjają bowiem różnego rodzaju wypadkom przy pracy. Lepiej więc dbać o to, aby w mądry sposób rozładowywać nadmierne napięcie emocjonalne.

 

Czytaj również: Piła spalinowa - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18191 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 122

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >