Podłogi drewniane, deska podłogowa z naturalnego drewna - podłoga piękna na wiosnę

Podłogi drewniane, deska podłogowa z naturalnego drewna - podłoga piękna na wiosnę

Z nadejściem wiosny i Świąt Wielkiej Nocy pragniemy wprowadzić ożywczy nastrój, a wraz z nim powiew świeżości do wnętrza. Możemy to osiągnąć niewielkim nakładem finansowym, poświęcając nieco więcej uwagi naszym podłogom. Powinniśmy więc zabrać się za Wielkie Wiosenne Porządki. Czytaj dalej

Są dwa rodzaje wykończenia drewnianego parkietu: olejowanie i lakierowanie. Na początku każda posadzka wygląda pięknie, ale warto, by prezentowała się tak jak najdłużej. Spójrzmy więc, jak należy dbać o drewniane podłogi.

Z daleka od wody
Drewno jest wrażliwe na nadmiar wilgoci; potrafi się wówczas wybrzuszyć i spaczyć. Dlatego drewnianej podłogi nie należy myć dużą ilością wody, ani mopem, rozmazującym wodę po jej powierzchni.
Powierzchnie lakierowane można w razie potrzeby przetrzeć szmatką zwilżoną wodą z dodatkiem środka pielęgnacyjnego, ale przede wszystkim należy je zamiatać i odkurzać używając do tego celu końcówek odkurzacza z włosiem. Zabrudzenia usuwa się specjalnymi preparatami do pielęgnacji drewna na bazie żywic. Nie uszkadzają one powierzchni lakieru i nie powodują jego odpadania od powierzchni drewna.

Lakier to lubi

Na co dzień, ale też przed Świętami dobrze jest przecierać podłogę lakierowaną preparatami przeznaczonymi do codziennej pielęgnacji powierzchni drewnianych. Nie tylko dobrze czyszczą wszelkie zabrudzenia, ale też tworzą powłokę antystatyczną, dzięki czemu kurz wolniej osiada. Preparaty zawierające żywice tworzą na powierzchni drewna dodatkową powłokę ochronną.
Do usuwania upartych plam oraz tłuszczu  służą specjalne preparaty, które znajdziemy w każdym dobrym sklepie specjalistycznym. Stosuje się je także przed odnawianiem podłogi polegającym na szlifowaniu i ponownym lakierowaniu powierzchni.
W intensywnie eksploatowanych pomieszczeniach warto co pewien czas zabezpieczyć podłogę preparatem zawierającym żywice akrylowe. Zabezpieczy on posadzkę przed powstawaniem mikro rys i podkreśli połysk lakieru. Zabieg ten - rzadziej - warto przeprowadzić również w pozostałych pomieszczeniach.

I na olej jest sposób

Parkiet wykończony olejem daje Państwu poczucie całkiem szczególnego i naturalnego klimatu w mieszkaniu. Aby długo cieszyć się z takiej podłogi, trzeba ją od samego początku prawidłowo pielęgnować.

Z upływem czasu wszelkiego rodzaju kurz i pył gromadzą się w mikroporach drewna,  zmieniając wygląd podłogi. Widoczne jest to w postaci zszarzenia i  zmian w intensywności zabarwienia. Dzieje się tak dlatego, gdyż struktura drewna pozostaje otwarta – nie jest zamknięta powłoką, jak ma to miejsce w przypadku lakierowania. Aby przedłużyć wyrazistość barwy oraz naturalny charakter impregnowanej podłogi zaleca się stosowanie  odpowiednich preparatów.
Codzienne czyszczenie obejmuje odkurzanie i zamiatanie. Każda drewniana podłoga powinna być regularnie przecierana dobrze wyżętym, wilgotnym zmywakiem z dodatkiem właściwego środka pielęgnacyjnego.
Do codziennej pielęgnacji zaleca się stosowanie emulsji wodnej do sprzątania na wilgotno; najlepiej rozprowadzić ją płaskim mopem. Natomiast do odświeżenia barwy posadzki i do konserwacji podłogi olejowanej powinno się stosować specjalny preparat odświeżający, który nanosi się za pomocą szmatki. Po wyschnięciu preparatu podłogę należy wypolerować - najlepiej za pomocą polerki.

Na plamy i rysy
Gdy odwiedzają nas goście podłoga jest szczególnie narażona na uszkodzenia. Może jej powierzchnię zarysować wniesiony na butach piasek. Mogą też uszkodzić przesuwanie krzeseł. Przed takimi niespodziankami warto się zabezpieczyć.
Połóżmy przy drzwiach wejściowych wycieraczkę lub matę, zaś nogi krzeseł podklejmy podkładkami filcowymi.
Gdy zdarzy się, że podłoga zostanie zaplamiona, także są na to sposoby. Otóż plamy z owoców i soków, mleka, śmietany, wina, kawy czy herbaty łatwo usuniemy wodą z łagodnym płynem do mycia. Na posadzce mogą też pojawić się ślady od pasty do butów lub zatarcia gumową podeszwą. Te usuwa się spirytusem salicylowym. Z kolei tusz, atrament oraz zaschnięty klej ustąpią przed siłą alkoholu metylowego, krew zaś usunie zimna woda.

Jak widać w utrzymanie podłogi w należytej kondycji i zapewnienie jej pięknego wyglądu trzeba włożyć trochę pracy. Ale wysiłek na pewno się opłaci.
Źródło: budnet.pl
Autor: Prestige PR/ bdunet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jaki stół wybrać? Liczba postów: 88 Grupa: Wnętrza Czy wiecie, która firma posiada w swojej ofercie płyty meblowe i zawiasy? Głównie interesuje mnie płyta hdf. Jakiś czas temu znalazłam w Internecie firmę KORNER...
  • Jak poprawić wygląd piwnicy Liczba postów: 5 Grupa: Porady i op... Jeśli chodzi o oświetlenie, to pierwsza sprawa to doświetlacze, bo poprawiają naturalne światło i pomieszczenie od razu wygląda lepiej. Można je zamontować bez....
  • Jak dobrać akcesoria do łazienki? Liczba postów: 258 Grupa: Wnętrza Pytanie co chce się osiągną, jak dla mnie taki dodatek może zmienić charakter całego wnętrza. Hitem są dla mnie akcesoria, które oferuje sklep lazienkaplus.pl i...
  • Ściany w granacie - pomysł na eleganckie i wysubl... Liczba postów: 5 Grupa: Wnętrza Fajnym rozwiązaniem są płyty MPB - można je zamocować na stelażu w praktycznie dowolnej formie. czy to na całą ścianę czy tylko na część ala działówka. Nowoczes...
  • Jaka powinna być nowoczesna łazienka? Liczba postów: 39 Grupa: Wnętrza Każdy detal ma znaczenie w aranżacji łazienki – od wyboru płytek, przez ceramikę, aż po armaturę. Sklep Świat Łazienek oferuje kompleksowe rozwiązania, które uł...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19544 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 163

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >