Projektowanie funkcjonalnej kuchni

Projektowanie funkcjonalnej kuchni

Kuchnia jest bez wątpienia sercem domu. To tutaj przygotowuje się posiłki, spędza czas z najbliższymi. Czy więc nie warto urządzić ją tak, aby była funkcjonalna, aby wszystko było na wyciągnięcie ręki? W odpowiednio zaprojektowanej kuchni każdy chętnie będzie spełniać czas. I to wcale nie za sprawą unoszących się wszędzie cudownych zapachów.

 

Przede wszystkim funkcjonalność

Dobry projekt jest w tym przypadku zdecydowanie drogą do sukcesu. Meble w kuchni muszą być idealnie ustawione. Nie ma znaczenia w jakim stylu są stworzone. To czy lubisz retro, czy modern nie ma w tym miejscu żadnego znaczenia. Dlaczego? Ponieważ dobra kuchnia to funkcjonalna kuchnia. Wygląd Twoich mebli odgrywa tutaj zdecydowanie rolę drugorzędną i zależy tylko od Ciebie.

 

Kuchnia jest jednak miejscem dla całej rodziny. Miejscem, gdzie przygotowuje i spożywa się posiłki. Nie zawsze jest to łatwe, ponieważ nie każda kuchnia jest funkcjonalna. To niestety jedynie utrudnia pracę i wprowadza nerwową atmosferę.

 

Najważniejszą więc rzeczą jest podział kuchni na strefy, dzięki którym gotowanie nie będzie już przykrym obowiązkiem, ale stanie się dziecinnie łatwe. Każdy będzie mógł się oddać tej pasji bez większych trudności. Atmosfera stanie się przez to dużo lepsza. Jak widać – same plusy!

 

 

Spiżarnia

Strefa  zapasów jest bardzo ważna. To w niej przechowujemy potrawy i produkty. W tej strefie znajduje się lodówka, a także szafki, w których przechowujemy wszelkie produkty. Strefa ta powinna znajdować się jak najbliżej wejścia do kuchni. Ułatwi to zdecydowanie życie. Torby z zakupami bywają bardzo ciężkie, dzięki takiemu rozwiązaniu skracamy drogę do pokonania do minimum. W bliskiej odległości powinien znajdować się także blat. Ułatwi  to wypakowywanie zakupów, a także ich pierwszą obróbkę. Pod nim możemy umieścić strefę przechowywania czyli wszelkie naczynia i sztućce.

 

Czytaj również: Eleganckie wzory na urządzeniach kuchennych

 

 

Mycie

Następna  w kolejności powinna być strefa zmywania. Dzięki umiejscowieniu tej strefy w bliskiej odległości spiżarni możemy bardzo łatwy umyć zakupione produkty, np. owoce i warzywa. W tej strefie następuje przygotowanie produktów do ich dalszej obróbki.  W tej strefie znajduje się zlew, pod którym powinien znaleźć się kosz na śmieci. Dlaczego? Ponieważ to tutaj zbiera się najwięcej śmieci i odpadków. W tej strefie znajduje się także zmywarka.

 

 

Gotowanie

Kolej na  strefę przygotowywania potraw. Umyte produkty nadają się teraz do dalszej obróbki. Potrzebny jest tutaj blat, na którym przygotujemy nasze potrawy. Przyda się również miejsce na noże, mikser, robota domowego, deski do krojenia i inne tego typu przedmioty. Nad blatem możemy umieścić szafki, w których będą znajdować się przyprawy.

 

Oczywiście najważniejsza w tym miejscu jest kuchenka, nad którą znajdzie się okap –dzięki niemu zapachy naszych potraw nie będą roznosić się po całym domu. Warto również w tym miejscu posiadać szafkę, w której będziemy przechowywać garnki, aby wszystko było blisko siebie.

 

Czytaj również: Płytki ceramiczne idealne do kuchni

 

 

Podsumowanie

Podział kuchni na strefy sprawi, że korzystanie z niej będzie o wiele łatwiejsze. Pamiętajmy, że idealnie zaprojektowana kuchnia będzie się więc różnić dla osób prawo i lewo ręcznych. Te pierwsze powinny umiejscowić strefy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, te drugie odwrotnie. Warto pamiętać, aby trójkąt lodówka – zlew – kuchenka był jak najbardziej zwarty. Dzięki temu droga jaką będziemy musieli pokonywać będzie najmniejsza.  W kuchni powinna się także znajdować odpowiednia ilość blatów umiejscowionych na odpowiednich wysokościach. Ma to ułatwić pracę i dbać o nasze zdrowie, abyśmy nie musieli nadwyrężać kręgosłupa. Powinniśmy zadbać także o odpowiednią liczbę szafek i szuflad. Kuchnia jest najważniejszym miejscem w domu. Zaprojektujmy ją zatem tak, aby każdemu było wygodnie. 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Patryk Czarnecki

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19217 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 255

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >