Płytki ceramiczne idealne do kuchni

Płytki ceramiczne idealne do kuchni

Kuchnia to miejsce szczególnie podatne na zabrudzenia, zarysowania i wszelkie inne uszkodzenia wynikające z codziennego użytkowania. Dlatego przed jej urządzeniem warto zastanowić się, jakich produktów użyć do jej wykończenia, by służyła przez lata. Jeśli pragniesz funkcjonalnej, a zarazem pięknej kuchni, wybierz płytki ceramiczne, które idealnie uzupełnią Twoją kulinarną przestrzeń. Czytaj dalej

 

Ściana bez plam

Ściany nad kuchenką, zlewozmywakiem i blatem roboczym z oczywistych względów brudzą się najłatwiej. Powierzchnia pokryta farbą nie wytrzyma próby czasu, dlatego przestrzeń między blatem roboczym a wiszącymi szafkami najlepiej pokryć płytkami ceramicznymi, które są wyjątkowo odporne na wysoką temperaturę, ścieranie, uderzenia i działanie środków chemicznych. Łatwo się je czyści, są niepalne, a ponadto bogata gama wzorów, kolorów i formatów sprawia, że mogą stanowić główny element dekoracyjny wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie płytek z kolekcji Loft i Drevo marki Ceramstic. 

 

Czytaj również: Panele szklane w kuchni

 

 

Aranżacyjne sztuczki

Modne, a przy tym funkcjonalne, jest zastosowanie płytek ceramicznych na pozostałych ścianach w kuchni. Najlepiej wybrać płytki wielkoformatowe, jak z kolekcji Alghero marki Ceramstic. Ich głównym atutem jest efekt optycznego powiększenia pomieszczenia. „Układając je wzdłuż lub w poprzek ścian można sprawić, że kuchnia będzie wydawać się odpowiednio szersza, dłuższa lub wyższa, co jest szczególnie istotne przy małym metrażu” – tłumaczy Joanna Ciecierska, stylistka marki Ceramstic. Płytki w formacie 60x60 cm idealnie pasują na ścianę nad blatem kuchennym. Dodatkowo, dzięki niewielkiej liczbie łączeń płytki wielkoformatowe sprawiają wrażenie jednolitej powierzchni. Bardzo popularne są gresy porcellanato, a zwłaszcza polerowane, które nadadzą wnętrzu nowoczesny, luksusowy charakter. Należy jednak pamiętać o impregnacji tych ostatnich.

 

Czytaj również: Wystrój kuchni dopasowany do domowników

 

 

Bezpieczna podłoga

Przy wyborze pokrycia podłogi w kuchni trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę to, jak często w niej przebywamy i w jaki sposób z niej korzystamy. Jeśli dużo czasu spędzamy gotując, musimy wybrać materiał, który będzie trwały i łatwy w czyszczeniu. Płytki ceramiczne są bardzo odporne na ścieranie i nie pochłaniają wilgoci ani tłuszczu. Ponadto są mniej podatne na zarysowanie niż np. drewniana podłoga. Najlepsze będą większe płytki (np. kolekcja Super Black & White marki Ceramstic) – między nimi można zastosować minimalne fugi, które są łatwiejsze w utrzymaniu i estetycznie się prezentują. Pamiętajmy, że płytki ceramiczne mają różne parametry techniczne. Wybierając je do kuchni musimy sprawdzić ich klasę ścieralności – im wyższa, tym bardziej produkt jest odporny. Równie ważne jest, aby płytki były antypoślizgowe, bo w kuchni są wyjątkowo narażone na kontakt z wodą i wilgocią. Jeśli chcemy, aby podłoga służyła długo, wybierzmy płytki o wysokiej twardości – będą bardziej odporne na zarysowania i uderzenia

 

Czytaj również: Odświeżenie kuchni

 

 

Pamiętaj o podstawach

„Nie należy zapominać o doborze odpowiedniego kleju i fugi. One także muszą być odpowiednie do miejsca i podłoża, na którym układane będą płytki. Odpowiednia fuga zwiększa trwałość płytek i ogranicza osadzanie się brudu, pleśni i grzybów” – przypomina Romuald Skrzypczyński, ekspert marki Rotberg. – „Fuga musi być odpowiednio dobrana do wielkości i koloru płytek. Warto zadbać, szczególnie w kuchni, by spoina odznaczała się podwyższoną odpornością na ścieranie i niskim poziomem wchłanianej wody” – dodaje. Biorąc pod uwagę użycie płytek rektyfikowanych szczególnie należy zwrócić uwagę na dobór fug. „Wiele osób uważa, że skoro płytki rektyfikowane zostały wyrównane, to mają dokładnie ten sam wymiar i nie wymagają spoinowania. Nie jest to prawda. Nawet w przypadku okładziny poddanej rektyfikacji zalecane jest użycie co najmniej 1,5-milimetrowej spoiny. Pozwala to uniknąć pękania płytek pod wpływem sił działających w głębszych warstwach ściany lub podłogi, pod okładziną ceramiczną” - dodaje ekspert marki Rotberg.

 

Oprócz funkcjonalności ważna jest także estetyka. Bogactwo wzorów i kolorów pozwoli nam na dopasowanie płytek do wnętrza w każdym stylu – zarówno tradycyjnym, klasycznym i bardziej stonowanym, jak i nowoczesnym czy ekstrawaganckim.

 

Źródło: Triple PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18311 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 211

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >