Rekuperacja - efektywna wentylacja powietrza w Twoim domu

Rekuperacja - efektywna wentylacja powietrza w Twoim domu

Rekuperacja to termin określający wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, która odpowiada za wymianę zużytego powietrza znajdującego się w danym pomieszczeniu na świeże powietrze z zewnątrz. Przy okazji dostarczania powietrza z zewnątrz rekuperatory zajmują się również oczyszczaniem go z kurzu, alergenów i smogu. Montaż tak zaawansowanego technologicznie, a jednocześnie prostego w użyciu urządzenia zapewnia komfort wszystkim mieszkańcom budynku. Co więcej nie musisz obawiać się strat energii, ponieważ to bardzo ekonomiczne rozwiązanie.

 

Z czego składają się rekuperatory?

Rekuperatory dostępne na rynku składają się z kilku bardzo ważnych elementów, w tym: 

  • obudowy, która ma bezpośredni wpływ na komfort użytkowania rekuperatora, jej głównym zadaniem jest izolacja termiczna i akustyczna, dzięki czemu możliwe jest obniżenie strat energii i poziomu emitowanego hałasu. 
  • wentylatorów (wywiewnych i nawiewnych), których zadaniem jest wprawienie powietrza w ruch, montuje się je do wykorzystania w sytuacji, gdy ciąg grawitacyjny jest zbyt słaby, by nawiewać powietrze, zazwyczaj ich praca sterowana jest automatycznie.
  • wymiennika ciepła, który stanowi swego rodzaju serce rekuperatora, bowiem odpowiada za realizację podstawowych funkcji czyli odzysk energii cieplnej, istnieje kilka rodzajów wymienników, takich jak: przeciwprądowe, proste, obrotowe, spiralne. 
  • filtrów, które odpowiedzialne są za oczyszczanie nawiewanego  i wywiewanego powietrza z zanieczyszczeń, takich jak pyłki, smog i związki alergiczne. 
  • sterownika regulującego pracę wentylatorów i temperaturę powietrza, zazwyczaj działają automatycznie. 

 

Jak działa system rekuperacji? 

System rekuperacji składa się z rekuperatora i całego układu kanałów wentylacyjnych, przez które przepływa powietrze. Sukces rekuperacji polega n tym, że ilość powietrza wydmuchiwanego z budynku równa się ilości powietrza wdmuchiwanego do wnętrza, stąd też określenie zrównoważonej wentylacji z odzyskiem ciepła. 

 

Rekuperacja - efektywna wentylacja powietrza w Twoim domu

 

Czytaj również: Czy domowa rekuperacja poradzi sobie z obecnymi upałami?

 

Działanie rekuperatora jest bardzo proste, za pośrednictwem kanałów z pomieszczenia wydmuchiwane jest zużyte powietrze, a na jego miejsce wdmuchiwane czyste. W tym czasie, w wymienniku ciepła zachodzi wymiana energii pomiędzy strumieniami powietrza. 

 

Jakie są zalety stosowania rekuperacji w domu? 

Zamontowanie rekuperacji posiada wiele zalet, dlatego na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej właścicieli gospodarstw domowych. Rekuperacja pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu, a dodatkowo w lato zapewnia wentylację bez odzysku ciepła. Jednocześnie gwarantuje stały dopływ świeżego, oczyszczonego ze szkodliwych związków i zanieczyszczeń, powietrza. Przy okazji filtrowania powietrza, zostaje usunięty również przykry zapach z zewnątrz, dlatego możesz śmiało odetchnąć we własnym domu. Dobrze skonstruowany system i izolacja rekuperatorów sprawiają, że nie musisz martwić się o hałas przedostający się do wnętrza budynku, ponieważ zostaje on skutecznie stłumiony. 

 

Czytaj również: Jak zadbać o czyste powietrze w domu?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Czas na remont Liczba postów: 104 Grupa: Budowa i re... Szanowni Państwo, do wygładzenia ścian warto zastosować elastyczną i odporną na pękanie gładź. Rekomenduję wybór Śnieżka Acryl-Putz ST10. Gładź może być aplikow...
  • Budowa maszyn Liczba postów: 369 Grupa: Firmy budow... Czy możecie polecić firmę, która posiada w ofercie maszyny do obróbki metali? Zależy mi także na serwisie maszyn. Do tej pory wyszukałam w Internecie firmę Pol-...
  • remont maszyn przemysłowych Liczba postów: 6 Grupa: Firmy budow... Jeżeli interesuje Was temat folowników - podsyłam pomocny artykuł https://www.iloggo.pl/serwis-falownikow/
  • Na czym oszczędzić przy projekcie i wykończeniu do... Liczba postów: 6 Grupa: Firmy budow... Każdy budowlane wie jak ważne, jest posiadanie rusztowania na przykład do elewacji. Są jednak sytuacje kiedy rusztowania niestety nie posiadamy a dostaliśmy zle...
  • Własna firma Liczba postów: 73 Grupa: Firmy budow... Polecam kontenery biurowe, bo bardzo praktyczne rozwiązanie, mój szef jest zadowolony, dla mnie do obsługiwania klientów jest wystarczająca ilość miejsca.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17898 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 78

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >