Remont mieszkania: wybór koloru farby ścian do mieszkania

Remont mieszkania: wybór koloru farby ścian do mieszkania

Jasne, przesycone światłem odcienie: ciepłego beżu, żółtego i pomarańczowego. Te kolory, zaczerpnięte wprost ze śródziemnomorskiego krajobrazu, są jednymi z najchętniej wybieranych przez Polaków do dekoracji mieszkań. Wprowadzają do wnętrza ciepło i rozświetlają przestrzeń.

Sprawdzają się w każdym wnętrzu.

Wybór koloru farby do pomieszczenia jest jednym z największych dekoratorskich dylematów. Długo zastanawiamy się przed podjęciem decyzji, ponieważ umiejętne zastosowanie barw może zbudować całą architekturę wnętrza i nadać mu charakteru.
W Polsce wśród najchętniej wybieranych kolorów farb ściennych królują tonacje  żółtego, beżu oraz pomarańczowego, ciepłe i pastelowe, jak rodem z Prowansji. Te barwy dedykowane są praktycznie do wszystkich pomieszczeń w domu, z możliwością ożywiających połączeń z innymi kolorami. Ich sprawdzone, opracowane przez projektantów odcienie znajdziemy w kolekcji 30 gotowych barw JEDYNKI® KOLOR.

 

Jak dobrać najlepsze kombinacje?

Wybierając barwy na ściany w danym pomieszczeniu pamiętajmy, aby wziąć pod uwagę rodzaj światła w jakim będą one ostatecznie oglądane. ponieważ kolory inaczej wyglądają w świetle naturalnym, a inaczej sztucznym. W pokojach
o oknach zwróconych na wschód i południe dobrze jest zastosować odcienie ciemniejsze i nasycone, np. „dominujący pomarańcz”, z palety JEDYNKI® KOLOR. Rozświetlone słońcem zyskają głębię i będą wydawały się jaśniejsze. Natomiast wnętrza skierowane na północ oraz zachód, w których brakuje słońca, należy rozjaśnić ciepłym kolorem. Dobrym wyborem będą w tym przypadku np. delikatny „promienny żółty” lub „rześki żółty” z palety JEDYNKI® KOLOR, które wprowadzą do wnętrza wrażenie dodatkowych promieni światła.

Jasne odcienie żółtego sprzyjają wypoczynkowi, zatem nie szczędźmy ich także w sypialni. Żółty doskonale współgra z zielenią i szarością, a jeśli zależy nam na kontraście, wybierzmy dodatki w kolorze fioletowym, niebieskim lub czerwonym. Atrakcyjność słabo nasłonecznionych wnętrz podniesie pomalowanie jednej ze ścian na ciemniejszy, ciepły kolor lub wykonanie wzoru za pomocą szablonu. Do takich zabiegów chętnie wybierany jest pomarańczowy o wyrazistym odcieniu, taki jak „wyniosły pomarańcz” z palety JEDYNKI® KOLOR. Jego pozytywna barwa przywodzi na myśl ciepło południowej Francji.

Ponieważ kolor pomarańczowy wzmaga apetyt, zalecany jest do wymalowań
w miejscach, w których są przygotowywane i spożywane posiłki. Doskonale łączy się z szarością i ochładzającą bielą, ożywią go natomiast żółte dodatki. Taki wyrazisty kolor ścian warto powtórzyć w drobnych elementach wykończenia wnętrza, np.: na serwetkach, poduszkach, czy we wzorze wazonu.

 

Odpowiednią barwą możemy wizualnie korygować proporcje pomieszczeń. I tak, kolory ciepłe, tj. żółty, pomarańczowy i czerwony, „przybliżą” ściany do centrum pomieszczenia i optycznie je zmniejszą, natomiast zimne odcienie, np. błękitu czy zieleni, dodadzą wnętrzu przestronności. Uniwersalnym, „powiększającym” pomieszczenie kolorem jest również beż. Ściany w sypialni pomalowane jego pastelowym odcieniem, takim jak „wyciszony beż” z palety JEDYNKI® KOLOR, połączonym z zielonymi i jasno szarymi dodatkami, sprawią, że wnętrze będzie bardzo przytulne.

Podejmując decyzję o kolorze, pamiętajmy o efekcie końcowym, jaki chcemy uzyskać. Istotne jest również, aby zaplanować rozkład sztucznego oświetlenia jeszcze przed malowaniem i doborem barwy. Często zamiast wykonania planu
i ustalenia przyszłej aranżacji wnętrza usuwamy meble z pokoju i w pustym pomieszczeniu planujemy kolorystykę, a to błąd – przecież odcienie ścian będą musiały współgrać z barwami elementów wyposażenia. Ponadto, piękny błękit jednej ściany, może pięknie podkreślić ciepły brąz ulubionej kanapy.

Paleta 30 gotowych barw farby JEDYNKA® KOLOR została przygotowana w taki sposób aby każdy mógł wybrać jedną ulubioną barwę i bez trudu znaleźć dla niej kolory uzupełniające. JEDYNKA® KOLOR to dyspersyjna farba akrylowa tworząca matowe powłoki, które dzięki swojej mikroporowatej strukturze umożliwiają „oddychanie” ścian. Produkt jest wzbogacony dodatkiem zapachowym, którego świeża woń daje komfort malowania i utrzymuje się aż do momentu całkowitego wyschnięcia powierzchni.

 

Źródło: PUBLINK / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18068 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 703

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >