Serwis i naprawa klimatyzacji – co trzeba wiedzieć?

Serwis i naprawa klimatyzacji – co trzeba wiedzieć?

Klimatyzatory montuje się coraz częściej nie tylko w firmach, ale też w domach. Aby zapewnić ich sprawne działanie, konieczny jest serwis i naprawa klimatyzacji. Jak często wykonywać przegląd i czyszczenie klimatyzacji? Czytaj dalej

 

 

Choć zwykle dbamy o regularny serwis klimatyzacji samochodowej, czasem zapominamy o tym, że również klimatyzatory znajdujące się w domach i firmach wymagają regularnego przeglądu, aby zapewnić im sprawne działanie. Jak często należy wykonywać przegląd klimatyzacji i jakie symptomy mogą świadczyć o usterce urządzenia?

 

Serwis i naprawa klimatyzacji – co warto wiedzieć?

Klimatyzacja w firmach jest standardem, podobnie jak klimatyzacja samochodowa. Natomiast obecnie coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie klimatyzatora w swoim domu. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ klimatyzacja zapewnia optymalną temperaturę o każdej porze roku, niezależnie od tego, jaka temperatura jest na zewnątrz. Urządzenie dba też o stałą wymianę powietrza, dzięki czemu jest ono przez cały czas świeże. O ile regularnie korzystamy z serwisów klimatyzacji samochodowej, zlecając np. wymianę filtra kabinowego i czyszczenie układu, o klimatyzatorach w domu zapominamy. Aby jednak klimatyzator jak najlepiej spełniał swoje zadanie, należy zadbać o serwis i naprawę klimatyzacji. Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.

 

Czytaj również: Jakich zabiegów pielęgnacyjno - konserwacyjnych wymaga klimatyzator w upalne lato?

 

Serwis i naprawa klimatyzacji – co trzeba wiedzieć?Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

 

Kompleksowy serwis klimatyzacji – kiedy jest konieczny?

Aby zapewnić poprawne działanie klimatyzatora, należy regularnie wykonywać prace konserwacyjne i serwisowe. Najlepiej robić to dwa razy w roku – wiosną, aby przygotować urządzenie do pracy w upalne dni oraz jesienią, aby usunąć zanieczyszczenia, które nagromadziły się przez lato. Jeśli jednak sprzęt jest używany w szczególnych warunkach, np. w zakładach przemysłowych, czy restauracjach, warto wykonywać przegląd częściej. Serwis wykonywany przez firmę KliMat obejmuje: 

 

  • sprawdzenie poprawności działania wszystkich elementów klimatyzatora, takich jak elementy elektryczne, układ klimatyzacji odpowiedzialny za odprowadzanie skroplin, czy też układ chłodniczy,
  • czyszczenie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, co pozwala pozbyć się wszelkich zabrudzeń i drobnoustrojów. 

 

Naprawa klimatyzacji – co wskazuje na usterkę klimatyzatora?

Niepokojące symptomy mogą one oznaczać usterkę klimatyzatora, dlatego nie warto zwlekać z wezwaniem fachowców. Jeśli z parownika wycieka woda, oznacza to najczęściej nieszczelność lub zatkanie instalacji, która odprowadza parę wodną. Z kolei zapach spalenizny i dym wydobywający się z urządzenia wskazują na przepalenie instalacji elektrycznej. Pilnej wizyty fachowców wymaga głośna praca jednostki wewnętrznej lub zewnętrznej, ponieważ może ona wskazywać na uszkodzenie urządzenia. Jeśli nie zareagujemy w porę, może okazać się, że naprawa będzie zbyt kosztowna lub niemożliwa. Warto więc dbać o klimatyzację, aby służyła przez lata.

 

Czytaj również: Dlaczego kapie woda z wentylacji? Jak rozwiązać ten problem?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19204 użytkowników

Użytkownicy online (5)

gości: 112

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >