Szpachlowanie płyt gipsowo-kartonowych - jak wybrać odpowiednią masę szpachlową

Szpachlowanie płyt gipsowo-kartonowych - jak wybrać odpowiednią masę szpachlową

Aby system suchej zabudowy spełniał oczekiwania klienta zarówno pod względem wizualnym, jak i użytkowym, niezbędny jest wybór sprawdzonych i wysokojakościowych rozwiązań – zarówno, jeśli chodzi o płyty gipsowo-kartonowe, jak i masy szpachlowe. Tylko dzięki temu można zyskać pewność, że konstrukcja będzie prezentowała się efektownie, a także posłuży przez długie lata.

 

 

Jednym z podstawowych warunków technicznych wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy jest jakość szpachlowania płyt gipsowo-kartonowych. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia, wykończenia powierzchni i rodzaju oświetlenia należy uzależnić wybór odpowiedniej masy szpachlowej w standardzie od Q1 do Q4. Rigips posiada bogatą ofertę tego typu produktów, dzięki czemu inwestorzy i wykonawcy mogą dopasować je idealnie do swoich potrzeb. Wśród rozwiązań Rigips znajduje się m.in. linia mas szpachlowych z serii Q, które cechują się wysoką wydajnością i jakością przy zachowaniu bardzo przystępnej ceny.

 

Szpachlowanie płyt gipsowo-kartonowych - jak wybrać odpowiednią masę szpachlową

 

Masa zalet serii Q

Linia mas szpachlowych Rigips z serii Q została opracowana z myślą o najbardziej wymagających klientach, którzy cenią sobie dobrą jakość w przystępnej cenie. Rozwiązania posiadają „masę” zalet, a wśród nich można m.in. wymienić: wytrzymałość na pęknięcia, lepszą przyczepność oraz łatwą aplikację.

 

Czytaj również: Impregnat, który przedłuży żywotność drewnianych mebli i konstrukcji ogrodowych

 

Szpachlowanie płyt gipsowo-kartonowych - jak wybrać odpowiednią masę szpachlową

 

Zaczynamy…

Na początku prac związanych ze szpachlowaniem płyt gipsowo-kartonowych przydatna będzie wzmocniona włóknami masa do tworzenia warstwy konstrukcyjnej Rigips® Q1 Zaczyna”, która przeznaczona jest wyłącznie do spoinowania połączeń płyt z użyciem flizelinowej lub papierowej taśmy zbrojącej. Wykorzystywana może one być także do szpachlowania naroży i miejsc mocowań, do wypełniania rys i ubytków oraz innych prac remontowych. Dodatek włókien wzmacnia masę, zmniejszając ryzyko powstawania spękań na łączeniach płyt, co zdecydowanie przedłuża ich żywotność.

 

Kończymy…

Koniec prac wiąże się z tworzeniem warstw finiszowych w różnych miejscach szpachlowanych powierzchni. Rigips posiada w ofercie dwa warianty uniwersalnej masy, którą można wykorzystać do tego celu. Pierwszym rozwiązaniem jest masa sypka o zwiększonej przyczepności „Rigips® Q2-Q3 Kończy”, posiadająca dodatek polimerów, które wzmacniają masę po wyschnięciu, a dzięki temu poprawiają wiązanie nawet w cienkiej warstwie i zapobiegają rozwarstwianiu. Drugie rozwiązanie to „Rigips® Gotowa Q2-Q3 Kończy”. Jest to gotowa masa polimerowa charakteryzująca się świetnymi parametrami technicznym, a przy tym nadająca się do aplikacji ręcznej, mechanicznej lub wałkiem. Oba produkty przeznaczone są do szpachlowania finiszowego w standardzie Q2 czyli w obszarze spoinowania płyt (po uprzednim zastosowaniu masy Q1) oraz finiszowego szpachlowania na całej powierzchni ścian i sufitów do standardu Q3. Masy stosuje się wewnątrz pomieszczeń, także na podłożach mineralnych, takich jak tynki gipsowe i cementowo-wapienne.

 

Czytaj również: Wady i zalety zaprawy wapiennej. Czy warto z niej korzystać?

 

Szpachlowanie płyt gipsowo-kartonowych - jak wybrać odpowiednią masę szpachlową

Źródło: Wills / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18531 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 326

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >