Toaleta na budowę: jakie rozwiązania warto wziąć pod uwagę?

Toaleta na budowę: jakie rozwiązania warto wziąć pod uwagę?

Na każdej budowie pracownicy muszą mieć zapewniony dostęp do toalety – jest to ustawowy obowiązek pracodawcy. Co więcej, powinna ona spełniać szczegółowe warunki higieniczno-sanitarne wskazane w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku dotyczącym przepisów BHP. Co wziąć pod uwagę, zamawiając toalety przenośne na budowę? Co dokładnie oznaczają poszczególne wymagania prawne? Wyjaśniamy. Czytaj dalej

 

Toaleta na budowie a przepisy prawa

Pierwszym parametrem, który dookreśla rozporządzenie, jest odległość, w jakiej toaleta powinna znajdować się względem miejsca pracy – nie więcej niż 75 metrów od budynku; jeśli pracownicy działają w otwartej przestrzeni, może to być 125 metrów względem ich stanowiska pracy.

 

Jeżeli budowa trwa na terenie otwartym ponad 3 miesiące, przenośne toalety nie muszą mieć podłączenia do sieci kanalizacyjnej. W takiej sytuacji stosuje się np. szczelne, bezodpływowe zbiorniki na wodę oraz fekalia. W takich kontenerach istotna jest także wentylacja – chodzi o wymianę powietrza na bieżąco i pozbywanie się niechcianych zapachów.

 

Toaleta na budowę: jakie rozwiązania warto wziąć pod uwagę?

 

Czytaj również: Wybór geodety, jak nie popełnić największych błędów przy wyborze tego specjalisty

 

W przypadku ubikacji i pisuarów znajdujących się w zamkniętych pomieszczeniach należy zapewnić im podłączenie do zbiorczej sieci wodno-kanalizacyjnej i spłukiwanie bieżącą wodą. Jedna umywalka z bieżącą wodą na trzy toalety to absolutne minimum. Poza tym pracodawca musi zadbać o:

 

 • oświetlenie w toaletach,
 • wyposażenie toalet (papier toaletowy),
 • odpowiednią higienę.

 

W Rozporządzeniu przewidziano, że jeśli na budowie zatrudnia się kobiety, niezbędne będą pojemniki na odpady sanitarne. Minimalna liczba ubikacji na budowie przewiduje co najmniej jedną toaletę i pisuar na 30 mężczyzn oraz jedną toaletę na 20 kobiet. Jeśli właśnie stoisz przed koniecznością wynajmu mobilnych toalet, te aspekty z pewnością powinieneś wziąć pod uwagę.

 

Przenośne toalety – jakie parametry liczą się przy zakupie?

Wybierając mobilne WC na miejsce budowy, weź pod uwagę modele o bezpiecznej i stabilnej konstrukcji. Na rynku znajduje się najwięcej toalet z tworzywa sztucznego, które jest jednocześnie wytrzymałe i odporne na dużą wilgoć czy działanie słońca. W przenośnych toaletach warto szukać też rozmaitych dodatkowych udogodnień, jak oświetlenie LED czy antypoślizgowa podłoga – tego typu rozwiązania proponuje m.in. moilet.pl.

 

Nowoczesne ubikacje na budowę są zwykle bardzo higieniczne – opowiada za to m.in. podwójny system wentylacji, nieprzyjemne zapachy mogą być szybko usuwane. W standardzie wyposażenia każdej wysokiej jakości mobilnej toalety są obecnie:

 

 • podajnik na rolkę papieru toaletowego,
 • umywalka,
 • mydło w płynie,
 • drzwi na zamek wewnętrzny, który zapewnia zachowanie intymności.

 

Niektóre przenośne toalety są wyposażone w wizualny wskaźnik, który pokazuje osobom z zewnątrz, czy WC jest wolne lub zajęte. Do rozszerzonych wersji producenci dodają często:

 

 • dozownik płynu dezynfekującego,
 • lusterko,
 • podajnik podkładów higienicznych,
 • kosz na śmieci,
 • podajnik na ręczniki papierowe.

 

Oceń potrzeby pracowników twojej budowy

Wymiary poszczególnych modeli toalet przenośnych nie są ustandaryzowane. Dlaczego? Różne kabiny mogą odpowiadać na rozmaite potrzeby użytkowników. Jeden uniwersalny rozmiar toalety przenośnej mijałby się z celem. Firmy produkujące mobilne WC starają się o komfort i bezpieczeństwo każdej wersji wypuszczanej na rynek – użytkownik musi mieć w końcu swobodę ruchów w takim kontenerze sanitarnym.

 

Wielkość toalety jest także determinowana jej wyposażeniem. Do najpopularniejszych wymiarów należą m.in.:

 

 • 1,10 m x 1,20 m x 2,22 m,
 • 1,11 m x 1,21 m x 2,32 m.

 

Przy założeniu, że w środku ma się znaleźć choćby wspomniana umywalka czy dozowniki, mniejsza przestrzeń nie pozwalałaby na swobodne i komfortowe zmienianie pozycji w kabinie. Organizując plac budowy, warto zwrócić się o poradę do firm oferujących wynajem toalet przenośnych. Nie tylko znajdą dla ciebie korzystne rozwiązanie na wynajem, ale podpowiedzą, które udogodnienia sanitarne sprawdzą się w twoim przypadku.

 

Czytaj również: Błędy na budowie - jak uniknąć odchyleń od normy podczas odbioru budynku?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien? Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re... Polecam serdecznie firmę GM PLAST produkują okna od 25 lat na niemieckim profilu Kommerling
 • Stop aluminium jak właściwie dobrać rodzaj? Liczba postów: 3 Grupa: Budowa i re... O normach i stopach aluminium możecie przeczytać na stronie https://extral.com/pl/normy-i-stopy Ponadto polecam wam zapoznać się z ich ofertą - naprawdę warto.
 • cięcie laserem Liczba postów: 10 Grupa: Firmy budow... Cięcie laserem to zaawansowany sposób przycinania różnych materiałów, takich jak metal, plastik czy drewno, za pomocą skupionego promieniowania laserowego. To p...
 • Budowa stalowej hali Liczba postów: 6 Grupa: Moja budowa Cześć! Chcę Wam polecić niesamowity artykuł, który znalazłam na https://www.borga.pl/blog/produkcja-kons trukcji-stalowych-krok-po-kroku/ Ten opis produkcji kons...
 • Jak zdobyć maszyny budowlane? Liczba postów: 488 Grupa: Budowa i re... Specjalistyczny sprzęt budowlany możesz wynająć dzięki bogatej ofercie firmy https://www.atutrental.com.pl/ Ich usługi szczerzę mogę polecić każdemu.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18814 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 212

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >