Wózek elektryczny wysokiego składowania - duży zasięg, łatwa obsługa

Wózek elektryczny wysokiego składowania - duży zasięg, łatwa obsługa

Wózki wysokiego składowania to jedne z najbardziej popularnych magazynowych urządzeń z napędem elektrycznym. Ich duże możliwości podnoszenia masztu oraz zdolność pracy w wąskich korytarzach sprawiają, że maszyny tego typu doskonale radzą sobie podczas intensywnej pracy na dużych wysokościach. Czytaj dalej

 

Wózki widłowe wysokiego składowania - ogólna charakterystyka

Konstrukcja wózków wysokiego składowania znacznie różni się od tej, którą możemy zaobserwować w przypadku wózków czołowych. Wózki wysokiego składowania lub inaczej, jak się je określa, reach truck czy wózki boczne, to charakterystycznie zbudowane, niewielkie konstrukcyjnie urządzenia wyposażone w maszt. Ich budowę cechuje duża zwartość oraz typowe tylko dla tego jednego typu urządzeń - boczne umiejscowienie operatora w stosunku do kierunku jazdy.

 

Wózek elektryczny wysokiego składowania - duży zasięg, łatwa obsługa

 

Niewielka kabina wyposażona w solidny daszek ma za zadanie zapewniać dobry widok w każdym kierunku, a jednocześnie chroni operatora wózka widłowego. Zamontowany maszt typu duplex lub triplex (w zależności od wybranego modelu urządzenia) pozwala urządzeniu z łatwością unosić ładunki na wysokość nawet kilkunastu metrów (co jest niemożliwe w przypadku innego rodzaju wózków magazynowych). Pośród wszystkich magazynowych urządzeń z napędem elektrycznym, takich jak: wózki paletowe elektryczne, wózki czołowe czy wózki przegubowe, to właśnie pojazdy reach truck dysponują największą maksymalną wysokością unoszenia i są najbardziej zaawansowane.

 

Największe zalety wózków bocznych – zwrotne i wydajne

W przypadku wózków widłowych wysokiego składowania właściwie każdy element działa na ich korzyść, począwszy od elektrycznego napędu, dzięki któremu mogą bez problemów i cicho poruszać się po przestrzeni w budynkach, jak i poza nimi; aż po niewielkie wymiary, które ułatwiają im wykonywanie manewrów w wąskich korytarzach roboczych i na niewielkich przestrzeniach.

 

Elektryczny napęd wózków widłowych bocznych sprawia, że proces ich ładowania jest niezwykle łatwy, a koszty eksploatacji trzymają się na stałym poziomie (w porównaniu z niepewnymi w obecnych czasach kosztami utrzymania wózków widłowych spalinowych).

 

Niewielkie rozmiary zwiększają zwrotność wózków, którymi łatwo manewrować na ograniczonych przestrzeniach, w magazynowych korytarzach czy pomiędzy regałami. Jednak największą zaletą wózków wysokiego składowania jest to, co zapewnia im przeciwwaga i wysoki wysuwany maszt - czyli duża maksymalna wysokość podnoszenia ładunków.

 

Wózki Reach Truck - niezbędne w magazynach wysokiego składowania

Magazyny wysokiego składowania - to właśnie w tego typu miejscach najczęściej spotkać można popularne i wydajne wózki widłowe wysokiego składowania. Komfortowy, przejrzysty układ sterowania, zamontowana w pojazdach przeciwwaga oraz zabezpieczona daszkiem kabina - to elementy, które sprawiają, że podnoszenie ładunków na duże wysokości jest nie tylko szybkie, sprawne, ale i bezpieczne.

 

Wózek elektryczny wysokiego składowania - duży zasięg, łatwa obsługaWózek Reach Truck

Czytaj również: Ładowarki obrotowe bez tajemnic! Sprawdź, czy wiesz o nich wszystko!

 

Maszt oraz widły, w które wyposażone są wózki wysokiego składowania umożliwiają stabilne unoszenie i wydajną pracę polegającą na składowaniu ładunków. Widlaki z masztem wysuwnym gwarantują wysoki komfort wykonywania zadań w trakcie przewożenia, podnoszenia czy pobierania palet. Wykorzystując wózki typu reach truck z łatwością można składować palety na wysokich regałach, dlatego, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się w magazynach wysokiego składowania.

 

Praca na wózkach wysokiego składowania

Jak już zaznaczyliśmy, wózki wysokiego składowania posiadają charakterystyczną budowę - ich kabina oraz maszt z widłami umieszczone są "bokiem" do kierunku jazdy. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne dla poruszania się w wąskich korytarzach oraz pobierania ładunków z wysokich regałów, jednak dla początkujących operatorów może wydawać się nieco skomplikowane.

 

To właśnie dlatego obsługi wózków widłowych powinno uczyć się na profesjonalnych kursach (szkoleniach na wózki widłowe), które obejmują zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną - w tym jazdę wózkiem bocznym, wykonywanie manewrów, omijanie przeszkód, czynności podnoszenia i przewożenia palet. Dzięki temu pod okiem wykwalifikowanych instruktorów można nauczyć się bezpiecznej pracy na wózkach elektrycznych wysokiego składowania.

 

Wózek wysokiego składowania z masztem wysuwnym do użytku w pomieszczeniach i na zewnątrz

Czy elektryczny napęd oraz przystosowanie do podnoszenia ładunków na duże wysokości sprawiają, że wózki wysokiego składowania znajdują zastosowanie tylko i wyłącznie w magazynach? Niekoniecznie. Nie ma bowiem żadnych przeciwwskazań, które miałyby stanowić przesłanki do unikania pracy na wózku bocznym na zewnątrz. Jedyne utrudnienia jakie mogą się pojawiać w związku z użytkowaniem maszyny poza budynkami to:

 

●       brak możliwości poruszania się po nierównej nawierzchni oraz wzniesieniach,

●       brak zabudowanej kabiny operatora, która chroniłaby przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi,

●       spora cena zakupu (w porównaniu np. z wózkami czołowymi).

 

Mocne strony wózków wysokiego składowania to natomiast:

●       możliwość pracy w niskich temperaturach np. chłodniach,

●       bezpieczeństwo podczas transportu ładunków,

●       duża maksymalna wysokość podnoszenia,

●       możliwość pracy nie tylko w magazynie ale również przy rozładunku czy załadunku palet na ciężarówki.

 

Wózek elektryczny wysokiego składowania - duży zasięg, łatwa obsługa

 

Najbardziej popularne wózki widłowe wysokiego składowania

Mówiąc o zaletach i korzyściach płynących z wykorzystywania wózków bocznych do prac magazynowych, warto wspomnieć również o tym, które marki spośród licznych dostępnych na rynku opcji gwarantować będą wydajną pracę i dobrą jakość wykonania. Do jednych z nich należą:

 

●       wózki wysokiego składowania Toyota - charakteryzujące się dużym przyśpieszeniem i niezwykle intuicyjną obsługą. Doskonale wyposażone w funkcje bezpieczeństwa, przystosowane także do pracy w niskich temperaturach;

 

●       wózki widłowe boczne Manitou - zwarte, o niewielkiej konstrukcji urządzenia, które cechuje duża wydajność pracy i możliwość przepracowania całej zmiany na jednej baterii.

 

Oczywiście, każdorazowo przed wyborem konkretnego wózka widłowego należy sprawdzić jego parametry (udźwig, wysokość podnoszenia czy prędkość jazdy), tak aby zakup jak najlepiej odpowiadał potrzebom przedsiębiorstwa.

 

Wózek wysokiego składowania - podsumowanie

Wózki widłowe wysokiego składowania to urządzenia gwarantujące maksimum wydajności podczas prac magazynowych. Zapewniają bezpieczeństwo, wysoki komfort pracy oraz sprawne wykonywanie wszelkiego typu zadań przeznaczonych dla sprzętów podnośnikowych.

 

Wózek elektryczny wysokiego składowania - duży zasięg, łatwa obsługa Wózek elektryczny wysokiego składowania - duży zasięg, łatwa obsługa

 

Czytaj również: Koparka gąsienicowa czy kołowa? Różnice, zalety i wady koparek

 

Magazyny wysokiego składowania z uwagi na dużą wysokość roboczą, na której rozmieszczone muszą być ładunki, wymagają zaawansowanych rozwiązań. Dlatego najlepszym wyborem spośród wszystkich wózków magazynowych są wózki wysokiego składowania.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Rekuperatory Liczba postów: 14 Grupa: Moja budowa Jeśli chcesz zakupić rekuperatory czy pompy ciepła to znajdziesz je w ofercie tego producenta https://www.stiebel-eltron.pl/pl/aktualn osci/program-czyste-powiet...
  • Nowoczesny osprzęt elektryczny Liczba postów: 88 Grupa: Budowa i re... Jeśli chcesz poszerzyć swoją ofertę o osprzęt elektryczny to rzuć okiem na ofertę b2b od Vtac. Posiadają naprawdę szeroki asortyment i sporo osób decyduje się n...
  • Wykończenia mieszkań Liczba postów: 10 Grupa: Firmy budow... Jeśli zależy Ci na produktach, które łączą w sobie estetykę z funkcjonalnością, produkty ze stali nierdzewnej oferowane przez Inoxa mogą Cię zainteresować. Zajr...
  • Jaki system ERP wybrać? Liczba postów: 18 Grupa: Firmy budow... Ale sprawdź i porównaj sobie Berberis. Szybko zauważysz, ile to daje, a daje naprawdę wiele. Dzięki prostymi krokom naprawdę sporo da się poprawić. Regularna op...
  • Własną działalność gospodarczą Liczba postów: 61 Grupa: Firmy budow... Na pewno warto działać z Berberis. Prostymi krokami zoptymalizujecie działalność, dużo poprawicie, wyniki będą lepsze. Od razu nie osiągniecie cudów, ale popraw...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18803 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 123

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >