Wykończenie schodów bezspoinową powłoką żywiczną - przykłady realizacji

Wykończenie schodów bezspoinową powłoką żywiczną - przykłady realizacji

Aplikacja systemów żywicznych na schodach wymaga sporych nakładów czasu i pracy, a do tego odpowiednich umiejętności i staranności ze strony wykonawcy przy wykończeniu detali. W związku z wymaganiami dotyczącymi odpowiedniej klasy przeciwpoślizgowości, na schodach stosuje się żywice z dodatkami, takimi jak piasek kwarcowy, płatki, kruszywo marmurowe. Wykorzystanie rozmaitych materiałów i technologii pozwala uzyskać bardzo różnorodne efekty wizualne, odpowiednie do pomieszczeń przemysłowych, jak i do bardziej eleganckich, dekoracyjnych wnętrz. Dostępne są również systemy posadzkowe do zastosowań zewnętrznych, w tym szybkowiążące. Czytaj dalej

 

 

Eksperci wiodącej w zakresie rozwiązań żywicznych marki Flowcrete przedstawiają najciekawsze, inspirujące realizacje klatek schodowych

 

1.  Atrakcyjna kolorystyka

Systemy o grubości od 1 do 2 mm, z barwionej żywicy z przesypem piaskiem kwarcowym, to typowe rozwiązanie stosowane od lat. W ostatnim czasie takie wykończenie zyskuje coraz wiekszą popularność w obiektach użyteczności publicznej, np. w nowoczesnych biurowcach.

 

Wykończenie schodów bezspoinową powłoką żywiczną - przykłady realizacjiPowłoki Flowcrete_Flowcoat SF41

Powłoki tego typu, jak np. Flowcoat SF41, można wykonywać zarówno na schodach prefabrykowanych, jak i monolitycznych. Niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża – powierzchnia biegów powinna być równa, a wszelkie niedoskonałości muszą być wcześniej naprawione. Dużą zaletą jest możliwość barwienia żywicy epoksydowej na niemal dowolny kolor. W związku z przepisami BHP, na brzegach pierwszego i ostatniego stopnia w biegu stosuje się paski żywicy o zwiększonej antypoślizgowości w kontrastowym odcieniu lub metalowe, fakturowane listwy.

 

Wykończenie schodów bezspoinową powłoką żywiczną - przykłady realizacji

Powłoki Flowcrete_Flowcoat SF41

2.  Posadzki przypominające wyglądem terazzo, z fakturą skórki pomarańczy

Tradycyjne lastryko, czyli terazzo cementowe, ma gładką powierzchnię, powstałą w wyniku szlifowania. Ze względu na cementową matrycę, z czasem na jego powierzchni pojawiają się różne defekty wymagające naprawy.

 

Wykończenie schodów bezspoinową powłoką żywiczną - przykłady realizacjiPowłoki Flowcrete_Flowflake_Terrosso

Czytaj również: Minimalistyczne trendy schodowe na 2024 rok

 

Renowację schodów, bez zwiększania ich obciążenia, można przeprowadzić poprzez ułożenie dekoracyjnego systemu na bazie żywicy epoksydowej i kolorowych płatków – Peran PGF Floor Flakes. System ten wygląda podobnie do lastryko, ale posiada lekko przeciwpoślizgową fakturę przypominającą skórkę pomarańczy. Jest to rozwiązanie nie tylko bardziej bezpieczne, ale także trwałe i odporne na ścieranie, które zachowuje estetyczny wygląd przez lata. Technologia ta pozwala uzyskać o wiele więcej atrakcyjnych efektów wizualnych, niż tylko ten przypominający klasyczne terazzo – zarówno poprzez zmianę kolorystyki żywicy, jak i zastosowanie różnorodnych mieszanek kolorowych płatków.

 

Wykończenie schodów bezspoinową powłoką żywiczną - przykłady realizacjiPowłoki Flowcrete_Peran PGF

3.  Efektowne kamienne dywany

System żywiczny typu kamienny dywan, np. Rustik Glamourstone, powstaje z kruszywa marmurowego, połączonego i otoczonego bezbarwną żywicą epoksydową. Ten niezwykły materiał przypomina w odbiorze ścieżkę usypaną ze szlachetnych kamyków i wywołuje skojarzenia z dywanem. System posiada przestrzenną strukturę, która tłumi odgłos kroków oraz sprawia wrażenie miękkości. Aplikacja takiej posadzki na schodach jest dużym wyzwaniem dla firmy wykonawczej ze względu na konieczność zachowania dużej staranności oraz precyzji wykonania. Przy doświadczeniu i umiejętnej aplikacji efekt „WOW” jest jednak gwarantowany.

 

Wykończenie schodów bezspoinową powłoką żywiczną - przykłady realizacjiPowłoki Flowcrete_Rustik

4.  Systemy o zwiększonej antypoślizgowości na bazie bezbarwnej żywicy i kolorowego piasku

Powłoki żywiczne z barwionym piaskiem to korzystne rozwiązanie na schody w obiektach publicznych z kilku powodów. Chropowata, szorstka powierzchnia zmniejsza ryzyko poślizgnięcia i upadku. Zawartość kwarcu daje tej posadzce dużą odporność na ścieranie, utrzymaną nawet przy intensywnym użytkowaniu. Możliwość tworzenia własnych kompozycji mieszanek kolorystycznych piasków pozwala na uzyskanie wielu niepowtarzalnych efektów wizualnych.

 

Wykończenie schodów bezspoinową powłoką żywiczną - przykłady realizacjiPowłoki Flowcrete_Peran STB

Ze względu na niewielkie powierzchnie stopni wszystkie roboty muszą być wykonane ręcznie. W przypadku systemów zacieranych wymaga to od wykonawcy sporych umiejętności. W związku z tym, ze względów praktycznych, często na schodach wykonywane są systemy metodą zasypu, np. Peran STB Structure.

 

W przypadku schodów usytuowanych na zewnątrz budynku najlepiej sprawdzają się rozwiązania na bazie szybkowiążącej żywicy metakrylowej (MMA) i barwionego piasku kwarcowego, np. z grupy Flowfast lub Deckshield Rapide. Materiały te są odporne na działanie promieniowania słonecznego, a przy tym pozwalają na szybką aplikację, również w trudnych warunkach pogodowych – przy dużej wilgotności powietrza i podłoża oraz w niskich temperaturach.

 

Wykończenie schodów bezspoinową powłoką żywiczną - przykłady realizacjiPowłoki Flowcrete_Flowfast Quartz

Czytaj również: Z jakiego gatunku drewna schody przetrwają lata?

 

Wykonywanie systemów żywicznych na schodach wiąże się z pewnymi ograniczeniami – nie wszystkie rozwiązania pozwalają na układanie na powierzchniach pionowych. Z tego względu przy wyborze materiałów warto skorzystać ze wsparcia doradców technicznych – ekspertów od systemów żywicznych.

Źródło: Tremco CPG / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Odkurzacz na budowe Liczba postów: 28 Grupa: Moja budowa Inwestycja w automatyczny odkurzacz może wydawać się idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu na regularne sprzątanie. Te urządzenia mogą znacznie o...
  • Dekorator wnętrz Liczba postów: 89 Grupa: Firmy budow... Szanowni Państwo, szybkim sposobem na zmianę wyglądu wnętrza jest przemalowanie ścian. Do malowania najlepiej wykorzystać farbę, która tworzy trwałą powłokę odp...
  • czyszczenie elewacji Liczba postów: 48 Grupa: Firmy budow... Czyszczenie laserowe elewacji jest coraz popularniejsze. Czyszczenie laserem jest szybkie, skuteczne i bezpieczne. W ten sposób możesz się pozbyć zarówno osadów...
  • Elektryk Liczba postów: 94 Grupa: Firmy budow... Ja bardzo mocno polecam tego elektryka: http://elektryk-avers.pl/pomiary-elektry czne-okresowe-i-odbiorcze/ - wykonał u mnie profesjonalnie pomiary.
  • Jak uniknąć korozji metalowych elementów? Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Można przykładowo zastosować takie papiery antykorozyjne - https://kenmix.com.pl/produkty/papiery-a ntykorozyjne-vci/. Sprawdzają się bardzo dobrze chociażby w z...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19240 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 142

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >