Z jakiego materiału wykonane rolety są najlepsze?

Z jakiego materiału wykonane rolety są najlepsze?

Po nitce do kłębka – niezależnie od tego, czy przy zakupach kierujemy się sercem, czy rozumem, przed wyprawą do sklepu warto dobrze rozpoznać teren. Od czego zależy funkcjonalność rolety? Czytaj dalej

 

 Splot, grubość, faktura, kolor, rodzaj materiału – wszystkie te czynniki przekładają się zarówno na wygląd, jak i właściwości użytkowe. W bogatej ofercie nietrudno się pogubić, dlatego najlepiej podstawowe informacje zebrać w dogodnej pigułce. Rolety nie bez powodu nazywane są osłonami okiennymi, albo szerzej – systemami zaciemniania wnętrz. Jeżeli chodzi o zakres natężenia światła słonecznego w pomieszczeniu, to obecnie dzięki odpowiedniemu doborowi tkaniny i modelu rolety możemy doprowadzić od całkowitej transparencji do 100% zaciemnienia. Jest to możliwe dzięki szerokiej gamie materiałów stosowanych do produkcji rolet.

 

Czytaj również: Jakie rolety będą odpowiednie do okien dachowych?

 

 

Jeśli chodzi o przepuszczalność światła i sposoby zasłaniania, rolety dostarczają nam kilku rozwiązań. W ofercie producentów znajdują się tkaniny transparentne, które pełnią rolę dekoracyjną, ponieważ nie mają istotnych właściwości światłoszczelnych lub zasłaniających. Kolejną grupą są materiały, które dzięki odpowiedniemu splotowi tkaniny pozwalają wprowadzić we wnętrzu atmosferę prywatności. W zależności od jego gęstości, pomieszczenia mogą być zaciemnione w dowolnym stopniu.

 

Czytaj również: Jakie rolety będą odpowiednie do okien dachowych?

 

 

Na rynku obecna jest także osobna grupa specjalnie zaprojektowanych, dwuwarstwowych tkanin całkowicie zaciemniająca wnętrza. Istnieje klika rozwiązań technologicznych dla takich materiałów – mogą być one podgumowane (tkaniny zaciemniające), posrebrzane (tkaniny Silver), albo pokryte masą perłową od strony zewnętrznej, dzięki czemu nie przepuszczają promieni słoneczne lub je odbijają. Pamiętajmy, że jeśli nie korzystamy z dwuwarstwowych rozwiązań, istotny staje się kolor rolety. Jasne barwy rozpraszają światło, dzięki czemu pomieszczenie mniej się nagrzewa. Ciemne natomiast absorbują ciepło, co może powodować znaczny wzrost temperatury przy silnym słońcu.

 

Czytaj również: Parapety wizytówką okna

 

 

Jeśli chodzi o sam materiał do produkcji tkanin, najlepiej zapytać u źródła. „Najczęstszym rozwiązaniem jest zastosowanie poliestru. W odróżnieniu od surowców tradycyjnych, takich jak bawełna, dzięki swoim syntetycznym właściwościom zapewnia dużą trwałość zarówno formy, jak i barwy. Czasem stosuje się także policotton, który jest mieszanką 70% poliestru i 30% bawełny. Dla tych, którzy lubią się otaczać naturalnymi materiałami, istnieje możliwość zakupu rolet w 100% bawełnianych: np. z kolekcji Blackout” – wyjaśnia Kamila Prałat, ekspert firmy Franc Gardiner, producenta rolet marek Prakto i Lotari.

 

 

Niestandardowym i rzadkim rozwiązaniem proponowanym przez markę Lotari jest wykorzystanie tkaniny imitującej zamsz (kolekcja Zamszowy Szyk), który nadaje się do tworzenia nietypowych aranżacji. Poza gatunkiem materiału, kolejną wariacją dekoracyjną jest możliwość ingerowania w przebieg wzoru oraz tworzenie niestandardowych deseni i aplikacji, nadających tkaninie ciekawą fakturę. Obecnie sposobów na fabryczne i różnoformatowe urozmaicenie rolet jest wiele. Jednym z rozwiązań jest użycie techniki żakardowej. Istnieje również możliwość dokonania nadruku, wytłoczenia lub wyhaftowania wzoru - w zależności od efektu, który chcemy uzyskać.

 

Źródło: Toolbox / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18067 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 654

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >