Zatkany odpływ – czy musisz wzywać hydraulika?

Zatkany odpływ – czy musisz wzywać hydraulika?

Niedrożność rur odprowadzających wodę z umywalek czy WC, nie jest może spektakularną awarią, jednak z pewnością może uprzykrzyć życie. Korzystanie z łazienki jest wówczas praktycznie niemożliwe. Warto wiedzieć, jak dbać o odpływy, aby do takiej sytuacji nie doprowadzić oraz co robić, jeśli już się wydarzy. Jak poradzić sobie z zatkaną rurą?

 

Odpływ najczęściej zatykają włosy, które w połączeniu z mydlinami, tłuszczem i innymi zanieczyszczeniami tworzą czop. Najczęściej ogranicza on odpływanie wody i stopniowo doprowadza do całkowitego zamknięcia  światła rury. Jeśli do tego dojdzie, to na pomoc musi przybyć hydraulik Kraków. Aby uniknąć konieczności wzywania fachowca, musisz odpowiednio zabezpieczyć odpływy. Jak samodzielnie rozwiązać problem z zatkaną rurą?

 

Zatkany odpływ – czy musisz wzywać hydraulika?

 

Niedrożny odpływ – czy musisz wzywać hydraulika?

Zatkana rura, która uniemożliwia spływanie wody z umywalki, zlewu czy sedesu, jest jedną z najczęstszych awarii, do jakich wzywane jest pogotowie hydrauliczne Kraków. Jednak w części przypadków można poradzić sobie samemu. Często, aby odetkać umywalkę, trzeba jedynie dokładnie przeczyścić syfon. W większości umywalek łazienkowych stosowane są klasyczne rozwiązania – wówczas wystarczy:

 

  1. Podstawić wiadro lub miskę pod syfon – zapobiegnie to zachlapaniu pomieszczenia brudną wodą. Warto też założyć gumowe rękawiczki.
  2. Delikatnie i powoli odkręcać zbiornik umieszczony pod syfonem – trzeba uważać, aby nie uszkodzić uszczelki.
  3. Wylać zgromadzone tam zanieczyszczenia i wyczyścić zbiornik.
  4. Jeśli z rury wystają jeszcze jakieś nieczystości, to trzeba je usunąć ręcznie.
  5. Po oczyszczeniu syfonu należy delikatnie przykręcić zbiornik – trzeba uważać na prawidłowe umiejscowienie uszczelki.
  6. Po wykonaniu tych czynności warto przetestować szczelność syfonu – najlepiej zrobić to podkładając pod niego czysty, suchy papier.

 

Czyszczenie standardowego syfonu łazienkowego nie powinno sprawić trudności nawet osobom, które nie znają się na hydraulice. Jednak jeśli samodzielne próby udrożnienia rury zawiodły, lepiej poszukać dobrego hydraulika.

 

W tych przypadkach koniecznie zadzwoń po pogotowie hydrauliczne!

Istnieją też przypadki, kiedy lepiej od razu zadzwonić po fachowców. Może to być konieczne, jeśli zatkany jest sedes lub odpływ brodzika. Usługi hydrauliczne będą też niezbędne, jeśli nie wiemy, z jakiego materiału wykonane są rury – wtedy lepiej nie eksperymentować z powszechnie dostępnymi preparatami udrażniającymi, bo można uszkodzić instalację hydrauliczną.

 

Jak uniknąć konieczności wzywania hydraulika?

Aby zapobiegać niedrożności rur odprowadzających wodę, należy unikać przedostawania się do nich różnych zanieczyszczeń. Świetnym pomysłem są ochronne sitka montowane na odpływach – wystarczy regularnie usuwać gromadzące się w nich nieczystości. Każdorazowo, po skorzystaniu z wanny lub prysznica warto też zebrać i wyrzucić wszystkie zgromadzone w pobliżu odpływu włosy. Taka profilaktyka pomoże uniknąć przykrych niespodzianek. 

 

Czytaj również: Czujnik zalania wodą - jak wybrać i zainstalować?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18039 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 848

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >