Zwykła poduszka czy profilowana? Najlepszym rozwiązaniem dla kręgosłupa są poduszki profilowane

Zwykła poduszka czy profilowana? Najlepszym rozwiązaniem dla kręgosłupa są poduszki profilowane

Jak wybrać dobrą poduszkę, aby sen był przyjemnością, a pobudka nie kojarzyła się z pulsującym bólem głowy? Czytaj dalej

Od czasów, kiedy starożytni mieszkańcy Chin spali na porcelanowych poduszkach wiele się zmieniło. Obecnie są one wykonywane z bardziej przyjaznych głowie materiałów, co jednak nie w każdym wypadku świadczy, że są lepsze.

Nie każda do spania

Jak się okazuje, określenie „poduszka” nie jest już równoznaczne ze snem. Mają one wiele zastosowań. Wykorzystywane są do siedzenia, dekoracji czy medytacji. Różnią się wtedy kształtem, rozmiarem, rodzajem materiału na poszewce i wreszcie- wypełnieniem. Ten ostatni element w znacznej mierze decyduje o tym, czy poduszka jest do spania, czy jej przeznaczenie jest inne. Obecnie można spotkać kilka rodzajów materiału, który służy za wypełnienie poduszki. Najbardziej popularnym jest pierze- zazwyczaj z gęsi bądź kaczek.

Taka poduszka jest bardzo miękka, jednak niezbyt wygodna dla naszej głowy i kręgosłupa. – Słabo dopasowuje się do naturalnych krzywizn w okolicach głowy i karku, które powstają w momencie leżenia- komentuje Tomasz Goc, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu z Fabryki Materacy Janpol. Podobne właściwości ma wypełnienie z puchu oraz mieszane- z pierza i puchu. W poduszkach tego rodzaju bardzo łatwo gromadzą się różnego rodzaju bakterie, roztocza i drobnoustroje, dlatego są odradzane alergikom. Za wypełnienie może również służyć wełna owcza, która jest twardsza od pierza i znakomicie wchłania wydzielany podczas snu pot. Oprócz tego stosuje się również łuskę gryki, silikony oraz różnego rodzaju gąbki. Te ostatnie, oprócz tego, że są tanie mają niewiele zalet. Choć są miękkie, to nie stanowią dla naszego kręgosłupa i głowy odpowiedniego podparcia, przez co są niewygodne i mało komfortowe.

Nowa jakość snu

Najlepszym rozwiązaniem dla naszego kręgosłupa są poduszki profilowane. Ich kształt pozwala na niemal idealne spasowanie z naszym ciałem. – Dzięki temu szyja zyskuje pełne podparcie podczas snu, co z kolei gwarantuje odprężenie i rozluźnienie napiętych przez cały dzień mięśni- wyjaśnia Tomasz Goc. Najlepszym materiałem na wykonanie poduszki profilowanej jest lateks lub tzw. pianka termoelastyczna. – Lateks otrzymywany jest na bazie połączenia naturalnego mleczka z drzewa kauczukowego z syntetycznym lateksem. Materiał ten oprócz trwałości wyróżnia wysoka elastyczność, wytrzymałość na odkształcanie oraz właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne- tłumaczy Tomasz Goc. – Pianka termoelastyczna reaguje na ciepło. Przejmuje ciepło ciała i dostosowuje się do jego kształtu. Im wyższa temperatura tym większa elastyczność- dodaje. – Z podobnych materiałów produkujemy nasze najlepsze materace z lini Perfetto.


Zły dobór poduszki może mieć wiele skutków. Skrzywienia kręgosłupa, bóle mięśni i stawów, zmęczenie i rozdrażnienie, bezsenność- to tylko kilka możliwych wariantów. – Nie warto oszczędzać na rzeczach, które mają wpływ na stan naszego zdrowia i samopoczucia. - Urządzając sypialnię lepiej kupić tańszą farbę do ścian, niż niewygodną poduszkę czy materac- podsumowuje Tomasz Goc.

Źródło: Intro Media / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18070 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 644

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >