5 sposobów na wykorzystanie geokraty

5 sposobów na wykorzystanie geokraty

Geokrata to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, które znajduje szereg ciekawych zastosowań. Geokratę można wykorzystać podczas aranżacji ogrodów, czy budowy rurociągów. Jednak jest to jedynie wierzchołek możliwości tego niezwykle wszechstronnego produktu. Chcesz poznać bliżej geokratę? Zapraszamy do lektury!

 

Geokrata – czym jest i jak powstaje?

Na wstępie warto dowiedzieć się, czym jest geokrata. Jest to ekonomiczne i niezwykle wszechstronne rozwiązanie, którego konstrukcję tworzą teksturowane i perforowane taśmy z tworzywa sztucznego. „Do najważniejszych zalet geokraty, nazywanej także geokomórką, geokratą komórkową lub geosiatką komórkową należy jej przestrzenna struktura, dzięki której możliwe jest optymalizowanie przenoszenia sił, redukowanie ciśnienia i minimalizowanie nakładów. Jednym słowem jest to materiał o niesamowicie wysokiej wytrzymałości na potężne obciążenia dynamiczne i statyczne. Wszystko po to, by umożliwić wypracowanie zadowalających parametrów gruntu w trudnych geotechnicznie podłożach lub np. nieuregulowanych stosunkach gruntowo-wodnych” - mówi Damian Radoński, specjalista z firmy AG Geosynthetics z siedzibą w Studzienicach – jedynego w swoim rodzaju przedstawiciela polskich producentów geosyntetyków, oferującego wysoką jakość materiałów o specjalistycznym przeznaczeniu.

 

Geokrata – wszechstronne rozwiązanie

Na rynku znajduje się obecnie wiele rodzajów geokrat, które odróżniają się od siebie wymiarami, materiałem wykonania, czy predestynacją. „Proponowane przez naszą firmę geokraty wykonane zostały z polietylenu HDPE, dzięki czemu posiadają  dodatkowe właściwości odpornościowe (m.in. na wodę, substancje utleniające czy negatywne czynniki atmosferyczne). Ponadto materiał ten wykazuje się bezwonnością i obojętnością fizjologiczną. Wszystko to sprawia, że nasze geokraty cieszą się szczególną popularnością” - dodaje. Geokraty to materiał, który doskonale wpasowuje się w niemal każdy plan zagospodarowania przestrzennego. Są one istną odpowiedzią na potrzeby stale rozwijających się firm i klientów, które chcą stawiać nie tylko na uniwersalność zastosowanych środków i ekstremalnie wysoką wytrzymałość, ale również nowoczesne rozwiązania.

 

Czytaj również: Jakie materiały stosowane są do zbrojeń budowlanych?

 

5 sposobów na wykorzystanie geokraty

 

Geokrata – najczęstsze zastosowanie

Zastosowanie geokrat jest naprawdę bardzo rozmaite, a jej niesamowita uniwersalność i funkcjonalność jest doceniania przez sporą liczbę branż. Branża hydrotechniczna, branża budowlana, czy branża geoinżynierska to tylko początek.

 

5 sposobów na wykorzystanie geokraty

  • Zbrojenie gruntu
  • Konstrukcje oporowe
  • Systemy drenażowe
  • Zbiorniki odpadów ciekłych i składowiska odpadów stałych
  • Drogi powierzchniowe

 

Czytaj również: Czy ocieplenie budynku styropianem zwiększa jego zagrożenie pożarowe?

 

Warto pamiętać, że by wykorzystać w pełni możliwości geokraty należy wcześniej odpowiednio przygotować podłoże. Należy zacząć od starannego wyrównania gruntu, następnie w razie potrzeby należy go zagęścić. Ostatnim krokiem jest położenie „warstwy odcinającej”, czyli warstwy stosowanej w celu uniemożliwienia przenikania cząstek drobnych gruntu do warstwy nawierzchni leżącej powyżej. Dodatkowo to, czy geokrata - https://www.ag-geo.eu/produkty/geokrata będzie spełniać swoje funkcje prawidłowo zależy również od jej rodzaju (w zależności od specyfiki podłoża), odpowiedniego montażu oraz doboru jej gramatury i grubości.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17087 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 377

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >