Brama garażowa z zestawem do uchylania górnego segmentu - dla prawidłowej  wentylacji

Brama garażowa z zestawem do uchylania górnego segmentu - dla prawidłowej wentylacji

W bryle budynku czy wolnostojący, ogrzewany czy nieogrzewany – każdy garaż potrzebuje dobrej wentylacji. Aby zapewnić w nim skuteczną wymianę powietrza, z tą myślą powstał zestaw do uchylania górnego segmentu bramy. Dla najbardziej wymagających wraz z system czujników wilgotności, który pozwala na automatyczne wietrzenie garażu. Czytaj dalej

 

Odpowiednia wentylacja odprowadza na zewnątrz garażu trujące spaliny z silnika samochodu i opary benzyny, a w to miejsce dostarcza świeże powietrze. W ogrzewanych, dobrze izolowanych garażach umieszczonych w bryle domu skuteczna wymiana powietrza usunie też z wnętrza nadmiar wilgoci, co zapobiegnie powstawaniu pleśni czy korodowaniu auta. To szczególnie istotne zimą, kiedy w garażu topnieje wwieziony do niego śnieg. Ale jest to nie tylko sprawa naszego zdrowia, poprawy klimatu w garażu i dbałości o pozostawiony w nim samochód, ale także wymóg określony przepisami o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.  


Brama garażowa z zestawem do uchylania górnego segmentu - dla prawidłowej wentylacji

 

Uchylamy górny segment

Najpopularniejszym i najbardziej funkcjonalnym typem bramy garażowej jest brama segmentowa. Im cieplejsza, grubszai szczelniejsza – tym bardziej garaż potrzebuje dobrej wentylacji. Dlatego firma Hörmann skonstruowała zestaw do uchylania górnego segmentu bramy. To jedyny producent, który oferując bramę z odpowiednim napędem, proponuje jednocześnie możliwość prostego wietrzenia garażu. Współdziałający z napędami ProMatic 3 oraz SupraMatic 2/3 zestaw pozwala na wietrzenie garażu przy zamkniętej bramie poprzez uchylenie tylko jednego, najwyższego segmentu. Umożliwiają to umieszczone na nim składane obejmy rolek. Najniższy segment pozostaje na posadzce, dzięki czemu do garażu nie przedostają się śmieci, liście czy małe zwierzęta. 

 

Wentylacja automatyczna

Wszystkim, którzy nie chcą zaprzątać sobie głowy pamiętaniem o konieczności wentylacji garażu i za każdym razem ręcznie za pomocą pilota sterować tym procesem, firma Hörmann oferuje wewnętrzny i zewnętrzny czujnik wilgotności powietrza. Połączenie tych urządzeń z zestawem do uchylania górnego segmentu bramy sprawi, że wentylacja odbywać będzie się całkowicie automatycznie.   


Brama garażowa z zestawem do uchylania górnego segmentu - dla prawidłowej wentylacji

 

Czytaj również: Nowa paleta wzorów powierzchni bram garażowych - teraz brama harmonijnie wkomponuje się w elewację

 

Na automatyczne uchylanie bramy przy określonej wilgotności powietrza w garażu pozwala specjalny wewnętrzny czujnik klimatyczny, który kontroluje jej poziom i odpowiada za prawidłową wentylację. Gdy wilgoci w powietrzu jest za dużo, górny segment bramy automatycznie uchyla się, a po uregulowaniu jej poziomu wraca do pozycji zamkniętej. Możliwe jest też ustalenie zakresu temperatur, przy których bramasię nie otworzy. To zapobiegnie np. ryzyku wychłodzenia garażu zimą. Można także określić maksymalny czas wietrzenia i porę dnia, w której się ono odbywa. Jeżeli dodatkowo zastosujemy czujnik zewnętrzny do monitorowania poziomu wilgotności powietrza poza garażem, będziemy mieli pewność, że górny segment nie uchyli się, gdy wilgotność na zewnątrz będzie większa niż ta w garażu, czyli np. wtedy, gdy będzie padać.

 

Z jakim napędem?

System automatycznej wentylacji garażu, jak i sam zestaw do uchylania górnego segmentu bramy, to wyposażenie dodatkowe, które zastosować można w bramach segmentowych firmy Hörmann LPU 42 i LPU 67 Thermo wyposażonych w napęd SupraMatic serii 2/3 lub ProMatic serii 3. To napędy działające w systemie dwukierunkowego sterowania radiowego BiSecur. Napędy starej generacji nie stwarzają takiej możliwości. Warto o tym pamiętać, wymieniając napęd w dobrze działającej starej bramie, lub kupując napęd do nowej bramy.  

 

Czytaj również: Brama do garażu połączonego z domem przede wszystkim powinna trzymać ciepło pomieszczenia


Brama garażowa z zestawem do uchylania górnego segmentu - dla prawidłowej wentylacji

    

Wewnętrzny czujnik klimatyczny kontroluje wilgotność powietrza  w garażu i reguluje prawidłową wentylację. Zewnętrzny czujnik dodatkowo mierzy wilgotność powietrza na zewnątrz 
i uniemożliwia otwarcie bramy, gdy jest ona większa niż w garażu.  

 

Brama garażowa z zestawem do uchylania górnego segmentu - dla prawidłowej wentylacji

Źródło: PEM / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16009 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 120

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >