Budowa domu - Kolor wieńczy dzieło

Budowa domu - Kolor wieńczy dzieło

Kolor to kropka nad „i”, ostatni element, który może podkreślić lub zniweczyć estetyczny wymiar sukcesu inwestycji, jaką jest budowa domu.

 

- Powiedzmy od razu, jednej recepty na kolor elewacji, w rodzaju: żółty – dobry, zielony – fatalny, nie ma. Ten sam kolor występuje w dziesiątkach odcieni dachówek, farb, mas tynkarskich, oklein stolarki, a to właśnie zestawienie najlepiej współgrających odcieni decyduje o udanym efekcie. – mówi Justyna Zemanek z firmy projektowej ARCHETON Sp. z o.o.

Jedyna podstawowa zasada komponowania kolorystyki elewacji mówi, że dach powinien być wyraźnie ciemniejszy od ścian, a cokół podkreślony. Ten sam kolor na drewnie, gładkim czy strukturalnym tynku da różny efekt. Ciekawe może być użycie jednego koloru dla odmiennych fakturowo części i detali elewacji.

Przy wyborze koloru elewacji ważne jest otoczenie działki. Gęsta zabudowa bardziej zobowiązuje, trudno lekceważyć istniejący kontekst. Dlatego ekstrawaganckie pomysły na zestawienia kolorystyczne lepiej sprawdzą się na dużych odosobnionych działkach, w otoczeniu zieleni.

Ważna jest również wielkość domu. Jasne kolory powiększą mały dom, ciemne pomagają zmniejszyć optycznie bryłę. - Kolekcje projektów domów z naszej pracowni możemy również scharakteryzować kolorem elewacji np. łagodne pastele w Kolekcji LUX, natomiast w Kolekcji NEO i FUTURA odważniejsze zestawienia kolorystyczne. Projekty z serii NATURA wymagają z kolei ukłonu w stronę kolorów ziemi: brązu drewna, wapiennej bieli, grafitu imitującego pociemniały od słońca gont. – dodaje Justyna Zemanek.

Kolorem można też podzielić dużą bryłę na przykład stosując jasny odcień dla budynku głównego, ciemniejszy - dla dostawionego garażu, podkreślając tym samym parterowy charakter budynku nawet przy sporej ściance kolankowej i oddzielając parter od poddasza użytkowego.

Ryzykowna jest zdecydowana zmiana kolorystyki w stosunku do wybranego pierwowzoru z katalogu projektów domów. Kolor z pewnością zaważył na naszej decyzji, choć nie zawsze jesteśmy tego świadomi! Kolory są ściśle powiązane ze światłem, bo barwa tak jak światło pobudza nas do działania, jeśli jest intensywna. Biel pasuje do wszystkiego, odbija promienie światła słonecznego. Bardziej nasycone kolory pochłaniają światło. Harmonijne zestawienia różnych odcieni tego samego koloru prawie zawsze są udane i pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie i psychikę. Trzeba pamiętać ze barwy elewacji zmieniają nie tylko energię budynku, ale mają również wpływ na nas samych. Kolory stanowią o estetyce przestrzeni i wygodzie funkcjonowania w niej.

Wydaje się również, że to, co najbliższe naturze - zieleń – jest słusznym wyborem kolorystycznym elewacji. Niemniej rezygnujemy z tej barwy, być może podświadomie. Zielony budynek w zielonym otoczeniu to już zbyt dużo dla naszego oka, a każda barwa w nadmiarze powoduje nie tylko monotonię przestrzeni, ale również znużenie jej użytkownika.

Źródło: budnet.pl
Autor: Alexandrite Group/ budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • meble na wymiar Liczba postów: 177 Grupa: Firmy budow... Też się zgadzam z tym, ze meble robione na wymiar są najbardziej funkcjonalne. W moim domu przerabiałem meble z modułów i powiem wam, że nigdy nie dało się do...
  • obróbka skrawaniem Liczba postów: 26 Grupa: Firmy budow... Jeżeli ktoś z was szuka firmy, która oferuję takie usługi jak obróbka skrawaniem to polecam zapoznać się ofertą firmy z Olkusza. Firma METALOPLAST https://www.m...
  • Brama garażowa z prawdziwie wysmakowaną elegancją Liczba postów: 44 Grupa: Budowa i re... Ja właśnie za niedługo zamawiam bramę rolowaną i zrobiłem już nawet względne rozeznanie kto może zrobić mi taką bramę. Najlepiej wypada w moim rankingu firma....
  • czyszczenie elewacji Liczba postów: 41 Grupa: Firmy budow... Jeżeli ktoś z was szuka firmy, która oferuję czyszczenie elewacji. Firma https://www.sodablast24.pl/kontakt czyściła u mnie elewację i powiem wam, że mój budyne...
  • Biała elewacja to klasyka, która nigdy nie wychodz... Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re... Zgodzę się z tym, że biała elewacja to klasyka, ale jakby wszystkie domy były jednakowe, białe to nie wyglądałoby to dobrze ;) Nam spodobała się bardzo drewnian...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17354 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 259

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >