Czy malowanie elewacji i ocieplanie domu jesienią jest dobrym pomysłem?

Czy malowanie elewacji i ocieplanie domu jesienią jest dobrym pomysłem?

Szczyt sezonu prac dotyczących zewnętrznych części budynku już za nami. Jednak ocieplenie domu jeszcze przed sezonem zimowym to lepsza izolacyjność cieplna budynku, a tym samym niższe koszty ogrzewania. W związku z tym część właścicieli już teraz przeprowadza potrzebne prace. Od czego zacząć i jak się do nich przygotować? Czytaj dalej

 

 

Wbrew obiegowym opiniom wykonywanie termoizolacji czy też malowanie ścian zewnętrznych możliwe jest nawet jesienią. Co więcej, nie wpływa to w żaden sposób na jakość ocieplenia. Prace wymagają większej ostrożności i uwzględnienia kilku warunków, ale przeprowadzone poprawnie dadzą efekt w postaci estetycznego i efektywnego wykończenia budynku.

 

Temperatura

Zwiastunem nadchodzącej zimy jest spadek temperatury powietrza. Jeżeli chcemy w tym czasie przeprowadzać ocieplenie budynku to nie powinna być ona niższa niż 5°C. Dlaczego? Powodem jest woda, która zawarta w produktach chemii budowlanej wykorzystywanych przy pracach termoizolacyjnych. Co w przypadku, gdy jednak temperatura minimalnie spadnie? – Najważniejsze, żeby nie było przymrozków. Jeżeli w ciągu dnia będziemy mieć +5 °C., a w nocy +2°C., to takie prace wciąż można przeprowadzać – mówi Krzysztof Siemak, ekspert firmy WEBER.

 

Wilgotność

Jesień to nie tylko niska temperatura, ale również wyższa wilgotność powietrza. Generalnie nie stanowi ona przeszkody dla realizacji prac, jednak wpływa na tempo realizacji. Wyjątek stanowią tynki silikatowe. – Są to produkty, które zawierają w swym składzie szkło wodne, a ich wiązanie oparte jest o reakcję chemiczną. Skoki poziomu wilgotności powietrza mogą tę reakcję zaburzyć, czego efektem będą różnice kolorystyczne na elewacji. Jednak to jedyne zagrożenie, jakie może wystąpić. W kwestii wytrzymałości oraz innych parametrów nic się nie zmienia – podkreśla ekspert.

 

Czy malowanie elewacji i ocieplanie domu jesienią jest dobrym pomysłem?

 

Czytaj również: Jak efektownie wykończyć elewację i zapewnić większą odporność na wilgoć? Znaczenie listew elewacyjnych do systemów dociepleń

 

W przypadku innych tynków – między innymi silikonowych, które cieszą się obecnie największą popularnością – nie ma przeciwskazań do przeprowadzania prac. Należy jednak pamiętać, że w związku z wyższym poziomem wilgotności będą one dłużej schnąć – zamiast do 48 godzin może to potrwać kilka dni.  Należy więc zabezpieczyć na ten czas ściany przed ewentualnymi opadami deszczu.

 

Opady atmosferyczne

Jak zabezpieczyć elewację przed deszczem, by miała odpowiednie warunki do schnięcia? Można do tego wykorzystać zawieszone na rusztowaniu plandeki. Trzeba jednak pamiętać, by nie otulały one zbyt szczelnie budynku. – Osłona ścian nie powinna blokować przepływu powietrza. W przeciwnym wypadku pod plandeką poziom wilgotności powietrza będzie bardzo duży, co spowolni schnięcie tynków – tłumaczy ekspert WEBER. – Przy zabezpieczaniu budynku przed deszczem należy też zwrócić uwagę na rusztowanie. Podczas opadów krople mogą odbijać się od podestu i uderzać w ściany. Jeśli będzie on zabrudzony bądź też zakurzony, to poplamieniu mogą ulec również ściany – dodaje Krzysztof Siemak.

 

O czym jeszcze pamiętać?

Przeprowadzanie prac przy elewacji budynku wymaga zdecydowanie większej ostrożności. Co jednak w sytuacji, gdy jesteśmy w trakcie prac i pojawia się ryzyko nocnych przymrozków?  –W takim przypadku warto sięgnąć po specjalną chemię budowlaną. Weber rekomenduje dodatek do klejów weberad KZ – zarówno do mocujących, jak i tych przeznaczonych do wykonywania warstwy zbrojonej – które przyspieszają wiązanie. Dzięki temu, jeżeli w ciągu dnia temperatura będzie dodatnia, to klej w ciągu 6-8 godzin stężeje i nocne ochłodzenie nie będzie już stanowić zagrożenia – tłumaczy ekspert WEBER.

Czytaj również: Jak ciemny kolor elewacji wpływa na nagrzewanie się wnętrz?

 

Na koniec malowanie

Co ważne, możemy również przystąpić od razu do malowania ocieplonych ścian zewnętrznych budynku. Ryzyko przerwania tych prac przez pogodę jest znacznie mniejsze, a to dzięki cienkiej powłoce farby, która powoduje, że czas schnięcia jest krótszy. Nawet przy podwyższonej wilgotności powietrza nie powinno to potrwać dłużej niż 7-8 godzin. Jedynym warunkiem, który trzeba wziąć pod uwagę, to temperatura powietrza. Podobnie jak w przypadku termoizolacji, nie powinna być ona niższa niż 5°C.

Źródło: Wills / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 456

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >