Czy można spawać rury ocynkowane? Wyjaśniamy wątpliwości

Czy można spawać rury ocynkowane? Wyjaśniamy wątpliwości

Warstwa cynku chroni rury przed odkładaniem się kamienia oraz rozwojem korozji, która bezpowrotnie je niszczy, narażając inwestora na wysokie koszty. Dzięki temu nie dochodzi do uszkodzenia instalacji oraz niechcianych przecieków M.in. dlatego coraz więcej osób decyduje się na zlecenie cynkowania. Zachodzi jednak pytanie: czy można spawać rury ocynkowane? Czytaj dalej

 

Czym w ogóle jest cynkowanie?

Istnieje kilka metod cynkowania (m.in. natryskowe, galwaniczne), my jednak przyjrzymy się cynkowaniu ogniowemu. Obejmuje proces mechanicznego nakładania wytrzymałej powłoki cynku na stal. Reakcja pomiędzy cynkiem a stalą odbywa się w ciekłym cynku, najczęściej w temperaturze od 445 do 460 °C. Po kilkunastominutowej „kąpieli” stali następuje proces stygnięcia i dopiero wtedy wewnętrzna struktura powłoki cynku uzyskuje ostateczną formę.

 

Dzięki temu zabiegowi powstaje nieprzepuszczalna powłoka, która osłania stal ze względu na swój szczególny układ elektrochemiczny. Warstwa, która powstaje na skutek reakcji zachodzącej pomiędzy żelazem a cynkiem, ściśle przylega do stali. Co ważne, nawet jeśli ulegnie pęknięciu, to korozja  dotknie wyłącznie powłokę, a nie stal. To dlatego rury stalowe ocynkowane są tak chętnie wykorzystywane w rolnictwie, czy budownictwie przemysłowym.

 

Spawanie ocynkowanych rur stalowych

Wokół spawania ocynkowanych rur stalowych narosło wiele mitów. Czy mogą być spawane? Zdecydowanie tak.

 

Często dochodzi do konieczności połączenia już ocynkowanych rur stalowych poprzez lutowanie, lutospawanie czy spawanie. Może to być problematyczne, zwłaszcza gdy mówimy o łączeniu ogniowym. Metoda ta jest pracochłonna, jednak pozwala na połączenie ocynkowanych elementów, nie wpływając na ich jakość.


Czy można spawać rury ocynkowane? Wyjaśniamy wątpliwości

Fot. Flickr.com CC 2.0 Kevin Faccenda (https://www.flickr.com/photos/wasp7ty/)

 

Czytaj również: Metale, które tną stal: cenne także po zużyciu

 

Możliwe jest także łączenie niską temperaturą parowania cynku. Należy pamiętać, że spawana rura ocynkowana wyzwala niebezpieczne, zielone opary, które są bardzo toksyczne. Oddychanie nimi może spowodować cały szereg objawów, z bólem głowy, czy zatruciem płuc na czele. Dlatego warto tego typu prace zlecić naprawdę dobrej firmie, której pracownicy znają specyfikę pracy z danymi materiałami – mówi nam ekspert firmy SANDC, Steel and Constructions, która od lat przeprowadza spawanie rur ocynkowanych.

 

O czym należy pamiętać?

W przypadku spawania metodami łukowymi (spawanie elektrodą otuloną, spawanie MIG/MAG) praca wygląda podobnie, jak w przypadku spawania stali bez pokryć, przy czym należy zwrócić uwagę na kilka elementów. Po pierwsze, podczas spawania okresowo kierować łuk spawalniczy przed jeziorko spawalnicze, po czym do niego powracać. Dzięki temu nastąpi roztopienie powłoki cynkowej i jej ewentualne odparowanie jeszcze przed roztopieniem krawędzi spawanego materiału.

 

Ponadto, jak wskazują eksperci, należy unikać ruchów zakosowych, gdyż nadmierna ilość ciepła wprowadzonego do złącza może powodować uszkodzenia powłoki cynkowej. Przed pracą właściwą powinno się usunąć warstwę cynku na szerokości ok. 5 cm od krawędzi spawanej. Dzięki temu zastosowana technologia spawania nie będzie się różnić niczym od technologii spawania stali bez pokryć.


Czytaj również: Nowoczesne technologie walcowania blach

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 302

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >