Czym kierować się podczas zakupu drzwi wewnętrznych?

Czym kierować się podczas zakupu drzwi wewnętrznych?

Drzwi wewnętrzne pełnią bardzo ważne funkcje w naszych wnętrzach. I chociaż nie są niezbędne, ich obecność w ogromnym stopniu poprawia komfort domowników. Jednak aby jak najlepiej spełniały swoje zadanie, powinny być starannie dobrane do charakteru pomieszczenia i aranżacji wnętrz. Niezwykle ważna jest także ich konstrukcja, która decyduje o zajętej przestrzeni. Na jakie kwestie warto jeszcze zwrócić uwagę, wybierając drzwi wewnętrzne do domu? Czytaj dalej

 

Drzwi wewnętrzne różnią się między sobą m.in. sposobem otwierania, konstrukcją, i materiałem, który został wykorzystany do ich wyprodukowania. To właśnie te elementy mają ogromny wpływ na cenę drzwi.

 

Drzwi do pokoju - w którą stronę powinny się otwierać?

W prawie budowlanym nie znajdziemy zapisu, który określa, w którą stronę powinny otwierać się drzwi wewnętrzne. Wszystko zależy wyłącznie od układu pomieszczeń, aranżacji wnętrz oraz oczywiście naszych osobistych preferencji. Co więcej, drzwi pokojowe są zazwyczaj montowane we wczesnym etapie remontu. W tym okresie brakuje w naszym domu czy mieszkaniu mebli oraz innych elementów wystroju. Dlatego układ drzwi i przede wszystkim kierunek ich otwierania musimy przemyśleć nieco wcześniej. Później może okazać się bowiem, że przez nietrafioną decyzję w którymś pomieszczeniu zabraknie miejsca np. na szafę wnękową lub inny praktyczny i potrzebny mebel. 

 

Najpopularniejsze rodzaje drzwi wewnętrznych 

Wybór sposobu otwierania to pierwszy krok, który powinniśmy ustalić przed zakupem drzwi wewnętrznych. Golddoor posiada w swojej ofercie najpopularniejsze rodzaje drzwi pokojowych, jednak każdy z nich zapewni nam nieco odmienne walory użytkowe i dekoracyjne. 

 

Czym kierować się podczas zakupu drzwi wewnętrznych?

 

Czytaj również: Tradycyjne drzwi, które pamiętamy z domów naszych babć i dziadków

 

Drzwi tradycyjne - najpopularniejsze na rynku są drzwi jednoskrzydłowe, dlatego też ich wybór jest bardzo szeroki. Podczas zakupów musimy pamiętać o tym, aby wybrać, w którą stronę powinno otwierać się skrzydło drzwiowe - zgodnie z tym kupujemy prawe lub lewe skrzydło. 

 

Drzwi łamane/składane - te modele potrzebują znacznie mniej miejsca do otwarcia niż ich tradycyjne odpowiedniki. Skrzydło tych drzwi zazwyczaj jest podzielone na dwa lub trzy elementy. Zamknięte nie wymagają pozostawienia wolnej powierzchni ściany do ich otwarcia. 

 

Drzwi przesuwane - te drzwi zajmują najmniej miejsca w pomieszczeniach. Możemy ukryć je np. w specjalnej kasecie, którą montuje się wewnątrz ściany. Musimy pamiętać o tym, że takie rozwiązanie jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy zaplanujemy je przed budową ściany działowej. Drzwi tego typu mogą przesuwać się także równolegle do ściany, konieczne jest wtedy pozostawienie na niej wolnego miejsca, które jest równe ich szerokości.

 

Drzwi harmonijkowe - modele harmonijkowe zajmują tak samo mało miejsca, jak drzwi łamane. Te drzwi składają się z wielu drobnych elementów, a szerokość każdego jest zbliżona do szerokości ościeżnicy. Pamiętajmy tym, że gdy drzwi są otwarte, to harmonijka stoi w ich świetle, dlatego przejście jest odpowiednio węższe. 

 

Każdy producent drzwi oferuje swoim klientom wiele typów oraz wzorów drzwi wewnętrznych. Dzięki temu osoby decydujące się na remont nie będą miały problemu z dopasowaniem ich do każdego typu aranżacji oraz parametrów wnętrza. 

 

Najważniejszy jest...materiał 

Drzwi wewnętrzne, które znajdziemy na rynku, są zazwyczaj wykonywane z różnych materiałów. I to właśnie materiał jest wyznacznikiem wytrzymałości, jakości, estetyki, a także ceny. Nie da się ukryć, że najlepsze są drzwi drewniane, producenci oferują nam m.in. modele dębowe, bukowe czy jesionowe. Inne popularne materiały, które wykorzystuje się do produkcji to m.in.: sklejka, szkło, drewno klejone, a także materiały drewnopochodne takie jak - płyta pilśniowa, wiórowa czy MDF. Warto dodać, że szkło jest wykorzystywane szczególnie do produkcji drzwi łazienkowych. 

 

Jak widać, wybór drzwi wewnętrznych nie jest prosty i trzeba być naprawdę uważnym, aby nie popełnić błędów podczas zakupów. Oferta rynkowa tego typu produktów jest ogromna, co także nie pomaga w podjęciu odpowiedniej decyzji. Pamiętajmy jednak o tym, aby walory estetyczne nie okazały się ważniejsze niż techniczne szczegóły drzwi. 

 

Czytaj również: Drzwi między kuchnią a salonem, czyli jak stylowo i praktycznie oddzielić te dwie przestrzenie

 

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • blacha trapezowa Liczba postów: 22 Grupa: Robimy dach W tym przypadku na pewno mogę się z tobą zgodzić, że warto szukać producentów którzy rzeczywiście dbają o jakość produktów oraz warunki gwarancyjne i dlatego ja...
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 349 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Odgrzybianie murów i konstrukcji drewnianych budyn... Liczba postów: 26 Grupa: Stawiamy śc... Ja ze swojej strony polecam zapoznać się z oferta firmy ,[url]https://bakskatowice.pl/oferta która oferuję usługi ,które mają usprawnić procesy budowlane tak...
  • Jak wybudować dom, który będzie tani w utrzymaniu?... Liczba postów: 95 Grupa: Ekologiczny... Są nawet specjalne książki doradzające, jak zbudować samowystarczalny dom.
  • Jak wybrać podłogę Liczba postów: 174 Grupa: Robimy stro... Panele są tanie i proste w montażu, ale niezbyt trwałe. Więc już lepiej zdecydować się na ogrzewane płytki.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 73 Grupa: Ogrody Można o ogrodach zimowych wiele informacji znaleźć w sieci i samemu sobie poradzić z tematem :) ja samodzielnie zaprojektowałem i zbudowałem swoją oranżerię a b...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16305 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 187

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >