Dodatowe punkty za oszczędność wody w certyfikacji LEED

Dodatowe punkty za oszczędność wody w certyfikacji LEED

W zrównoważonym budownictwie dąży się do ograniczania zużycia zasobów naturalnych, w tym wody. Budynki starające się o międzynarodowy certyfikat środowiskowy LEED już na etapie projektowym powinny uwzględniać rozwiązania optymalizujące wykorzystanie wodnych zasobów podczas eksploatacji.

 

Zmiany klimatyczne, rozwój przemysłu i wzrost liczby ludności nieustannie zwiększają zapotrzebowanie na wodę – jeden z najistotniejszych zasobów naturalnych ziemi, którego zapasy stale maleją. Przemysł i budownictwo intensywnie eksploatują wodne zasoby, zarówno w procesie produkcji materiałów budowlanych, jak i w fazie użytkowania budynków. Wysokie zużycie wody w budynkach komercyjnych ma także skutki ekonomiczne, zwiększa bowiem koszty eksploatacji obiektu. Stąd coraz większe zainteresowanie inwestorów i deweloperów nowymi technologiami i produktami pozwalającymi na rozsądne gospodarowanie wodą. Dostępne na rynku rozwiązania sanitarne pozwalają obniżyć ilość wody zużywanej wewnątrz budynku. O skutecznym oszczędzaniu warto jednak pomyśleć już na etapie projektowania obiektu, w trakcie wyboru materiałów budowlanych koniecznych do realizacji inwestycji. Takim „wodooszczędnym” rozwiązaniem jest np. szkło samoczyszczące Pilkington Activ™, które pozwala zredukować ilość bieżącej wody koniecznej do utrzymania w czystości przeszklonych powierzchni.

 

Czytaj również: Oszczędzenia energii elektrycznej? Tak, zacznij już dziś!


Efektywne wykorzystanie zasobów wodnych premiowane w LEED

Kwestia oszczędności wody i jej racjonalnego wykorzystania zajmuje istotne miejsce w certyfikacji LEED (ang. Leadership in Energy and Environmental Design) – międzynarodowym systemie potwierdzającym spełnienie przez obiekt wymagań środowiskowych. Efektywne wykorzystanie zasobów wodnych jest jedną z pięciu podstawowych kategorii ocenianych w procesie certyfikowania budynku (pozostałe to: Zrównoważona lokalizacja, Jakość środowiska wewnętrznego, Energia i atmosfera oraz Materiały i zasoby). Warunkiem niezbędnym do oceny obiektu w kategorii Efektywne wykorzystanie zasobów wodnych jest redukcja zużycia wody z sieci wodociągowej o 20%. W tej kategorii można łącznie uzyskać od 9 do 15 punktów (w zależności od typu budynku).

 

Czytaj również: Nowe standardy budownictwa energooszczędnego

 


 

Efektywne wykorzystanie zasobów wodnych jest definiowane w certyfikacji LEED za pomocą różnych kryteriów, które zostały dostosowane do typów obiektów poddawanych ocenie. Najczęściej stosowane są trzy kryteria: Efektywne kształtowanie otoczenia budynku i krajobrazu (ang. Water efficient landscaping), Innowacyjne technologie gospodarowania ściekami (ang. Innovative wastewater technologies) i Redukcja zużycia wody (ang. Water use reduction). W przypadku budynków nowo powstających i modernizowanych w pierwszej podkategorii można uzyskać od 2 do 4 punktów. Premiowany jest tutaj projekt budynku i jego otoczenia, pozwalający na zmniejszenie lub wyeliminowanie konieczności stosowania bieżącej wody do nawadniania terenu. W podkategorii Innowacyjne technologie gospodarowania ściekami można otrzymać maksymalnie 2 punkty. Są one przyznawane za zmniejszenie zużycia wody do transportu ścieków w budynku o 50%, dzięki zastosowaniu specjalnych urządzeń sanitarnych, wykorzystaniu wody deszczowej lub wody szarej. Budynki posiadające strategię i rozwiązania, pozwalające na 30-procentową i większą redukcję zużycia wody mogą liczyć na dodatkowe punkty w podkategorii Redukcja zużycia wody.

 

Czytaj również: Nowa aplikacja do optymalizowania kosztów energii


Oszczędność wody – szkło samoczyszczące Pilkington Activ™

Zastosowanie w szklanych elewacjach budynków szkła samoczyszczącego Pilkington Activ™ pozwala ograniczyć zużycie wody wodociągowej wykorzystywanej do ich mycia. Szkło Pilkington Activ™ jest pokryte od zewnątrz specjalną, niewidoczną dla oka powłoką, o podwójnym działaniu. Dzięki fotokatalizie – reakcji zachodzącej z udziałem promieniowania ultrafioletowego – cząsteczki zanieczyszczeń organicznych ulegają rozkładowi. Z kolei właściwości hydrofilowe powłoki sprawiają, że woda deszczowa rozlewa się równo po powierzchni szkła, zmywając uwolniony brud nie pozostawiając zacieków. „Szkło samoczyszczące sprawdza się zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych, takich jak np. świetliki, których czyszczenie jest szczególnie kłopotliwe” mówi Szymon Piróg, Doradca Techniczny Pilkington Polska.

 

Czytaj również: Pompy ciepła ekonomicznym rozwiązaniem

 


Budynek BorgWarner z certyfikatem LEED

Przykładem zastosowania szkła samoczyszczącego jest budynek firmy BorgWarner w Jasionce k. Rzeszowa, który jako pierwszy w Polsce otrzymał srebrny certyfikat LEED. W obiekcie wykorzystano szyby zespolone Pilkington Insulight Activ™ wykonane z samoczyszczącego, hartowanego szkła przeciwsłonecznego Pilkington Activ™ Blue T oraz szkła niskoemisyjnego Pilkington Optitherm™ S3. Zastosowane tu szkło samoczyszczące, w połączeniu z innymi innowacyjnymi rozwiązaniami, pozwoliło zmniejszyć poziom zużycia wody o ponad 1/3.

Źródło: Effective Public Relations / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17193 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 225

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >